Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiÇamlıca Tepesi & Tarihi, Kahvaltı Fiyatları Ve Piknik Alanı

Çamlıca Tepesi & Tarihi, Kahvaltı Fiyatları Ve Piknik Alanı

İstanbul'u en iyi seyredebileceğiniz yerlerden biri olan Çamlıca Tepesi, temiz havası, otantik atmosferi, boğaz manzarası ve piknik alanlarıyla İstanbullunun popüler gezi duraklarından biri olarak bilinir. İstanbul'un balkonu olarak da bilinen tepe, kahvaltı, yürüyüş yolları, oyun alanları, restaurant ve seyir terası ile sıkılmadan dolu dolu bir gününüzü geçirebileceğiniz yerlerden.

-

Büyük ve Küçük olmak üzere iki tepeden oluşan Çamlıca Tepesi”, özellikle akşam saatlerinde muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.

Ancak hafta sonu bu tepelerden birini ziyaret etmeyi planlıyorsanız, erken saatleri tercih etmenizde yarar var. Özellikle yaz aylarında, kahvaltı için çok sayıda ziyaretçi oluyor. Dilediğiniz yere oturamadığınız gibi, kahvaltı için de sıra bekleyebiliyorsunuz.

Küçük ve Büyük Çamlıca Tepesi’ndeki piknik alanında mangal yakılması yasak.

Dışarıdan getireceğiniz yemekler ve içecekler ile gün boyunca burada piknik yapabilirsiniz. Bu iki tepe arasından en popüler olan Büyük Çamlıca Tepesi‘dir. Küçük olan daha çok dışarıdan yiyecek ve içecekleri getiren ailelerin tercih ettiği bir yer. İki tepeyi görecek zamanınız yoksa yemek ve manzara için kesinlikle Büyük Çamlıca Tepesi’ne gidin derim.

NOT ; Hem Büyük Çamlıca Tepesi hem de Küçük Çamlıca Tepesi’nde piknik yapılabilir. İki tepede de piknikler için masalar bulunuyor, ancak mangal yakmak yasak.

GÖZ AT ; İstanbul gezi rehberi

Çamlıca Tepesi Sosyal Tesisleri

Çamlıca Sosyal Tesisleri
Çamlıca Sosyal Tesisleri

Küçük Çamlıca’ya yaklaşık 15-20 dakika yürüyüş mesafesinde olan Çamlıca Sosyal Tesisleri, bu tepeyi ziyaret etmedeki ana nedenlerden biri. Burası, 3 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş ve otopark, mescit, tuvalet, restoran, kahvaltı ve çeşitli büfelerin yer aldığı Bahçe Kafeterya’dan oluşuyor.

Bunun yanı sıra, sosyal tesisler içerisinde ”Osmanlı Kahvehanesi” de bulunuyor. Kahvaltı veya akşam yemeği sonrası Boğaz’a nazır eşsiz bir kahve keyfini de bu mekanda yapabilirsiniz. Buradaki fiyatlar da sosyal tesislere nazaran çok da pahalı değil.

Tesis içerisindeki restoran özellikle hafta sonu kalabalık oluyor. Hafta içi ise çok daha sakin olmaktadır. Fakat hafta sonu burada yemek yemeyi planlıyorsanız, en azından 1 saat öncesinden yerinizi ayırın. Aksi takdirde isimleriniz alınıp sırada beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Çamlıca Tepesi Kahvaltı Fiyatları

Çamlıca Tepesi Kahvaltı

Küçük ve Büyük Çamlıca’da kahvaltı için birçok seçenek bulunabilir. Büyük Çamlıca’da, sosyal tesisler içerisinde uygun fiyatlı olarak kahvaltı yapabilirsiniz. Bunun dışında, Büyük Çamlıca’nın kuzey sırtında yer alan Beyda Köşk, Beyaz Köşk Çamlıca ve Cafe Balcoon gibi yerlerde de kahvaltı yapılabilir.

Çamlıca Tepesi Sosyal tesislerinde kahvaltı tabağı fiyatları 2022 itibariyle 65 TL’den ve serpme kahvaltı ise 105 TL’den başlıyor. Ayrıca tesis içerisinde restoran menü fiyatları 65 TL’den başlıyor.

Çamlıca Sosyal Tesisleri içerisinde kahvaltı ve mönü fiyatlarını güncel olarak resmi web sayfasında bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çamlıca Tepesi Tarihi

Tarihi Bizans dönemine kadar uzanan Çamlıca Tepesi, uzun yıllardır İstanbul’un en popüler çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Osmanlı Dönemi’nde de popüler cazibe merkezlerinden biri olmuş olan tepeyi aktif olarak kullanan ilk padişah IV. Murat olmuş. 17. yüzyılda yapılaşmalar başlayarak köşkler inşa edilmiş. Tepedeki inşaat 18. yüzyıla kadar sürmüş. 19. yüzyıla gelindiğinde ise tepeler, adeta köşkler ile kaplı bir yer haline gelmiş. Günümüzde bu köşklerin hemen hepsi restoran/kafe olarak işletiliyor.

Çamlıca Tepesi Hakkında Bilgiler

Deniz seviyesinden yaklaşık 267 metre yüksekliğiyle İstanbul manzarasına hakim tepelerden biri olan Çamlıca Tepesi, Anadolu Yakası’nın vazgeçilmez gezi duraklarından biri. Hem çocuklu ailelerin hem sevgililerin şehri seyretmek, güzel bir kahvaltı yapmak veya manzara eşliğinde bir şeyler içmek için ziyaret ettiği tepe, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Araçlarınız ile tepeyi ziyaret ediyorsanız, haritayı kullanabilirsiniz. Fakat yürüyerek tepeye çıkmak da mümkün. Önce Küçük Çamlıca’ya daha sonra Büyük Çamlıca Tepesi’ne çıkabilirsiniz.

Tepede, sosyal tesislerin yanı sıra farklı mekanlarda var. Bu yüzden Çamlıca Sosyal Tesisleri’nde kahvaltı yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Diğer mekanlarda en az sosyal tesisler kadar güzel bir şehir manzarasına sahip ve fiyatlar da aşağı yukarı aynı.

Çamlıca Tepesi’ne giriş ücretli mi ?

Giriş için hiçbir ücret alınmıyor. Ancak araçlarınız ile tepeyi ziyaret ediyorsanız, 20 TL otopark ücreti ödüyorsunuz.

Çamlıca Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Çamlıca tepesi nerede

Tepeye ulaşım için birçok farklı alternatif bulunuyor.

Metrobüs ve Otobüs ile ulaşım ; Beylikdüzü güzergahından tepeye ulaşmak için ilk olarak Altunizade durağında inmeniz gerekiyor. Buradan ister Ümraniye tarafına giden minibüsler ile isterseniz de belediye otobüsleriyle tepeye ulaşabilirsiniz.

Tepenin bulunduğu durak, Turistik Çamlıca Tesisleri olarak biliniyor ve bu duraktan 11, 13, 14 ve 9 nolu otobüslerin büyük bir bölümü geçmektedir.

Kendi aracınız ile tepeye ulaşmak için de, Boğaziçi Köprüsü yolundan Altunizade çıkışından çıkıp Kısıklı tarafına doğru ilerlemeniz gerekiyor. Kısıklı caddesine geldikten sonra da Ümraniye tarafına doğru ilerlemeniz ve Turistik Çamlıca Caddesi’ne dönmeniz gerekmektedir.

Avrupa Yakası’ndan Çamlıca Tepesi’ne Nasıl Gidilir ?

Avrupa Yakası’ndan Çamlıca Tepesi’ne ulaşım için metrobüsleri kullanarak Altunizade durağına gidebilir, buradan Çamlıca’ya giden İETT otobüslerine binebilirsiniz.

Avrupa Yakası’ndan tepeye gitmek istiyorsanız, ilk olarak Üsküdar’a gelmeniz gerekiyor. Üsküdar’dan Çamlıca Tepesi’ne giden çok sayıda otobüs hattı bulunuyor. Bu otobüslerden birine binerek de tepeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Çamlıca Tepesi’nde Neler Var ?

Küçük ve Büyük Çamlıca Tepesi olmak üzere ikiye ayrılan tepede, çok sayıda çocuk oyun alanları, ormanlık alan içerisinde kısa yürüyüş yolları, sosyal tesisler, yeme içme için tercih edilebilecek birçok mekan ve Çamlıca Camisi yer alıyor.

Büyük Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca Tepesi Piknik Alanı

Çam korularını içeren bir sayfiye yeri olan Büyük Çamlıca Tepesi, küçük olana nazaran daha çok tercih ediliyor. Zaten tepenin en güzel şehir manzarasını da burada görebiliyorsunuz. Yeşil alanlar ve Çamlıca Sosyal Tesisleri’ne ev sahipliği yapan bu tepe, Sefa Tepesi olarak da biliniyor.

Büyük Çamlıca Korusu, Nurbaba Bektaşi Tekkesi ve TV Kulesi’ne de ev sahipliği yapan tepe, tarihi anıt ağaçları, çay bahçeleri, çiçekler ve boğaz manzarasıyla güzel bir atmosfere sahip. Çocukların keyifli zaman geçirebileceği oyun alanlarına da sahip Büyük Çamlıca Tepesi, ayrıca birçok eleştiriye konu olmuş Çamlıca Camii’ye ev sahipliği yapıyor.

Küçük Çamlıca Tepesi

Küçük Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca’ya göre daha az tercih ediliyor olsa da gezilecek yerler bakımından çok daha fazla cazibe merkezine sahip. Birbirinden güzel köşkleri, temiz havası ve yürüyüş yollarına sahip olan bu tepe, ayrıca Küçük Çamlıca Korusu‘na da ev sahipliği yapıyor. Köşklerin büyük bir bölümü de bu koru içerisinde yer alıyor.

Küçük Çamlıca Tepesi ise, deniz seviyesinden yaklaşık 230 metre yükseklikte ve burada İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen BELTUR işletmesini bulabilirsiniz. İster kahvaltı, isterseniz de öğle veya akşam yemeği için göz atabileceğiniz, fiyat ve lezzet konusunda da kendini ispatlamış bir mekan.

Küçük Çamlıca Köşkleri

Küçük Çamlıca Köşkleri
Küçük Çamlıca Köşkleri – Su Köşkü

Su Köşk’ü buradaki en güzel köşklerden. Küçük bir göle bakan bu köşk, ahşaptan yapılmış ve göl içerisinde de yüzen beyaz ördekleri görebiliyorsunuz. Köşkün sol tarafında banklara oturup piknik yapabileceğiniz alanlar bulunuyor.

Köşkün üst yolu ise daha çok düğün fotoğrafçılarının tercih ettiği bir yer. Osmanlı mimarisinin hakim olduğu bu köşk ”Beltur” tarafından işletiliyor ve Çamlıca tepesinde kahvaltı için en çok tercih edilen yerlerden biri.

Küçük Çamlıca Köşkü ise ; Sofa, Cihannüma ve Topkapı köşkleri olmak üzere 3 köşkten oluşuyor. Burası da Beltur tarafından işletiliyor. Daha uygun fiyatlı bir kahvaltı planı yapıyorsanız, bu köşk size göre olabilir.

Bu köşklerin yanı sıra, Küçük Çamlıca Restaurant da kahvaltı ve yemek için düşünülebilecek yerlerden biri olabilir. İstanbul ve boğaz manzarasına sahip olan bu mekan da daha çok düğün nişan organizasyonları için tercih ediliyor. Fakat organizasyon yoksa yeme içme için de bu restorana göz atabilirsiniz.

Eğer yaz aylarında tepeyi ziyaret etmiyorsanız, tepenin çok daha soğuk olabileceğini unutmayın. Bunun yanı sıra, iki tepede de otopark hizmeti bulunmaktadır. Otopark ücreti de 20 TL’dir.

Küçük Çamlıca
Küçük Çamlıca

Büyük Çamlıca Camii

Tepe ile aynı bölgede bulunuyor olsa da, sosyal tesislerin biraz uzağında yer alan Çamlıca Camii, her bir bölümünde en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş detaylarıyla görenleri büyülüyor.

Avrupa ve Anadolu Yakası’nın büyük bir bölümünden rahatlıkla görülebilen bu camii, çok fazla eleştiriye maruz kalmış olsa da, yine de İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken önemli yapılardan biri.

72 metre yüksekliğindeki kubbesi, 6 minaresi ve Nanoteknoloji ile renklendirilmiş olan alem ile dikkat çekiyor. 5 metre genişliğinde 6.5 metre yüksekliğinde ve 6 ton ağırlığında olan kapısı da, caminin en önemli mimari eserleri arasında. Bu ana kapı, dünyadaki en büyük ibadethane kapısı olması bakımından da önemli.

3.500 metrekarelik sanat galerisi, 3.000 metrekarelik kütüphane, 1071 kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi ve 3.500 araçlık otopark alanı ile hizmet veriyor.

İstanbul’un karmaşasından ve stresinden uzaklaşıp koca ağaçların gölgesinde sessiz, sakin ve huzur dolu atmosferde Boğaz’a karşı oturup şehri seyrederken keyifli bir kahvaltı yapmak, eşsiz bir yemek yiyebileceğiniz veya çayınızı kahvenizi yudumlayabileceğiniz Çamlıca Tepesi, sizi hayal kırıklığına uğratmayacak popüler gezi güzergahlarından ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!