Prag Dans Eden Ev (Dancing House) Hakkında Bilgiler

Prag'ın en modern ve.en ilgi çekici binalarından biri olan Dans Eden Ev, daha çok mimarisiyle ilgi çekiyor. Binanın içini günümüzde ziyaret edemiyorsunuz, ancak binanın terasından gün batımı manzarası eşliğinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz mekana uğrayabilirsiniz.

Prag’ın en ikonik tarihi yapılarından biri olan Dans Eden Ev, şehirdeki en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri. Prag’ın geleneksel şehir silüetinden biraz daha farklı olan bu modern binanın bir restoranı ve barı da bulunuyor. 1992-1996 yılları arasında inşa edilmiş bu bina, büyük ölçüde camdan yapılmış kavisli, bir B şekline sahip olmasıyla ilgi görüyor.

Dancing House’un tasarımı, kontrollü kaos ve çarpıtma ile karakterize edilen bir stil olan dekonstrüktivizmin güzel bir örneği olarak kabul ediliyor. Çek-Hırvat Vlado Milunić ve Kanadalı Frank Gehry projenin arkasındaki mimarlar.

Günümüzde bina ziyaretçiye kapalı. Ancak binanın terasındaki restorana çıkabilir, Prag Kalesi manzarası eşliğinde güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ayrıca binanın terası gün batımı manzarası için de bir hayli popüler.

Dans Eden Ev Hakkında Bilgiler

Dans Eden Ev Nerede
Foto Kaynak ; A_Peach / Flickr

Bu modern bina Prag’ın New Town (Yeni Şehir) bölgesinde, Vaclav (Wenceslas) Meydanı’na yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca şehrin hemen her yerinden binaya metrolar veya tramvaylar ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Neo-Barok, Neo-Gotik, Gotik ve Art Nouveau mimarisiyle dikkat çeken Prag’da böylesine modern bir yapının olması her ne kadar ilk zamanlarda yerel halkın tepkisini çekmiş olsa da, açıldığı günden günümüze Prag’ın en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Bina, ortası çarpık ve kırık olduğundan ‘Dans Eden Ev’ adını almış. Instagram’da fenomen olmuş pozlarıyla gündeme gelen bu bina daha çok farklı mimarisi ile dikkat çekiyor olsa da, yapının çevresinde Vltava Nehri boyunca yürüyüş yapabileceğiniz yerleriyle de ilginizi çekecektir.

Dans Eden Ev Tarihi

Dans Eden Ev
Foto Kaynak ; Flickr / Kevin Poh

Frank Gehry ve Vlado Milunić tarafından tasarlanan binanın bulunduğu yer 1945’te ağır bir şekilde bombalanmış. Daha sonra, Komünist dönemlerde arsa, 1989’daki “Kadife Devrim”e kadar boş kalmış. Bu süre zarfında, Çekoslovakya’nın son Cumhurbaşkanı ve Çek Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olacak az tanınan bir filozof ve Siyasi Muhalif olan Václav Havel, mekanın hareketli şehir hayatı için bir yere dönüştürülmesini öngörmüş; demokrasinin sembolü ve şehrin kültürel ve sosyal yaşamının kalbinde yer alabilecek bir yer.

Kadife Devrim’den kısa bir süre sonra Havel, bir kültür merkezi projesi için eski bir komşu olan Vlado Milunić ile temasa geçer. Ancak siteye sponsorluk yapan Hollandalı sigorta şirketi Nationale-Nederlanden (“ING Bank”) başka planları olduğundan ve bina bunun yerine ofis alanı için kullanıldığından Havel’in planı bir süre askıda kalır. Prag Dans Evi’nin inşaatına 1992’de başlanır ve dört yıl sonra 1996’da tamamlanır. Yapı o zamandan beri şehrin en çok sevilen cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Bina, madeni Çek korunasına bile eklenmiş.

Dans Eden Ev
Foto Kaynak ; flickr / michael_levine_clark

Günümüzde Dans Eden Evi’n 7. katında bara veya restorana giderek, yada izleme platformu için bilet satın alarak, buradan şehrin manzarasını seyredebiliyorsunuz. Karl Köprüsü ve Prag Kalesi buradan çok güzel bir şekilde görülebiliyor.

Dans Eden Ev Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Prag’ın New Town (Yeni Şehir) bölgesinde bulunan Dans Eden Ev’e, şehrin birçok yerinden yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Binaya ulaşım için 5 ve 17 nolu tramvayları da kullanabilirsiniz. Şehir merkezinden hareket eden bu tramvaylar ile binaya kısa bir yürüyüş mesafesinde olan ‘Jiraskovo namesti’ durağına gidebilirsiniz. Bunun yanında, B hattı üzerinden metroları kullanarak binaya yürüme mesafesinde olan Karlovo namesti metro istasyonuna ulaşım mümkün.

Dans Eden Ev
Foto Kaynak ; flickr / robert_montgomery

YAKINLARDA NELER VAR ?

Dans Eden Ev yakınlarında çok sayıda turistik cazibe merkezi bulunmuyor olsa da, buradan Prag Eski Kent Meydanı‘na ve meydandaki tarihi ve turistik yerlere 20 dakika gibi bir sürede yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Prag’da gezilecek yerler arasında olmazsa olmaz çekim merkezlerinden olan Vaclav (Wenceslas) Meydanı, binaya 15 dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor.

Dans Eden Ev Yakınlarındaki Oteller

Prag’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Dans Eden Ev yakınlarındaki otelleri de inceleyebilirsiniz. Bu modern binaya en yakın olan bölge Prague 02 bölgesidir. Prag’ın bu ikinci bölgesi, hem şehirdeki popüler turistik noktalara yakınlığı hem de şehrin tam merkezine nazaran daha ekonomik bir konaklama sunmasıyla öne çıkıyor.

Bu modern binaya 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan en popüler otellerden bazıları ise şöyle ;

Mosaic House Design Hotel – 4 yıldız

Mosaic House Design Hotel

Dans Eden Ev’e 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu lüks otel, Prag’ın en çok rezervasyon alan otellerinden biri olmasının en önemli nedeni şehir merkezinde yer alan kendi kategorisindeki otellere nazaran daha ekonomik bir konaklama sunuyor olması.

Hotel Adler – 3 yıldız

Hotel Adler

Vaclac Meydanı’na ve Dans Eden Ev’e 7 dakika yürüme mesafesinde merkezi bir konumda bulunan otel, orta bütçeli bir konaklama sunuyor.Modern ve şık odalarıyla hizmet veren otelin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!