Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Çamlıca Tepesi | (Tarihi, Kahvaltı, Ulaşım, Piknik Alanı)

Çamlıca Tepesi | (Tarihi, Kahvaltı, Ulaşım, Piknik Alanı)

İstanbul'u en iyi seyredebileceğiniz yerlerden biri olan Çamlıca Tepesi, temiz havası, otantik atmosferi, boğaz manzarası ve piknik alanlarıyla İstanbullunun popüler gezi güzergahlarından biri olarak bilinir. İstanbul'un balkonu olarak da bilinen bu tepe, kahvaltı, yürüyüş yolları, oyun alanları, restaurant ve seyir terası ile sıkılmadan dolu dolu bir gününüzü geçirebileceğiniz yerlerden.

-

Büyük ve Küçük olmak üzere iki tepeden oluşan Çamlıca Tepesi, özellikle akşam saatlerinde muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Bir İstanbullu olarak tepeyi mümkün olduğunca erken ziyaret etmeye çalışın derim. Özellikle yaz aylarında, kahvaltı için çok sayıda ziyaretçi oluyor. Dilediğiniz yere oturamadığınız gibi, kahvaltı için de sıra bekleyebiliyorsunuz. 

Küçük Çamlıca Tepesi’ndeki piknik alanının dış kısmında mangal yakmak serbest. Ancak iç kısımlarda mangal yakılmasına izin verilmiyor. Dışarıdan getireceğiniz yemekler ve içecekler gün boyunca burada piknik yapabilirsiniz. Bu iki tepe arasından en popüler olan Büyük Çamlıca Tepesi‘dir. Küçük olan daha çok dışarıdan yiyecek ve içecekleri getiren ailelerin tercih ettiği bir yer. İki tepeyi görecek zamanınız yoksa yemek ve manzara için kesinlikle Büyük Çamlıca Tepesi’ne gidin deriz.

GÖZ AT ; İstanbul gezilecek yerler – En Güzel 50 Yer

Çamlıca Sosyal Tesisleri

Çamlıca Sosyal Tesisleri
Çamlıca Sosyal Tesisleri

Küçük Çamlıca’ya yaklaşık 15-20 dakika yürüyüş mesafesinde olan Çamlıca Sosyal Tesisleri, bu tepeyi ziyaret etmedeki ana nedenlerden biri. Burası, 3 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş ve otopark, mescit, tuvalet, restoran, kahvaltı ve çeşitli büfelerin yer aldığı Bahçe Kafeterya’dan oluşuyor. 

Bunun yanı sıra, sosyal tesisler içerisinde ”Osmanlı Kahvehanesi” de bulunuyor. Kahvaltı veya akşam yemeği sonrası Boğaz’a nazır eşsiz bir kahve keyfini de bu mekanda yapabilirsiniz.

Tesis içerisindeki restoran özellikle hafta sonu kalabalık oluyor. Hafta içi ise çok daha sakin olmaktadır. Fakat hafta sonu burada yemek yemeyi planlıyorsanız, en azından 1 saat öncesinden yerinizi ayırın. Aksi takdirde isimleriniz alınıp sırada beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Çamlıca Tepesi Kahvaltı ve Yemek Fiyatları

Çamlıca Tepesi Kahvaltı

Küçük ve Büyük Çamlıca’da kahvaltı için birçok seçenek bulunabilir. Büyük Çamlıca’da, sosyal tesisler içerisinde uygun fiyatlı olarak kahvaltı yapabilirsiniz. Bunun dışında, Büyük Çamlıca’nın kuzey sırtında yer alan Beyda Köşk, Beyaz Köşk Çamlıca ve Cafe Balcoon gibi yerlerde de kahvaltı yapılabilir.

Sosyal tesislerde kahvaltı tabağı fiyatları 2020 itibariyle 35 TL’den ve serpme kahvaltı ise 65 TL’den başlamaktadır. Ayrıca tesis içerisinde restoran mönü fiyatları 45 TL’den başlıyor. 

Çamlıca Sosyal Tesisleri içerisinde kahvaltı ve mönü fiyatlarını güncel olarak resmi web sayfasında bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÇAMLICA TEPESİ RESİMLERİ

Çamlıca Tepesi Tarihi

Tarihi Bizans dönemine kadar uzanan Çamlıca Tepesi,  uzun yıllardır İstanbul’un çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor. Osmanlı Dönemi‘nde de popüler cazibe merkezlerinden biri olmuş olan tepeyi aktif olarak kullanan ilk padişah IV. Murat olmuştur. 17. yüzyılda yapılaşmalar başlayarak köşkler inşa edilmiş. Tepedeki inşaat 18. yüzyıla kadar sürmüş. 19. yüzyıla gelindiğinde ise tepeler, adeta köşkler ile kaplı bir yer haline gelmiştir. Günümüzde bu köşklerin hemen hemen hepsi restoran/kafe olarak işletilmektedir.

Çamlıca Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Çamlıca tepesi nerede

Tepeye ulaşım için birçok farklı alternatif bulunuyor.

Metrobüs ve Otobüs ile ulaşım ; Beylikdüzü güzergahından tepeye ulaşmak için ilk olarak Altunizade durağında inmeniz gerekiyor. Buradan ister Ümraniye tarafına giden minibüsler ile isterseniz de belediye otobüsleriyle tepeye ulaşabilirsiniz. 

Tepenin bulunduğu durak, Turistik Çamlıca Tesisleri olarak biliniyor ve bu duraktan 11, 13, 14 ve 9 nolu otobüslerin büyük bir bölümü geçmektedir. 

Kendi aracınız ile tepeye ulaşmak için de, Boğaziçi Köprüsü yolundan Altunizade çıkışından çıkıp Kısıklı tarafına doğru ilerlemeniz gerekiyor. Kısıklı caddesine geldikten sonra da Ümraniye tarafına doğru ilerlemeniz ve Turistik Çamlıca Caddesi’ne dönmeniz gerekmektedir.

Küçük Çamlıca Tepesi

Küçük Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca’ya göre daha az tercih ediliyor olsa da gezilecek yerler bakımından çok daha fazla yapıya sahiptir. Birbirinden güzel köşkleri, temiz havası ve yürüyüş yollarına sahip olan bu tepe, ayrıca Küçük Çamlıca Korusu‘na da ev sahipliği yapıyor. Köşklerin büyük bir bölümü de bu koru içerisinde yer almaktadır.

Küçük Çamlıca Köşkleri

Küçük Çamlıca Köşkleri
Küçük Çamlıca Köşkleri – Su Köşkü

Su Köşk’ü buradaki en güzel köşklerden. Küçük bir göle bakan bu köşk, ahşaptan yapılmış ve göl içerisinde de yüzen beyaz ördekleri görebiliyorsunuz. Köşkün sol tarafında banklara oturup piknik yapabileceğiniz alanlar bulunuyor. Köşkün üst yolu ise daha çok düğün fotoğrafçılarının tercih ettiği bir yer. Osmanlı mimarisinin hakim olduğu bu köşk ”Beltur” tarafından işletiliyor ve Çamlıca tepesinde kahvaltı için en çok tercih edilen yerlerden biridir.

Küçük Çamlıca Köşkü ise ; Sofa, Cihannüma ve Topkapı köşkleri olmak üzere 3 köşkten oluşuyor. Burası da Beltur tarafından işletilmektedir. Daha uygun fiyatlı bir kahvaltı planı yapıyorsanız, bu köşk size göre olabilir.

Bu köşklerin yanı sıra, Küçük Çamlıca Restaurant da kahvaltı ve yemek için düşünülebilecek yerlerden biri olabilir. İstanbul ve boğaz manzarasına sahip olan bu mekan da daha çok düğün nişan organizasyonları için tercih ediliyor. Fakat organizasyon yoksa yeme içme için de bu restorana göz atabilirsiniz.

Eğer yaz aylarında tepeyi ziyaret etmiyorsanız, tepenin çok daha soğuk olabileceğini unutmayın. Bunun yanı sıra, iki tepede de otopark hizmeti bulunmaktadır. Otopark ücreti de 20 TL’dir.

Küçük Çamlıca
Küçük Çamlıca

Büyük Çamlıca Camii ; Tepe ile aynı bölgede bulunuyor olsa da, farklı yerlerde bulunmaktadır. Çamlıca Camii, her bir bölümünde en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş detaylarıyla görenleri büyülüyor. Avrupa ve Anadolu Yakası’nın büyük bir bölümünden rahatlıkla görülebilen bu camii, çok eleştiriye maruz kalmış olsa da, yine de İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken önemli yapılardan biridir.

72 metre yüksekliğindeki kubbesi, 6 minaresi ve Nanoteknoloji ile renklendirilmiş olan alem ile dikkat çekmektedir. 5 metre genişliğinde 6.5 metre yüksekliğinde ve 6 ton ağırlığında olan kapısı da, caminin en önemli mimari eserleri arasında. Bu ana kapı, dünyadaki en büyük ibadathane kapısı olması bakımından da önemlidir. 

3.500 metrekarelik sanat galerisi, 3.000 metrekarelik kütüphane, 1071 kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi ve 3.500 araçlık otopark alanı ile hizmet veriyor.

İstanbul’un karmaşasından ve stresinden uzaklaşıp koca ağaçların gölgesinde sessiz, sakin ve huzur dolu atmosferde Boğaz’a karşı oturup şehri seyrederken keyifli bir kahvaltı yapmak, eşsiz bir yemek yiyebileceğiniz veya çayınızı kahvenizi yudumlayabileceğiniz Çamlıca Tepesi, sizi hayal kırıklığına uğratmayacak popüler gezi güzergahlarından ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!