Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiDolmabahçe Camii Hakkında & Bezm-i Alem Valide Sultan Camii

Dolmabahçe Camii Hakkında & Bezm-i Alem Valide Sultan Camii

Beşiktaş'ın Dolmabahçe semtinde bulunan, Boğaziçi'nin simgesi olan yapılardan Bezm-i Alem Valide Sultan Camii veya diğer adıyla Dolmabahçe Camii, İstanbul'un en iyi bilinen camileri arasında yer alıyor. 1853-1855 yılları arasında inşa edilmiş, farklı mimari yapısı ve tarihi ile İstanbul'da görülmesi gereken en önemli yapılardan biri.

-

İstanbul‘daki birçok önemli tarihi eserlerde imzası olan Garabet Balyan‘ın mimarlığını üstlendiği Dolmabahçe Camii inşası Sultan Abdülmecid’in annesi Bezmialem Valide Sultan tarafından başlatılmış, ölümü üzerine de Sultan Abdülmecid tarafından tamamlanmış. Hem dışarıdan hem de içeriden zarif ve gösterişli bir görünüme sahip olan camii, 4 ayaklı-kubbeli mimarisiyle bütüncül bir algı yaratmasının yanında iç mekandaki birbirinden değerli süslemeleriyle de dikkat çekiyor.

19. yüzyıl Osmanlı Mimari bezeme anlayışının çok net bir şekilde görülebileceği yapı, bu dönemin önde gelen eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Boğazın kıyısında eşsiz bir konumda yer alan Dolmabahçe Camii, Bezm-i Alem Valide Sultan Camii, Dolmabahçe Bezmi Alem Valide Sultan Camii ve Bezmi Alem Camii gibi isimlerle de anılıyor.

Caminin asıl güzelliği mimarisinden çok bezemesinde. Günümüzde her iki tarafı dolu olan camiye denizden bakıldığında, kubbe hizasında olan ağırlık kuleleri ve cephelerde yer alan pencere düzeni sayesinde Avrupai bir görünüme sahip.

Oldukça yüksek ve heybetli bir görünüme de sahip olan camii tek bir parça halinde bir bütün olarak algılanır. Ancak caminin giriş bölümünün olduğu kuzey cephesi için aynı şeyi söylemek mümkün olmuyor.

Hünkar Kasrı, caminin bütüncül yapısını bozmakta ve sanki camiye ait değilmiş hissi verir. Giriş cephesini ikiye bölen Hünkar Kasrı’nın iki yanındaki minareler de, deniz cephesinden bakıldığında ince ve uzun yapılarıyla caminin zarif görünümünü güçlendirir.

Dolmabahçe Camii Hakkında Bilgiler

Bezm-i Alem Valide Sultan Hakkında Bilgiler

Boğazın kıyısındaki eşsiz konumuyla dikkat çeken Dolmabahçe Camii, hemen sarayın yanında bulunduğundan dolayı bu isimle anılıyor.

Beşiktaş ile Kabataş sahilinin arasındaki benzersiz konumu sayesinde de ilgi gören camii, sarayın yanında olduğu için biraz geri planda kalmış olsa da, yine de İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken mabedlerimizden biri.

Hem batı hem de Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan camii, taş ve mermerden inşa edilmiş, bu yönüyle de şehirdeki birçok camimizden farklı.

1855 yılında ibadete açılan Dolmabahçe Camii, Barok ve ampir süslemelere sahip iç mekanı, muhteşem manzarası ve etkileyici dış mimarisiyle, Beşiktaş’a yolu düşen her İstanbullunun mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan bir tanesi.

Dolmabahçe Camii Mimari Özellikleri

Dolmabahçe Camii Mimari Özellikleri

Deniz kenarında bir avlunun ortasında konumlandırılmış olan camii, kare planlı ve üzeri kubbeyle örtülü Harim Bölümü ve dikdörtgen bir plana sahip olan Hünkar Kasrı‘ndan oluşuyor.

Hünkar Kasrı ve caminin ibadet yeri, ilk bakıldığında birbirinden ayrı olan iki yapı gibi görünüyor. Farklı tarzlarda inşa edilmiş olan bu iki yapı, caminin eklektik karakterini oluşturmakta.

Barok üslubuyla dikkat çeken Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii‘ne, Türk mimarisinde ender rastlanan dairesel yuvarlak pencere düzeni ve tavuskuşu kuyruğunu anımsatan tasarımı ile farklı bir görünüm kazandırılmış. Bu dairesel pencere düzeni, dönemin camii ve sivil mimarisinde daha önce görülmemiş bir biçem olması bakımından da önemli.

Dolmabahçe Camii Mimari Özellikleri

Kare planlı olan ibadet alanı barok tarzda inşa edilmiş, dikdörtgen biçimli hünkar kasrı ise ampir üslupta inşa edilmiş.

Hünkar kasrı iki katlı ve üç bölümlü bir plan şemasına sahip. ”L” şeklindeki kanat ile bir orta kısımdan oluşuyor. Kasrın iç mekanı ise çok bölümlü odacıklar ve ara mekanlardan meydana gelmiş. Üst kattaki mahfillere ve kasır odalarına çıkılan merdivenler de, yapının iki yanında yer alıyor. Caminin ibadet alanına girişini oluşturan orta kısım ise üç ara mekandan oluşmaktadır.

Dolmabahçe Camii

Camiye 3 kapıdan girilir. Bu kapılardan biri, yapının kuzey cephesinde diğer ikisi de güney cephede yer alıyor. Ortak kullanılan kapı yapının kuzey cephesinde yer alırken, deniz tarafında yer alan iki kapı ise sultan ve maiyetinin kullanımı için yapılmış.

Camii, tek şerefeli, yivli iki minareye sahip. Bu iki minare Hünkar Kasrı’nın kuzey cephesinin iki ucunda yer alıyor. Minarelerin iç cephesi barok ve ampir üslupların karışımıyla oluşturulmuş bir dekorasyona sahip.

Dolmabahçe Camii Mimari Özellikleri

Caminin deniz tarafında bulunan muvakkithanesi, 1948 yılında buraya taşınmış. Orijinalinde bu yapı caminin kuzey tarafında yer almaktaymış. Bu muvakkithane sekizgen planlı olup, ampir bir üsluba sahip ve üzeri bir kubbe ile örtülmüş. Yapının her yüzünde yuvarlak kemerli pencereler bulunmakta ve pencerelerin köşe dolguları akant yaprakları ile süslenmiş.

Dolmabahçe Camii, yapıldığı dönemin mimari estetiğini yansıtmakla kalmamış, bunun yanında camii mimarisinde o güne kadar denenmemiş dairesel pencere düzeniyle, kendine has mimari tarzı da yakalamış.

⇒Göz At ; Beşiktaş Gezilecek Yerler (Haritalı gezi rotası) adlı yazımızda camii çevresindeki önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerini bulabilirsiniz.

Dolmabahçe Camii Tarihi

Dolmabahçe Camii Tarihçesi

Bezm-i Alem Camii inşası 1853 yılında II. Mahmud’un eşi ve aynı zamanda Sultan Abdülmecid’in annesi olan Bezmialem Valide Sultan tarafından başlatılmış. Fakat Valide Sultan’ın ölümü üzerine Abdülmecid tarafından tamamlanmış.

Camii, 2 yıllık bir inşaat süreci sonrasında 23 mart 1855 tarihinde cuma namazı ile ibadete açılmış.

1948 yılında Dolmabahçe Meydanı’nın açılması ve yol düzenleme çalışmaları sırasında camii avlusunun duvarları yıkılmış ve avlunun neredeyse tamamı meydana katılmış. Ayrıca yapının kuzeydoğusunda yer alan sebil yıktırılmış ve muvakkithane ise deniz tarafına, bugünkü bulunduğu yere taşınmış.

Bezm-i Alem Valide Sultan Camii

Eski fotoğraflarında ve bazı kaynaklarda yapının ayrıca bir rıhtımı ve abdest çeşmelerinin bulunduğu biliniyor. Ancak bu yapılar günümüze kadar ulaşamamış.

1948-1961 yılları arasında Deniz Müzesi olarak kullanılmış olan camii, müzenin Beşiktaş’taki bugünkü yerine taşınmasından sonra yeniden ibadete açılmış. Camii 1876, 1892, 1906 ve 1901 yıllarında restore edilmiş ve en son restorasyon çalışması ise 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış.

Bezm-i Alem Valide Sultan Camii Mimarı

Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii

Dolmabahçe Camii’nin mimarı hakkında çeşitli kaynaklarda farklı isimler bulunuyor. Bazı kaynaklar camii mimarının Sarkis Balyan olduğunu belirtirken, birçok kaynakta camii mimarı Garabet Balyan olarak geçiyor. Birkaç kaynakta ise, mimarın Nigoğos Balyan olabileceği bile söyleniyor.

Balyan ailesine bağlı olan, günümüzde Dolmabahçe Camii mimarı olarak bilinen Garabet Amira Balyan, 1800-1866 yılları arasında yaşamış dönemin en ünlü mimarları arasında yer alır. Garabet, bu tarihler arasında İstanbul’da yapılan birçok gözde yapının da mimarı olarak literatüre geçmiş. Gençliği ve eğitimi hakkında da günümüzde bir bilgi yoktur.

Kısaca Bezm-i Alem Valide Sultan

Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii

Osmanlı Padişahı II. Mahmud’un ikinci eşi ve Sultan Abdülmecid’in annesi olan Bezm-i Alem Valide Sultan, 1807-1853 yılları arasında yaşamış. Osmanlı tarihindeki en tanınmış valide sultanlardan biri olarak bilinir ve hayırseverlik için yapmış olduğu çalışmalarından dolayı, sevilen ve saygı duyulan bir Valide Sultan olarak tarihe geçmiş.

Günümüzde Bezm-i Alem Valide Sultan türbesi, Divanyolu’ndaki II. Mahmud türbesi içerisinde yer alır.

Dolmabahçe Camii Nerede ?

Dolmabahçe Camii, İstanbul Avrupa Yakası’nda Beşiktaş ile Kabataş arasında merkezi bir konumda yer alıyor.

Camiye şehrin birçok yerinden kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor.

Dolmabahçe Camii Nasıl Gidilir ?

Dolmabahçe Camii Nasıl Gidilir

İstanbul’un en sevilen ilçelerinden biri olan Beşiktaş‘ta bulunan camiye ulaşım için 25T Sarıyer -Taksim, 559C Rumelihisarüstü – Taksim, 110 Kadıköy – Taksim, 112 Bostancı – Taksim, DT2 Ortaköy – Taksim gibi otobüsler ile İnönü Stadı otobüs durağına gidebilir, bu duraktan kısa bir yürüyüş sonrası camiye ulaşabilirsiniz.

Camiye hem Beşiktaş hem de Kabataş iskelesinden yürüyerek 10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca Taksim meydanından camiye yürüyerek 20 dakikada ulaşmak da mümkün.

Anadolu Yakası’ndan camiye ulaşım için ise, vapurlarla Beşiktaş veya Karaköy iskelesine gitmeniz gerekiyor. Bu iki iskele de camiye aynı uzaklıkta bulunur.

İstanbul’un en güzel manzarasına sahip camilerinden biri olan Bezm-i Alem Valide Sultan Camii, bulunduğu konumdan dolayı Dolmabahçe Camii olarak bilinir ve İstanbul’da görülmeye değer en önemli tarihi yapılar arasında yer alır. Hem tarihi hem de eşsiz mimarisi ile ziyaretçileri büyüleyen bu camiyi de listenize ekleyin deriz.

YAKINLARDA NELER VAR ;

Dolmabahçe Sarayı yanındaki bu tarihi camii, yakınlarında gezip görülecek birçok tarihi ve turistik cazibe merkezi var. Beşiktaş’ta gezilecek yerler adlı yazımızdaki turistik noktaların büyük bir bölümüne Dolmabahçe Camisi’nden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

DİĞER İSTANBUL CAMİLERİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!