Ana Sayfaİstanbul Gezi Rehberiİstanbul Çemberlitaş Hamamı & (Tarihi, Fiyatları ve Ulaşım)

İstanbul Çemberlitaş Hamamı & (Tarihi, Fiyatları ve Ulaşım)

İstanbul'un en ünlü hamamlarından biri olan Çemberlitaş Hamamı, aynı isimdeki semtte, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. İstanbul'daki önemli turistik çekim merkezlerine kısa bir yürüyüş mesafesinde olan hamam, tarihi dokusu ve mimarisiyle de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

-

Nur Banu Sultan‘ın isteği üzerine Mimar Sinan tarafından 1584 yılında inşa edilen Çemberlitaş Hamamı, İstanbul hamamları arasında en iyi bilinen ve en popüler olan hamamlardan biri.

Kapalıçarşı‘ya oldukça yakın bir konumda bulunan hamam, eskiden Valide Sultan Hamamı ve Gül Hamamı isimleriyle de anılırmış.

Erkek ve kadın bölümleri bulunan hamamı diğer hamamlardan özel kılan şey ise, hamamın içerisinde göbek taşlarının bazılarının üzerinde Osmanlı yazıtlarının bulunuyor olması. Ayrıca bu hamam Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde III. Murat hamamı adı ile geçiyor…

Çemberlitaş Hamamı Hakkında Bilgiler

Çemberlitaş Hamamı Tarihi
Hamamın girişi Kaynak ; Wikipedia.org/maris-teteris

İstanbul’un en bilindik ve en turistik semtlerinden biri olan Çemberlitaş’ta bulunan hamamın içerisinde 3 katlı soyunma odaları, 6 sofa, 12 sütun, göbek taşı ve halvet bulunuyor.

Çemberlitaş Hamamı’nın inşa edilme amacı ise Üsküdar’da yer alan Valide-i Atik Külliyesi‘ne gelir sağlamasıymış. Osmanlı hamam kültürünün en önemli örneklerinden biri olan bu hamam günümüzde hala hizmet veriyor.

Yan yana bitişik bir çifte hamam olarak tasarlanmış olan Çemberlitaş Hamamının erkekler kısmının girişi Vezir Hanı caddesi üzerinde yer alıyor. Günümüzde bu girişe 10 basamakla iniliyor. Zamanla yol kotunun yükselmesinde dolayı bugün çukur bir girişe sahip. Kapının üzerinde etrafı rumilerle bezeli olan 3 sıra halinde hazırlanmış 6 mısralı bir kitabe yer alıyor.

Çemberlitaş Hamamı Tarihi

Çemberlitaş Hamamı tarihçe
Kaynak ; wikipedia.org/maksym-kozlenko

Roma döneminde İmparator I. Constantinos’un kendi adını taşıyan meydana diktirdiği anıtın hemen yanında yer alan Çemberlitaş Hamamı’nın tarihi 1584 yılına kadar uzanıyor. Sultan III. Murad’ın annesi Nur Banu Sultan tarafından Mimar Sinan’a inşa ettirilmiş olan hamam, Osmanlı dönemi hamamlarının en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Hamam, İstanbul’un en merkezi yerinde her dönemde ana cadde karakterini koruyan Divanyolu’nun hemen kenarında inşa edilmiş. 19. yüzyılın ikinci yarısında Sultan Abdülaziz’in emriyle şehrin bazı caddeleri genişletilirken, Divanyolu caddesinin de genişletilmesi için çalışmalar başlatılmış.

Bu genişletme çalışmaları sırasında hamamın soğukluk bölümünden bir kısmının kesildiği hamamın bir yangından dolayı zarar gördüğü ve camekanın içiyle kapısı dışındaki ahşap dükkanların yandığı ve kadınlar kısmına kazanlı bir modern ısıtma tesisatının yerleştirildiği biliniyor.

1868 yılında soğukluk bölümünün bir parçası kesilen kadınlar bölümü son yıllarda restore edilerek ilk olarak lokantaya, daha sonra ise bir halı satış mağazası haline getirilmiş. Hamamın erkekler kısmı ise son olarak 1972-1973 yılları arasında restorasyon sürecinden geçerek günümüzdeki görünümüze kavuşturulmuş.

Çemberlitaş Hamamı Mimari Özellikleri

Günümüzde kadınlar bölümü de erkekler giriş kısmından yapılıyor. Hamama girdikten sonra farklı bir bölüm ile kadınlar bölümüne geçiliyor. Erkek ve kadınlar bölümlerinin soyunma yerleri büyük birer kubbe ile örtülü. Etrafında da 3 kat soyunma odaları bulunur. Bu 2 kubbede de aydınlık feneri yer alır. Ancak günümüzde sadece kadınlar bölümünün aydınlık feneri orijinaldir.

Günümüzde her iki kısımdan da kubbeyle örtülü olan ılıklığa geçilebiliyor. Ilıklıkta orta kubbenin altından girilen ahşap bir kapı ile sıcaklık bölümüne geçilir. Hamamın sıcaklık bölümlerinde, hamam mimarisindeki geleneklerden uzaklaşıldığı görülmektedir. Bu da Mimar Sinan’ın farklı denemeler yapması alışkanlığı ile açıklanıyor.

Çemberlitaş Hamamı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un Çemberlitaş semtinde Divanyolu üzerinde bulunan hamama şehrin hemen her yerinden çok kolay bir şekilde gidebilirsiniz.

Hamama en kolay ulaşım tramvaylar ile sağlanıyor. Kabataş – Zeytinburnu tramvayına binerek Çemberlitaş durağına ulaşabilirsiniz. Bu durak ile hamam arası sadece 2-3 dakika yürüme mesafesinde.

Bunun yanı sıra, 32A, 35A, 36, 36ES, 38, 38Z ve 46H nolu İETT otobüslerini kullanarak hamama kısa bir yürüme mesafesinde olan Beyazıt otobüs durağına ulaşabilirsiniz.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Çemberlitaş Hamamı, İstanbul’un kalbinin attığı yerlerden olan Fatih ilçesinde, Çemberlitaş’ta bulunuyor. Burası hem Sultanahmet hem Eminönü’ne oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Kapalıçarşı’nın yanı sıra hamama 2 dakika yürüme mesafesinde Şerefiye Sarnıcı ve Nuruosmaniye Camii, 5 dakika yürüme mesafesinde de Binbirdirek Sarnıcı ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi bulunuyor. Ayrıca Sultanahmet’te yer alan tarihi ve turistik noktaların büyük bir bölümüne bu hamamdan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Çemberlitaş Hamamı Fiyat Listesi

Hürrem Sultan Hamamı ile hemen hemen aynı fiyata sahip olan Çemberlitaş Hamam ücretleri 2021 yılı itibariyle ;

  • Hamam giriş ; 175 TL
  • Kese – Köpük (Giriş ücreti dahil) ; 270 TL
  • Kese – Köpük – Yağ Masajı (Giriş ücreti dahil) ; 450 TL

Ayrıca hamamın baş, ayak ve diğer masaj paketleri de bulunuyor.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!