Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Dolmabahçe Camii | (Bezm-i Alem Valide Sultan Camii)

Dolmabahçe Camii | (Bezm-i Alem Valide Sultan Camii)

Beşiktaş'ın Dolmabahçe semtinde bulunan, Boğaziçi'nin simgesi olan yapılardan Bezm-i Alem Valide Sultan Camii veya diğer adıyla Dolmabahçe Camii, İstanbul'un en iyi bilinen camileri arasında yer alıyor. 1853-1855 yılları arasında inşa edilmiş, farklı mimari yapısı ve tarihi ile şehirde görülmesi gereken önemli yapılardan biri.

-

İstanbul‘daki birçok önemli tarihi eserlerde imzası olan Garabet Balyan‘ın mimarlığını üstlediği Dolmabahçe Camii inşası Sultan Abdülmecid’in annesi Bezmialem Valide Sultan tarafından başlatılmış, ölümü üzerine Sultan Abdülmecid tarafından tamamlanmıştır. Hem dışarıdan hem de içeriden zarif bir görünüme sahip olan camii, 4 ayaklı-kubbeli mimarisiyle bütüncül bir algı yaratan ve iç mekandaki birbirinden değerli süslemeleri ile dikkat çekmektedir. 19. yüzyıl Osmanlı Mimari bezeme anlayışının çok net bir şekilde görülebileceği yapı, bu dönemin önde gelen eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Boğazın kıyısında eşsiz bir konumda yer alan Dolmabahçe Camii, Bezm-i Alem Valide Sultan Camii, Dolmabahçe Bezmi Alem Valide Sultan Camii ve Bezmi Alem Camii gibi isimlerle de anılmaktadır. 

Caminin asıl güzelliği mimarisinden çok bezemesindedir. Günümüzde her iki tarafı dolu olan camiye denizden bakıldığında, kubbe hizasında olan ağırlık kuleleri ve cephelerde yer alan pencere düzeni sayesinde Avrupai bir görünüm arz etmektedir. Oldukça yüksek ve heybetli bir görünüme de sahip olan camii tek bir parça halinde bir bütün olarak algılanır. Ancak caminin giriş bölümünün olduğu kuzey cephesi için aynı şeyi söylemek mümkün olmamaktadır.

Hünkar Kasrı, caminin bütüncül yapısını bozmakta ve sanki camiye ait değilmiş hissi vermektedir. Giriş cephesini ikiye bölen Hünkar Kasrı’nın iki yanındaki minareler de, deniz cephesinden bakıldığında ince ve uzun yapılarıyla caminin zarif görünümünü güçlendirmektedir.

Göz At ; İstanbul gezilecek yerler

Dolmabahçe Camii Mimari Özellikleri

Dolmabahçe Camii Mimari Özellikleri

Deniz kenarında bir avlunun ortasında konumlandırılmış olan camii, kare planlı ve üzeri kubbeyle örtülü Harim Bölümü ve dikdörtgen bir plana sahip olan Hünkar Kasrı‘ndan oluşuyor. Hünkar Kasrı ve caminin ibadet yeri, ilk bakıldığında birbirinden ayrı olan iki yapı gibi görünmektedir. Farklı tarzlarda inşa edilmiş olan bu iki yapı, caminin eklektik karakterini oluşturmakta.

Barok üslubuyla dikkat çeken Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii‘ne, Türk mimarisinde ender rastlanan dairesel yuvarlak pencere düzeni ve tavuskuşu kuyruğunu anımsatan tasarımı ile farklı bir görünüm kazandırılmış. Bu dairesel pencere düzeni, dönemin camii ve sivil mimarisinde daha önce görülmemiş bir biçemdir.

Dolmabahçe Camii Mimari Özellikleri

Kare planlı olan ibadet alanı barok tarzda inşa edilmiş, dikdörtgen biçimli hünkar kasrı ise ampir üslupta inşa edilmiş. Hünkar kasrı iki katlı ve üç bölümlü bir plan şemasına sahiptir. ”L” şeklindeki kanat ile bir orta kısımdan oluşmaktadır. Kasrın iç mekanı ise çok bölümlü odacıklar ve ara mekanlardan meydana gelmiştir. Üst kattaki mahfillere ve kasır odalarına çıkılan merdivenler de, yapının iki yanında yer almakta. Caminin ibadet alanına girişini oluşturan orta kısım ise üç ara mekandan oluşmaktadır.

Dolmabahçe Camii

Camiye 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılardan biri, yapının kuzey cephesinde diğer ikisi de güney cephede yer alıyor. Ortak kullanılan kapı yapının kuzey cephesinde yer alırken, deniz tarafında yer alan iki kapı ise sultan ve maiyetinin kullanımı için yapılmış.

Camii, tek şerefeli, yivli iki minareye sahiptir. Bu iki minare Hünkar Kasrı’nın kuzey cephesinin iki ucunda yer almaktadır. Minarelerin iç cephesi barok ve ampir üslupların karışımıyla oluşturulmuş bir dekorasyona sahip. 

Dolmabahçe Camii Mimari Özellikleri

Caminin deniz tarafında bulunan muvakkithanesi, 1948 yılında buraya taşınmış. Orijinalinde bu yapı caminin kuzey tarafında yer almaktaymış. Bu muvakkithane sekizgen planlı olup, ampir bir üsluba sahip ve üzeri bir kubbe ile örtülmüştür. Yapının her yüzünde yuvarlak kemerli pencereler bulunmakta ve pencerelerin köşe dolguları akant yaprakları ile süslenmiş. 

Dolmabahçe Camii, yapıldığı dönemin mimari estetiğini yansıtmakla kalmamış, bunun yanında camii mimarisinde o güne kadar denenmemiş dairesel pencere düzeniyle, kendine has mimari tarzı da yakalamıştır.

Göz At ; Beşiktaş Gezilecek Yerler adlı yazımızda camii çevresindeki önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerini bulabilirsiniz.

Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii Tarihi

Bezm-i Alem Valide Sultan Camii

Bezm-i Alem Camii inşası 1853 yılında II. Mahmud’un eşi ve aynı zamanda Sultan Abdülmecid’in annesi olan Bezmialem Valide Sultan tarafından başlatılmış. Fakat Valide Sultan’ın ölümü üzerine Abdülmecid tarafından tamamlanmış. 2 yıllık bir inşaat süreci sonrasında 23 mart 1855 tarihinde cuma namazı ile ibadete açılmıştır.

1948 yılında Dolmabahçe Meydanı’nın açılması ve yol düzenleme çalışmaları sırasında camii avlusunun duvarları yıkılmış ve avlunun neredeyse tamamı meydana katılmış. Ayrıca yapının kuzeydoğusunda yer alan sebil yıktırılmış ve muvakkithane ise deniz tarafına, bugünkü bulunduğu yere taşınmış.

Bezm-i Alem Valide Sultan Camii

Eski fotoğraflarında ve bazı kaynaklarda yapının ayrıca bir rıhtımı ve abdest çeşmelerinin bulunduğu bilinmektedir. Ancak bu yapılar günümüze kadar ulaşamamıştır.

1948-1961 yılları arasında Deniz Müzesi olarak kullanılmış olan camii, müzenin Beşiktaş’taki bugünkü yerine taşınmasından sonra yeniden ibadete açılmıştır. Camii 1876, 1892, 1906 ve 1901 yıllarında restore edilmiş ve en son restorasyon çalışması ise 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış.

Bezm-i Alem Valide Sultan Camii Mimarı

Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii

Dolmabahçe Camii’nin mimarı hakkında çeşitli kaynaklarda farklı isimler bulunuyor. Bazı kaynaklar camii mimarının Sarkis Balyan olduğunu belirtirken, birçok kaynakta camii mimarı Garabet Balyan olarak geçmektedir. Birkaç kaynakta ise, mimarın Nigoğos Balyan olabileceği söylenmektedir.

Balyan ailesine bağlı olan, günümüzde Dolmabahçe Camii mimarı olarak bilinen Garabet Amira Balyan, 1800-1866 yılları arasında yaşamış dönemin en ünlü mimarları arasında yer almaktadır. Bu tarihler arasında İstanbul’da yapılan birçok gözde yapının da mimarı olarak literatüre geçmiştir. Gençliği ve eğitimi hakkında da günümüzde bir bilgi yoktur.

Kısaca Bezm-i Alem Valide Sultan

Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii

Osmanlı Padişahı II. Mahmud’un ikinci eşi ve Sultan Abdülmecid’in annesi olan Bezm-i Alem Valide Sultan, 1807-1853 yılları arasında yaşamış. Osmanlı tarihindeki en tanınmış valide sultanlardan biri olarak bilinir ve hayırseverlik için yapmış olduğu çalışmalarından dolayı, sevilen ve saygı duyulan bir Valide Sultan olarak tarihe geçmiştir.

Günümüzde Bezm-i Alem Valide Sultan türbesi, Divanyolu’ndaki II. Mahmud türbesi içerisinde yer almaktadır. 

Dolmabahçe Camii Nasıl Gidilir ?

Dolmabahçe Camii Nasıl Gidilir

İstanbul’un en sevilen ilçelerinden biri olan Beşiktaş‘ta bulunan camiye ulaşım için 25T Sarıyer -Taksim, 559C Rumelihisarüstü – Taksim,110 Kadıköy – Taksim, 112 Bostancı – Taksim, DT2 Ortaköy – Taksim gibi otobüsler ile İnönü Stadı otobüs durağına gidebilir, bu duraktan kısa bir yürüyüş sonrası camiye ulaşabilirsiniz.

Camiye hem Beşiktaş hem de Kabataş iskelesinden yürüyerek 10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca Taksim meydanından camiye yürüyerek 20 dakikada ulaşmak da mümkün.

Bezm-i Alem Valide Sultan

Anadolu Yakası’ndan camiye ulaşım için ise, vapurlarla Beşiktaş veya Karaköy iskelesine gitmeniz gerekiyor. Bu iki iskele de camiye aynı uzaklıkta bulunmaktadır.

İstanbul’un en güzel manzarasına sahip camilerinden biri olan Bezm-i Alem Valide Sultan Camii, bulunduğu konumdan dolayı Dolmabahçe Camii olarak bilinir ve İstanbul’da görülmeye değer en önemli tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Hem tarihi hem de eşsiz mimarisi ile ziyaretçileri büyüleyen bu camiyi de listenize ekleyin deriz.

DİĞER İSTANBUL CAMİLERİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!