Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiÇiçek Pasajı, Beyoğlu & Meyhaneleri, Nerede, Nasıl Gidilir?

Çiçek Pasajı, Beyoğlu & Meyhaneleri, Nerede, Nasıl Gidilir?

Güzel sohbetler eşliğinde nostaljik müzik keyfine doyamayacağınız eşsiz bir atmosfer sunan Çiçek Pasajı, İstanbul'un kültür ve eğlence merkezi olan, şehrin kalbinin attığı Beyoğlu'nda bulunuyor. Bölgedeki en süslü binalardan biri olan, mimari detaylarıyla hayran kalacağınız bir yapıya sahip olan pasaj, Beyoğlu-Taksim'deki en iyi meyhanelerden bazılarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü...

-

İstanbul‘un en hareketli bölgelerinden Beyoğlu-Taksim’de bulunan tarihi yapılardan biri olan Çiçek Pasajı, daha çok ev sahipliği yaptığı birbirinden ünlü mekanlarıyla tanınıyor olsa da, mimarisi ve görkemli yapısıyla da ziyaretçileri büyülüyor. Turistler arasında Cité de Péra olarak da bilinen bu tarihi yapı, İstiklal Caddesi üzerinde, balıkçılar pazarının hemen yanında, şehrin birçok noktasından kolaylıkla ulaşabileceğiniz merkezi bir konumda bulunuyor.

Tarihi 1876 yılına uzanan Çiçek Pasajı, günümüzde çok sayıda restorana ev sahipliği yapıyor olsa da, daha çok tarihi bir mekan olan ”İkinci Bahar Restoran” ile öne çıkıyor. Her karışı tarih kokan, İstanbul’un popüler gezi ve yemek duraklarından biri olan yapı, rakı-balık severlerin favori adreslerinden.

Sazlı sözlü eğlencelerinize ve keyifli buluşmalarınıza eşlik edecek pasaj, Beyoğlu-Taksim gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken en özel yapılardan.

Çiçek Pasajı Hakkında Bilgi

Çiçek Pasajı Hakkında Bilgi
Foto Kaynak ; flickr.com/mehmet-aktugan

İstanbul’un en güzide yerlerinden biri olan Çiçek Pasajı, 200 yılı aşkın tarihi ve birbirinden şık ve kaliteli mekanlarıyla keyifli vakitler geçirebileceğiniz özel yerlerden. Pasajın günümüzde bulunduğu yerde daha önceden Naum Tiyatrosu yer alıyormuş. İçerisinde 25 dükkanın ve lüks yapıların olduğu pasaj, birçok İstanbullunun müdavimi olduğu yerlerden.

Bugün tamamen meyhaneleri ile özdeşleşmiş bir yer olan Çiçek Pasajı’nın biri İstiklal Caddesi’nde diğeri Tiyatro Sokağı’nda iki girişi bulunuyor.

Çok sayıda restorana ev sahipliği yapan pasajda, sulu yemeklerden ızgara çeşitlerine, meyve tabaklarından farklı içeceklere kadar birçok lezzeti bulabiliyorsunuz. Mahzen Restaurant, Manolya Restaurant, Ceneviz Meyhanesi ve İkinci Bahar Restaurant pasajın en popüler mekanları arasında geliyor.

Pasajdaki çoğu mekan 11:00’da açılıp gece yarısına kadar hizmet veriyor. Pasajdaki mekanların büyük bir bölümü genelde kalabalık olsa da, hafta sonu pasajın en hareketli olduğu zamandır.

Çiçek Pasajı’nı yaptıran Beyoğlu’nun ünlü zenginlerinden olan Hristaki Zografos Efendi‘dir.

Çiçek Pasajı Tarihi

Çiçek Pasajı Tarihi
Foto Kaynak ; flickr.com/sait-erol

Yapan İstanbullular, adını koyan ise Ruslar…

Pasajın bulunduğu yerde daha önceden (1844-1870) Mihail Naum tarafından işletilen, İstanbul’un ikinci tiyatro binası olan ”Naum Tiyatrosu” yer alıyormuş. Bu tiyatro, 1870 yılında çıkan büyük Beyoğlu yangınında tamamen kül olmuş. Yangından hemen sonra Hristaki Zografos Efendi tarafından satın alınmış olan yapının bulunduğu yere, İtalyan mimar Cleanthe Zanno tarafından 1876 yılında bir iş merkezi yapılmış.

Cité de Péra ismini alan binadaki dükkanların yer aldığı pasaja ”Hristaki Pasajı” denmeye başlanıyor. Pasajın ilk kurulduğu zamanlarda dönemin önemli markalarının büyük bir bölümü de burada yer alırmış.

Yorgo’nun meyhanesi, Keserciyan’ın Terzihanesi ve Maison Parret gibi birçok ünlü mekana ev sahipliği yapmış olan pasajın bulunduğu bina, 1908 yılında Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından satın alınıyor. Bu tarihten sonra pasaj, ”Sait Paşa Geçidi” veya ”Sait Paşa Pasajı” ismiyle anılmaya başlanır.

Pasaj, I. Dünya Savaşı sayesinde günümüzdeki ismini aldığı söylenir. I. Dünya Savaşı’ndan dolayı pasajda yer alan dükkanlar kapanmış ve 1917 Bolşevik Devrimi’nden kaçan Beyaz Ruslar burada çiçek tezgahları açmaya başlamış. Bir süre sonra da pasaj Çiçek Pasajı olarak anılmaya başlamış.

1940 yılında ilk meyhanenin açılmasıyla, pasajdaki çiçekçilerin yerini meyhaneler almaya başlıyor. Zamanla pasajda hiçbir çiçekçi kalmamış, pasaj tamamen meyhanelerle özdeşleşmiş bir yer haline gelmiş. Çiçek ise sadece bu pasajın eski bir hatırası olarak kalmış. Günümüzde de pasajın içerisinde tek bir çiçekçi bulunmuyor.

Pasajın İstiklal tarafındaki giriş kapısının üzerinde 1876 yılında yapılmış olan tarihi bir saat yer alıyor. Günümüzde bu saat çalışmıyor olsa da, pasajın tarihi değerini vurgulamak adına büyük önem arz eden bu saate göz attığınızdan da emin olun.

Çiçek Pasajı Mekanları – En Popüler Restoranlar

Foto Kaynak ; flickr.com/erhan-caliskan

1.İkinci Bahar Restoran

Pasaj içerisindeki en ünlü mekanlardan biri olan İkinci Bahar Restoran, samimi havası ve kaliteli yemekleriyle İstanbullunun müdavimi olduğu mekanlar arasında yer alıyor. Pasajdaki en leziz deniz ürünlerine sahip olmasıyla ünlü olan bu mekan, mezeleriyle de adından bir hayli söz ettiriyor.

2.Kime Ne Restoran

Pasajdaki en sevilen mekanlardan biri olan Kime Ne Restoran, daha çok adındaki felsefesiyle öne çıkıyor. ”Derdinizden tasanızdan ve keyfinizden kime ne” siz eğlenmenize bakın sloganıyla hizmet veren bu mekan, 1963 yılında beri aynı yerinde hizmet veriyor. Pasajdaki yıllanmış mekanlardan biri olduğu için de, çok sayıda müdavimi vardır.

3.Huzur Restoran

Pasajın bir diğer ünlü mekanı da huzur restorandır. 2 kişilik alkollü bir akşam yemeği için en azından 300-350 TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gereken bu mekan, soğuk ve sıcak mezelerinin yanı sıra, kokereçiyle de ünlü.

4.Sev İç Restoran

Tarihi 1948 yılına kadar uzanan bu mekan, Çiçek Pasajı’nın en iyi mekanları arasında yer alır. 2 kişilik alkollü bir yemek için ortalama 250-300 TL gibi bir ücret ödeyebileceğiniz bu mekan, özellikle hafta sonu pasajın en kalabalık olan mekanlarından biri olarak biliniyor. 150 kişilik kapasitesiyle de ünlü olan mekan, eğlenceli akşamlarınızı lezzetlendirmek için en ideal mekanlardan.

30’a yakın farklı mezeye sahip olan Sev İç Restoran mutlaka denenmesi gereken bir atmosfere sahip.

5.Çiçek Pasajı Manolya Restoran

Balıklarıyla sevilen mekanlardan biri olan Manolya Restoran, Taksim ve Beyoğlu halkının en çok tercih ettiği mekanlar arasında yer alıyor. Farklı lezzette mezeleri, uygun fiyatı ve kaliteli servisiyle hizmet veren bu mekan da, eğlenceli bir akşam yemeği için tercih edilebilecek seçenekler arasında.

foto kaynak ; flickr.com/alper-orus

Çiçek Pasajı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Pasaj, İstanbul Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Pasaja şehrin birçok yerinden ulaşım mümkün.

Nasıl Gidilir ? ; Çiçek Pasajı’na Taksim yönüne giden İETT otobüsleriyle gidebilirsiniz. Ömer Hayyam otobüs durağı, pasaja sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Ayrıca Tepebaşı otobüs durağından geçen İETT otobüsleriyle de pasaja ulaşım mümkün.

Pasaja tramvaylarla ulaşım için Zeytinburnu-Kabataş tramvayına binerek Tophane durağında inmeniz gerekiyor. Bu duraktan pasaja yürüyerek 10 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Pasaja metrolar ile ulaşım için ise, Şişhane-Darüşşafaka metro hattını kullanarak, Şişhane metro istasyonuna gelebilirsiniz. Bu istasyon ile pasaj arası 15 dakika yürüme mesafesinde.

Foto kaynak ; flickr.com/marie

YAKINLARDA NELER VAR ?

Pasajın bulunduğu yer, İstanbul’un kalbinin attığı yerlerden biri olan Beyoğlu‘dur. Burada, şehirdeki birçok tarihi ve turistik cazibe merkezlerini bulabilirsiniz. İllüzyon Müzesi ve Pera Müzesi, Çiçek Pasajı yakınlarında görülebilecek en popüler turistik cazibe merkezlerinden. Ayrıca Sent Antuan Kilisesi ve Galata Mevlevihanesi Müzesi de, pasajdan sonra görebileceğiniz turistik yerlerden.

Muhteşem atmosferi, eşsiz mimari yapısı ve hikayesiyle İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olan pasaj, İstanbul’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip. Pasajı görmek için içerideki mekanlara oturmak zorunda da değilsiniz, sadece içeriden güzel ve görkemli mimariye göz atıp çıkabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!