Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiÇorlulu Ali Paşa Medresesi Nerede, Nasıl Gidilir?, Fiyatlar

Çorlulu Ali Paşa Medresesi Nerede, Nasıl Gidilir?, Fiyatlar

Osmanlı döneminden kalma güzel kemerlerin ve asırlık ağaçların altında keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerden olan Çorlulu Ali Paşa Medresesi, tarihinden ve mimari dokusundan çok, ev sahipliği yaptığı Erenler Nargile ve Çay Bahçesi ile tanınıyor. Burası ailecek gidebileceğiniz hoş ve uygun fiyatlı bir mekan...

-

İstanbul‘un en güzel ilçelerinden biri olan Fatih’te Kapalıçarşı yakınlarında bulunan Çorlulu Ali Paşa Medresesi, günümüzde şehirdeki en iyi nargileyi ve Türk kahvesini içebileceğiniz popüler yerlerden. Tarihi medrese içinde hizmet veren Erenler Nargile ve çay bahçesi ile ünlenmiş olan medrese, biraz dar olsa da İstanbul’da nargile içilebilecek en özel yerlerden biri olarak bilinir.

Geleneksel tarzı ve yapısıyla günümüz ”Coffe Shop”larına inat dimdik ayakta ziyaretçilerini ağırlayan Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nin tarihi 1706 yılına kadar uzanıyor. Osmanlı döneminde külliyeye ait medrese olarak kullanılmış olan bu tarihi yapı, günümüzde İstanbul’un en iyi bilinen kahve ve nargile evi.

Medrese, Erenler Nargile olarak da biliniyor. Medrese içerisinde, Erenler Nargile’nin dışında da mekanlar var. Ancak en eski Erenler olduğundan dolayı en çok tercih edilen mekandır. Ayrıca genç İstanbullu arasında burası Erenler Çay Ocağı veya Erenler Nargile olarak da bilinir.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi Tarihi

Çorlulu Ali Paşa Medresesi Tarihçesi- Erenler Nargile

III. Ahmet’in Sadrazamlarından olan Çorlulu Ali Paşa, 1707-1709 yılları arasında, camisi ve medresesi içinde olacak şekilde bir külliye yaptırır. 1963 yılına gelindiğinde ise Külliye, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Arapkir Kültür Derneği‘ne tahsis edilir. Böylece İstanbul’un en efsanevi sosyal mekanlarından birinin temeli atılmış olur.

Şehirdeki en iyi bilinen nargile evlerinden olan Erenler Nargile’nin edinmiş olduğu ün yüzünden tarihi kimliğini kaybetmiş olan medrese, 2000’li yıllarda başlayan yeni bir nargile modasının en önemli ve en popüler merkezlerinden biri oldu. Günümüzde bu özelliğini koruyan Erenler Nargile, medrese ile birlikte anılıyor. Daha çok buluşma yeri veya nargile keyfi yapmak için tercih edilen bir yer haline gelen medrese, İstanbul’da gezilmesi gereken yerler arasında önemli bir yere sahip.

Erenler Çay Bahçesi – Nargile

Erenler Nargile

Aslında Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nin içinde başka mekanlarda bulunuyor. Ancak fenomenleşmiş olan Erenler Çay Bahçesi‘nden dolayı, diğer mekanlar genelde gölgede kalıyor.

Mekan daha çok kahvesi ve nargilesiyle meşhur olsa da, elma çayı son zamanların favori içecekleri arasında yerini almış. Mekan biraz dar. Yani geniş geniş nargilenizi içip, saatlerce sohbet edebileceğiniz bir yer değil. Ancak nargilesi oldukça meşhur olduğundan Tarihi Yarımada gezinizden sonra oturup soluklanabileceğiniz güzel ve hoş bir mekan.

Mekanın müdavimi olanlar daha çok közde pişmiş bol köpüklü Türk kahvesi için burayı tercih ediyor. Mekandaki müşterilerin büyük bir bölümü erkeklerden oluşuyor olsa da, ailece gelebileceğiniz bir mekandır.

Erenler Çay Bahçesi’nde nargile fiyatları 2021 yılı itibariyle 60 TL’den başlıyor. Çay çeşitleri 5.5 TL’den, kahve çeşitleri ise 12 TL’den başlamaktadır.

Erenler Çay Bahçesi haftanın her günü 07:00-02:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İstanbul’un ortasında, günümüzde bile o eski İstanbul izlerini yansıtan bu mekanda, bir yandan kahvenizi, nargilenizi içerken bir yandan da muhteşem atmosferin keyfini çıkarabilirsiniz. Mekan içerisinde bulunan masalar, tahta sandalyelerden oluşurken, sedirler ise üzerleri mermer olan sehpalardan oluşuyor. Hafif kısık sesteki müzik keyfinize keyif katarken, tarihi bir yapıda olduğunuzdan etrafı incelemekten de kendinizi alıkoyamıyorsunuz.

  • Telefon ; +902125118853
Çorlulu Ali Paşa Medresesi
Foto kaynak ; flickr.com/tim-hulsen

Çorlulu Ali Paşa Kimdir ?

Kısaca Çorlulu Ali Paşa, bir çiftçi ailesinin oğludur. 1670 yılında Çorlu’da dünyaya gelmiş olan paşa, ailesi tarafından Kapıcıbaşı Türkmen Kara Bayram Ağa’ya evlatlık olarak verilir.

Önce Galata Sarayı’na, sonra Enderun-ı Hümayun’daki Seferli Koğuşu’na ve en son Hane-i Hassa’ya yerleştirilir. Sonradan memuriyete tayin edilen Ali Paşa’nın başarıları çok geçmeden dikkat çekmeye başlar.

II. Mustafa‘nın kızıyla evlenerek saraya damat olan paşa, birçok yerde vezirlik ve kaymakamlık görevleri yaptıktan sonra Sultan III. Ahmet’in sadrazamı olur. Devletin mali işleriyle ilgilenen, saray masraflarını kontrol altında tutmak isteyen paşa, İsveç-Rus savaşı sırasında İsveç’i destekler. Bununla paşa ilerde meydana gelebilecek Rus-Osmanlı savaşında yorgun düşmüş Rus ordusunu yenmeyi planlamıştır.

III. Ahmet’in, Çorlulu Ali Paşa’nın bu siyasetini onaylamamış olması ve Rusların savaşı kazanmasından dolayı, paşa gözden düşer ve Kefe’ye sürülür. Şeyhülislam Paşmakçızade Seyyid Ali Efendi‘nin fetvası ve Padişah’ın fermanıyla 1711 yılında idam edilir.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Çorlulu Ali Paşa Medresesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Medrese, İstanbul’un Beyazıt semtinde, Beyazıt’tan Çemberlitaş’a inen caddenin sol tarafında, Bileyciler Sokağı tarafından kesilen yerde bulunuyor.

Nasıl Gidilir ? ; Medreseye Bağcılar-Kabataş tramvay hattını kullanarak gidebilirsiniz. Beyazıt durağında indikten sonra kısa bir yürüyüş sonrası medreseye ulaşabilirsiniz.

Çemberlitaş tramvay durağı da medreseye 3-5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi’ne İETT otobüsleriyle ulaşım için, Beyazıt yönüne giden hemen hemen tüm otobüsleri kullanabilirsiniz. En yakın durak ise Beyazıt otobüs durağıdır.

Ayrıca Beyazıt Üniversite otobüs durağından geçen İETT otobüsleriyle de, bu tarihi medreseye ulaşım mümkün. Bu durak ile medrese arası 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Anadolu Yakası’ndan medreseye ulaşım için Marmaray ile Sirkeci istasyonuna gelin. Buradan Bağcılar-Kabataş tramvayına binerek Beyazıt durağında inip medreseye ulaşabilirsiniz. Ayrıca vapurlar ile Eminönü’ne geçebilir, yine buradan tramvaylarla medreseye ulaşabilirsiniz.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi Nargile
Foto Kaynak ; flickr.com/yaman-y

YAKINLARDA NELER VAR ?

Çorlulu Ali Paşa Medresesi‘ne en yakın tarihi ve turistik cazibe merkezlerinden biri, dünyanın en eski çarşılarından biri olarak bilinen Kapalıçarşı, mimarisiyle dikkat çeken Nuruosmaniye Camii ve Çemberlitaş Hamamı‘dır. Medresenin bulunduğu yer, İstanbul’un kalbinin attığı bir bölgede, Beyazıt’ta bulunuyor. Buradan Sultanahmet’e ve Gülhane tarafına da yürüyerek kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi nargile veya Türk kahvesi için tercih edebileceğiniz, hoş sohbetlerin adresidir. Burası tarihi değerini yitirmiş medreselerimizden biri. Bu yüzden tarihi yapının pek fazla çekici yanı yok. Ancak medresenin içinde bulunan Erenler nargile, her İstanbullunun bir kez de olsa denemesi gereken özel bir yer. İster ailenizle ister arkadaşlarınızla keyifli vakitler geçirebileceğiniz bu mekanın dışında, medresede 2 mekan daha var. Fiyatlar aşağı yukarı aynı olduğundan dolayı, mekan tercihi olarak yıllanmış Erenler Çay Bahçesi’ni tercih edin deriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!