Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiBüyükada Gezilecek Yerler & Popüler Gezi Rotası (Haritalı)

Büyükada Gezilecek Yerler & Popüler Gezi Rotası (Haritalı)

Büyükada, gezilecek yerler ve yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri, plajları ve güzel manzara tepeleri ile eşsiz bir deneyim sunuyor. Diğer Prens Adaları'na nazaran çok daha turistik ve kalabalık olan Büyükada'da doyumsuz bir gezi için en azından yarım gününüzü ayırın deriz...

-

Prens Adaları‘nın en büyüğü, en güzeli ve en kalabalık olanı ; Büyükada. Her ne kadar İstanbul’un trafiğinden ve keşmekeşliğinden kaçılabilecek huzurlu bir yer olarak biliniyor olsa da, hafta sonu burası şehirdeki birçok turistik semt kadar kalabalık ve yoğun bir insan trafiğine sahip. Büyükada, daha çok doğal güzelliği, eşsiz manzaraya sahip yerleri ve cep yakan rakı-balık mekanlarıyla tanınıyor olsa da adada yapılacak daha birçok şey bulunabiliyor. Büyükada gezilecek yerler ise, tarihi köşkleri, yalıları, evleri, dini mabetleri, renkli sokakları ve çok daha fazlasıyla hatıralara kazınacak güzel bir hafta sonu deneyimi sunuyor.

Peki Büyükada’da ne yapılır ? kaçırılmaması gereken turistik şeyler nelerdir ? ; Adada turist olarak yapılacak birçok aktivite bulunabiliyor. Özellikle dolu dolu 1 gününü ada için ayıranlar, doyumsuz bir Büyükada turu yapabiliyor. Adayı elektrikli araçlar yerine bisiklet ile keşfetmeyi de unutmayın. Elektrikli araçlarla gördüğünüz yerleri detaylı bir şekilde inceleyemediğiniz gibi, birçok yeri de gözden kaçırıyorsunuz.

Ayrıca bisikletler ile ada keşfi çok daha eğlenceli olacaktır. Aslında bisikletin sizi taşıdığı kadar da sizde bisikleti taşıyorsunuz. Çünkü adanın çok sayıda yokuşlu yolu bulunuyor. Özellikle Aya Yorgi Tepesi‘ne bisiklet ile çıkmak özel bir yetenek istiyor 🙂

Peki Büyükada yürüyerek gezilir mi ? dolu dolu 1 gününüz varsa neden olmasın ? ancak aşırı yorucu olabilir. Çok dik yokuşlar olduğu gibi sıcak yaz aylarında ada havası bunaltıcı olabiliyor.

Büyükada Gezi Rehberi

Büyükada’nın kısaca tarihinden bahsedecek olursak da ;

Ada sürgünlerle dolu geçmişiyle dikkat çekiyor. Adanın tarihi antik döneme kadar uzanıyor. Bizans döneminde ada içerisine çok sayıda manastır inşa edilmiş. Bu manastırlar, sürgün edilmiş ve birçoğu asla Bizans’a dönmemiş olan imparatorlar, imparatoriçeler ve patrikler ile ünlenmiş.

700 yıla yakın bir süre boyunca Bizans’ın sürgün yeri olarak kullandığı Büyükada, taht kavgaları ve siyasi anlaşmazlıklardan dolayı adaya gönderilen devlet görevlilerinin gördüğü işkencelerle de tanınır.

Osmanlı Dönemi‘nde çok daha farklı bir amaç için kullanılmış olan Büyükada’ya fetihten sonra bölgeye Türklerin yerleşmesiyle huzur gelmiş. Türkler ve Rumlar dostça yaşamış.

Büyükada en büyük değişimini ise 1908 yılında II. Abdülhamid döneminde yaşamış. II. Abdülhamid tarafından adaya devlet adamları yerleştirilerek adanın gelişmesi sağlanmış, konaklar ve yalılar inşa edilmiş.

Büyükada Gezi Rehberi
Büyükada Tarihi Evler

Günümüzde Büyükada, tarihi, kültürü ve doğal güzellikleriyle yerli yabancı turistlerin İstanbul gezilecek yerler listesine mutlaka eklediği adalardan biri olarak bilinir.

Büyükada Gezilecek Yerler Haritası
Büyükada gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın

Büyükada’da Yapılacak En Güzel 10 Şey

Büyükada’da gezilecek ve görülecek turistik yerlere geçmeden önce, adada kısa sürede yapılacak şeyler ile başlayalım ;

Güne Ada Kahvaltı’da Başlayın

Büyükada gezilmesi gereken yerler

Büyükada’nın en sevilen kahvaltı mekanlarından biri olan ”Ada Kahvaltı” şirin mi şirin küçük bir köşkün bahçesinde hizmet veriyor. Anneanne poğaçası, acukalar, karpuz reçeli, omletler ve çok daha fazlasıyla evinizde kahvaltı ediyormuş hissine kapılabiliyorsunuz.

Büyükada iskelesine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu mekanın kahvaltı fiyatları ise, iskele yakınındaki diğer birçok mekana nazaran daha uygun.

Büyükada Çarşısı’nda Alışveriş Yapın

Büyükada Çarşısı
Büyükada Çarşısı

Büyükada Çarşısı

Büyükada’da yapılacak en güzel şeylerden biri de birbirinden güzel hediyelik eşya dükkanlarından veya küçük mağazalardan ada anısına bir şeyler almak. Adanın çarşısı, iskeleden indiğinizde kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Zaten gürültünün ve kalabalığın en fazla olduğu yere dikkat kesecek olursanız çarşıyı rahatlıkla bulabilirsiniz.

Adanın çarşısı daha çok yabancı turistlerle dolu olduğundan fiyatlar da biraz turist usülü oluyor. Ancak Türk olduğunuzu anladıkları andan itibaren pazarlık yapmanıza çok gerek kalmadan fiyatlar biraz daha düşüveriyor. Adanın yukarısında yer alan, elektrikli araçların Aya Yorgi Tepesi için son durağı olan yerin çevresinde de çok sayıda hediyelik eşya satın alabileceğiniz standlar var. Ancak burası ada çarşısına nazaran daha pahalı. Bu yüzden Büyükada’da alışveriş için en ideal adres ada çarşısı denebilir. Ayrıca bu çarşı Büyükada gezilecek yerler listesi arasında en rağbet gören çekim merkezlerinden biri.

Koca Külahlarda Dondurma Yemeyi de Unutmayın

Büyükada Yeme İçme
Foto Kaynak ; Tripadvisor.com.tr

Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada‘da dondurmaların meşhur olduğu kadar Büyükada’nın dondurması da oldukça meşhur. Herkesin elinde dondurma. Bir de sıcak yaz aylarında adayı ziyaret ediyorsanız, dondurmacılarının önünde uzun kuyruklar görmek bile mümkün.

Adada süslü ve büyük bir külahta doyasıya dondurma yemek istiyorsanız, adanın en meşhur yeri olan Tarihi Prinkipo Dondurma & Waffle adlı cafeyi deneyebilirsiniz.

Burası oturup dondurmalarınızı yiyebileceğiniz bir olanağa sahip olduğu gibi, adadaki en güzel külah dondurması olan yer. Bunun dışında, çarşı içerisinde ve saat kulesinin çevresinde de çok sayıda dondurmacı var. Ancak buralarda İstanbullu olsanız dahi turist muamelesi görebiliyorsunuz.

Aşıklar Tepesi’nde, Rengarenk Şemsiyeler Altındaki Cafe’de Çay Keyfi Yapın

Aşıklar Tepesi
Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi - Büyükada Gezilecek Yerler

Ayayorgi Tepesi’ne çıkmak için niyetlendiyseniz ve oldukça dik bir yokuşun başındaysanız, büyük bir ihtimal Aşıklar Tepesi yakınlarındasınız. Bisikletleriniz ile adayı keşfediyorsanız, tepenin bulunduğu yerdeki cafenin önüne bisikletlerinizi bırakıp, taptaze bir çay keyfi yapın ve yokuş çıkmadan önce biraz enerji toplayın.

Aşıklar Tepesi, Aşıklar Mesire Yeri olarak da biliniyor. Hemen yan tarafında da renkli şemsiyeler ile dekore edilmiş şirin mi şirin, salaş mı salaş güzel bir cafe var. Taze çaylarıyla ünlü bu mekanda bir şeyler içip dinlenebilir, gölgeliğin keyfini çıkarıp gelip geçen insanları seyredebilirsiniz.

Tarihi Sokakları ve Evleri Keşfedin

Büyükada Gezilecek Yerler
Büyükada Yokuşları
Büyükada Tarihi Evleri
Büyükada Tarihi Evleri

Adanın merkezinin çevresindeki birbirinden renkli İstanbul manzaraları sunan tarihi ada sokakları, Büyükada’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Birbirinden eski yapılara ev sahipliği yapan bu sokakların hemen hemen hepsinde bir restoran, cafe veya küçük bir butik mağaza bulmak mümkün.

Büyükada’da çok fazla zamanınız yoksa, iskeleye yakın olan sokaklar ile başlayın. Ada için dolu dolu 1 gününüzü ayırdıysanız, adanın iç kısımlarındaki birbirinden renkli sokakları da mutlaka görün. Her sokakta tarihi yalıları, köşkleri ve evleri görebilir, adanın en güzel fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Aya Yorgi Tepesi’nin Enfes Manzarasını Seyredin

Aya Yorgi Tepesi
Aya Yorgi Tepesi’nde Görebileceğiniz muhteşem manzara
Aya Yorgi Tepesi - Büyükada da gezilmesi gereken yerler
Aya Yorgi Tepesi

Büyükada’da yapılacak bir diğer popüler turistik şey ise, İstanbul’u en iyi görebileceğiniz yerlerden biri olan Aya Yorgi Tepesi‘ni (Yücetepe) ziyaret etmektir. Burası Büyükada gezilecek yerler listesinin en önemli çekim merkezlerinden biri olan Aya Yorgi Kilisesi‘nin bulunduğu tepe.

Ayrıca buradaki Yücetepe Kır Gazinosu adı verilen mekan da, adanın en ünlü mekanları arasında yer alıyor. Bir şeyler yemek veya içmek için tercih edebileceğiniz bu mekanın kenar masalarından, oturduğunuz yerde muhteşem bir manzara seyredebiliyorsunuz. Yeme içme fiyatları da öyle cep yakan türden değil. Ayrıca ücretsiz olarak da mekanın yan taraflarından güzel bir manzara seyredebiliyorsunuz.

Zaten Aya Yorgi Tepesi’ne çıkarken yol üzerinde birbirinden güzel manzara fotoğrafları çekebileceğiniz yerler de var.

Bisiklet Kiralayın

Büyükada Gezi Rehberi

Büyükada’nın vazgeçilmez turistik aktivitelerinden biri olan Bisiklet, adayı keşfetmek için en ideal yollardan. Aslında yürüyerek Büyükada’yı kısmen keşfedebiliyorsunuz, ancak bisikletler ile düz olan yerleri çok daha çabuk ve kolay bir şekilde görmek mümkün.

Adanın bazı bölümleri bisikletliler için meşakkatli olabiliyor. Hatta bazı yokuşları bisiklet üzerinde çıkmak neredeyse imkansız. Bu yüzden de bisikletlerin sizi değil, sizin bisikletleri taşıyabileceğiniz yerlerin olduğunu da unutmayın.

Aya Yorgi Tepesi’ne bisiklet ile çıkmak, adada yapılacak en zor şeylerden. Özellikle o dik yokuştan bisiklet üzerinde inip, kalabalığın arasından kimseye çarpmadan inmek bir sanat işi. Bu yüzden tepeye çıkıp manzarayı seyretmeyi planlıyorsanız bisikletlerden inin deriz. Zaten bisiklet üzerinde tepeye çıkmak neredeyse imkansız.

Denize Girin

Naki Bey Plajı Giriş - Büyükada Gezilecek Yerler
Naki Bey Plajı Giriş

Büyükada’da yapılması gereken en popüler şeylerden biri de, birbirinden güzel atmosfere ve denize sahip ada plajlarından birinde denize girmek. Plajların büyük bir bölümüne girişler ücretli, bazılarında ise sadece şezlong ve şemsiyelere ücret ödüyorsunuz.

Büyükada’da denize girme gibi bir niyetiniz varsa, Büyükada Plajları arasında en çok tercih edilen Yörükali veya Naki Bey Plajı‘nı tercih edin deriz. Bu iki plaj, adanın en çok tercih edilen plajları olduğu gibi, iskelenin hemen yanından hareket eden ücretsiz teknelerle de rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Rakı-Balık İçin Secret Garden Restaurant’a Gidin

Büyükada Gezilecek Yerler
Yücetepe Kır Gazinosu manzarasıyla sevilen mekanlardan

Adanın en sevilen ve en iyi bilinen mekanlarından biri olan Secret Garden Restaurant, Rakı-Meze için de adanın en ideal mekanlarından. Çok pahalı olmadığı gibi çok da ucuz olmayan bu mekan, orta bütçeli bir öğle veya akşam yemeği için düşünülebilir. 2 kişilik alkollü bir akşam yemeği için ortalama 350 TL gibi bir ücreti de gözden çıkarmanız gerekiyor.

Gizli bahçeleri ile ünlü olan bu mekanın en güzel özelliği ise, turist muamelesi görmüyor olmanız. Ayrıca bu mekanda kahvaltı servisi de var.

Secret Garden Restaurant’ta alternatif olabilecek diğer mekanlar ise, Balıkçı Süleyman ve Yücetepe Kır Gazinosu‘dur (Daha çok manzarasıyla ünlü – Aya Yorgi Tepesi’nde bulunuyor)

Büyükada’da Konaklayın

Splendid Palace
Splendid Palas Hotel

Büyükada’da konaklama özellikle çiftler arasında her geçen gün daha popüler bir hale geliyor. Tüm turistlerin adayı yavaş yavaş terketmeye başladığı akşam saatlerinde muhteşem bir atmosfere bürünen adanın keyfini doyasıya yaşamak, Büyükada’da yaşayabileceğiniz en özel deneyimlerden biri. Bunun için bile adada konaklamayı düşünebilirsiniz.

Ada içerisinde konaklama yapabileceğiniz birçok tesis var. Her biri farklı konsepte hizmet veren bu tesisler arasında bütçenize ve zevkinize uygun olanı da bulabilirsiniz. Şık ve modern bir otel tavsiyesi olarak da ; Splendid Palas Hotel’i öneririz.

Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada’da yapılacak en güzel şeylere göz attıktan sonra sıra geldi Büyükada’da gezilecek en güzel turistik yerlere.

Adada çok sayıda tarihi ve turistik yer bulunuyor. Özellikle adanın iç kesimlerinde yer alan tarihi köşkler, yalılar ve evler Büyükada’da kültür turu için en önemli duraklar arasında yer alıyor.

Adanın gezilip görülecek yerlerini yukarıdaki harita üzerinden takip edebilir veya adadaki sürenize ve zevkinize göre de kendiniz bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

1.Adalar Müzesi

Adalar Müzesi - Büyükada Gezi Rehberi
Adalar Müzesi
Adalar Müzesi Büyükada Gezilecek Yerler
Adalar Müzesi

Şehirdeki en çağdaş kent müzelerinden biri olarak kabul edilen Adalar Müzesi, Büyükada’nın hikayesini en güzel ve en ayrıntılı yönüyle anlatıyor. Müze, 20 bine yakın belge, 6 bin fotoğraf, birçok belgeleme çekimi ve sözlü tarih kayıtlarından oluşan kuruluş koleksiyonu ile sanatseverlere unutulmayacak bir deneyim sunuyor.

Adalar’ın tarihini, kültürel değerlerini ve doğal zenginliklerini tüm dünyaya tanıtmaya amaçlayan müze, bilimsel çalışmalarının yapılmasını desteklediği gibi iletişim ağlarının da kurulmasını sağlar.

Kalıcı koleksiyonun yanında müzede yılın belirli dönemlerinde geçici sergilere de yer veriliyor. Müzenin giriş ücreti ise 2022 yılı itibariyle; tam 30 TL, indirimli ise 15 TL’dir. 12 yaşın altındaki çocukların ücretsiz olarak ziyaret edebildiği müzede grup indirimi de var.

Adalar Müzesi, Büyükada gezilecek yerler listesinin en önemli cazibe merkezlerinden. Hem çocuklu aileler hem de sanatseverler için keyifli bir gezi sunan müze, adanın olmazsa olmaz turistik yerlerinden biri.

2.Rum Yetimhanesi

Rum Yetimhanesi Büyükada da gezilmesi gereken yerler
Rum Yetimhanesi
Büyükada Rum Yetimhanesi
Rum Yetimhanesi

Büyükada’nın tarihi yerleri arasında olan Rum Yetimhanesi, adeta yılların getirdiği bakımsızlıktan inliyor. 61 yıl boyunca hizmet verdikten sonra 1964 yılında kapatılmış olan yetimhane, günümüze kadar hiçbir restorasyon veya bakım çalışması yapılmadan gelebilmeyi başarmış.

Yetimhanenin bulunduğu bu ahşap binanın tarihi ise 19. yüzyıl başlarına kadar uzanıyor. Fransızlar tarafından 1800’lü yılların başlarında inşa edilmiş olan ahşap bina, kurulduğu dönemde Avrupa kıtasının en büyük ahşap binasıymış. Sultan Abdülhamid döneminde bina, Balık Rum hastanesinde kalan kimsesiz Rum çocuklarına hizmet etmesi koşuluyla Rum Patrikhanesinin himayesine verilmiş.

Bina 1903 yılında, Sultan Abdülhamid‘in ve o dönemin Patriki III. Ioakim‘in de katıldığı bir resmi tören ile yetimhane olarak açılmış. 200’den fazla odası, büyük bir kütüphanesi, ilkokul ve çeşitli meslek okullarının da bulunduğu bina, 61 yıl hizmet verdikten sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, bilinmeyen bir sebepten ötürü 21 nisan 1964’te ansızın kapatılmış.

Rum Yetimhanesi - Büyükada Gezilecek Yerler

Yetimhanenin kapatılmasının ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü binayı onarmak bir yana, bina ile ilgilenen birçok firmanın turizm veya farklı amaçlarla kullanılmasına da izin vermemiş. Sonuç, kendi kendine çürümeye yüz tutmuş tarihi bir eser.

Günümüzde bu yetimhane, AİHM’sinin kararı ile artık Fener Rum Patrikhanesi‘ne ait. 2010 yılında verilmiş bu kararın sonrasında hala bir onarım veya yeniden yapılanma çalışma planı da yok. İçi boş olarak kalan günlerini sayan binayı ancak dışarıdan görebiliyorsunuz. Çökme tehlikesi olmasından dolayı binanın içerisini ziyaret etmek yasak.

3.Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi Büyükada
Aya Yorgi Kilisesi

Büyükada gezilecek yerler listesindeki en popüler çekim merkezlerinden biri olan Aya Yorgi Kilisesi, eşsiz bir deniz ve İstanbul manzarasına sahip olan tepede bulunuyor. Dileklerin gerçekleştiği kilise olmasıyla ünlü Aya Yorgi’nin tarihi hakkında muhtelif rivayetler de var. Hristiyan Ortodoksların göz bebeği olarak kabul edilen bu kilise, özellikle 23 nisan ve 24 eylül gibi iki kutsal günde aşırı yoğun oluyor.

Agios Georgios Rum Ortodoks Manastırı olarak da bilinen günümüzdeki kilise 1751 yılında inşa edilmiş olsa da kilisenin tarihinin çok daha öncesine, M.S 963 senesine uzandığı rivayet ediliyor. İlk kez Bizans İmparatoru Nikiforos Fokas döneminde 963 yılında inşa edilmiş olan kilise, birçok kez yanmış, restore edilip yeniden inşa edilmiş.

Hayırlı kısmet arayanlardan iş, para ve çok daha fazlasını arayanlara kadar yurdum insanının medet umduğu yerlerden biri olan Aya Yorgi Kilisesi, sade bir dış mimariye sahip olsa da, iç mekan biraz daha süslü ve dikkat çekici bir dekorasyona sahip. Kilisenin içine girmeseniz dahi, bu tarihi yapının bulunduğu yerin Büyükada’da en güzel manzara seyredebileceğiniz yer olduğunu unutmayın. Ayrıca kilisenin hemen yanında oturup bir şeyler yiyebileceğiniz veya içebileceğiniz muhteşem bir manzaraya sahip Yücetepe kır gazinosu da var.

4.Adakule

Adakule - Büyükada'da gezilmesi gereken yerler
Adakule

Büyükada’nın en turistik yerleri arasında olan Adakule de, görülmeye değer önemli cazibe merkezlerinden. Büyükada denince akla ilk Aya Yorgi ve manzarası gelir. Ancak Adakule, son zamanların en popüler gezi güzergahlarından biri haline gelmeye başladı ve biz de bu yüzden Büyükada dendiğinde ilk Adakule diyoruz.

Büyükada Hızır İlyas Tepesi‘ne çıkarak, eski bir yangın kulesi olan Adakule kesinlikle görülmeli. Aya Yorgi’nin manzarası kadar güzel bir manzaraya sahip olan bu tepe, henüz yerli veya yabancı turistler tarafından keşfedilmediğinden dolayı da, Aya Yorgi’ye nazaran çok daha sakin.

Adakule, daha çok İstanbullunun varlığından haberdar olduğu fakat çoğu zaman gitmenin yasak olduğu bir yer olarak bilinir. Ancak Adakule’ye Büyükada ziyaretinizde rahatlıkla gidebilirsiniz. Belki bir restoranın ve cafenin olmayışı, biraz uzak ve yokuşlu oluşundan dolayı yürüyerek çıkılan bu tepeyi ziyaret eden pek yoktur. Fakat muhteşem bir manzaranın ve atmosferin sizi beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Elektrikli araçlar ile Lunapark Gazinosu‘nun yarısına kadar çıkarsanız, yolu neredeyse yarılamış sayılıyorsunuz. Buradan sonra dik bir yokuşa sahip yaklaşık 750 metre yol sizi bekliyor. Bu yolu çıkmak çok zor değil. Ancak yaz aylarında sıcaktan dolayı biraz bunaltıcı olabiliyor.

Hızır İlyas Tepesi’ne çıktığınızda ilk göreceğiniz şey, devasa yapısı ve mimarisiyle büyüleyen Adakule oluyor. Tepeye hakim sessizlik ise burada en çok seveceğiniz şey. Eskiden bir yangın kulesi olan Adakule’nin içini dilerseniz ziyaret edebiliyorsunuz. Fakat kulenin içi dışı kadar ihtişamlı değil.

Günümüzde Adakule, toplantılar için kiralanıyor. 360 derecelik bir panoramik manzaraya da sahip olan bu kuleyi, Büyükada turunda mutlaka ziyaret edin deriz.

5.Büyükada Deniz Kızı Heykeli

Büyükada Deniz Kızı Heykeli
Büyükada Deniz Kızı Heykeli

Büyükada’nın sahilinde güzel bir yürüyüş yaptığınızda mutlaka dikkatinizi çekecek olan Deniz Kızı Heykeli, 2014 yılında bugünkü yerine getirildi. ”Adalar Bağımsız Sanat Platformu” tarafından ressam-heykeltraş Feryal Taner‘e yaptırılmış olan bu heykel, özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

6.Büyükada İskele Binası

Büyükada İskele Binası
Büyükada İskele Binası
Büyükada İskele Binası

Büyükada iskelesine indiğinizde dikkatinizi çekmese de, ada ziyaretinden sonra İstanbul’a dönüş için iskeleye yanaştığınızda ilk dikkatinizi İskele Binası çekiyor. Osmanlı Neo-Klasik akımın adadaki temsilcisi olan bu binanın mimarı kesin olarak bilinmiyor olsa da, bu üslubun temsilcilerinden biri olan, Bostancı ve Moda iskelelerini yapan Mimar Vedat Tek’in bu tarihi yapının mimarı olabileceği tahmin ediliyor.

1914 yılında yapılmış olan bu tarihi iskele binasında yer alan çiniler ise, Kütahyalı Mehmed Emin Efendi tarafından yapılmış. 1999-2001 yılları arasında yapılan geniş çaplı restorasyondan sonra günümüzdeki haline kavuşmuş olan bu bina da Büyükada gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, detaylı bir incelemeyi hakeden tarihi yapılar arasında.

7.Dilburnu Tabiat Parkı

Dilburnu Tabiat Parkı - Büyükada Gezilecek Yerler
Dilburnu Tabiat Parkı
Dilburnu Tabiat Parkı Büyükada
Dilburnu Tabiat Parkı

Tamamı orman ile kaplı olan 7 hektarlık bir alanı kaplayan Dilburnu Mesire Alanı, 2011’de tabiat parkı ilan edilmiş. Mavi ile yeşilin her rengine sahip olan bu tabiat parkı, daha çok deniz manzarasıyla ilgi görüyor olsa da piknik alanları da burada bulunabiliyor.

Dilerseniz bu tabiat parkına bisikletler ile girebiliyorsunuz. İçeride deniz manzarasına sahip olan seyir teraslarının dışında, koşu ve yürüyüş parkuru, çocuk oyun alanı ve kır lokantası da bulunuyor. Giriş ücreti ise tam 20 TL, öğrenci ise 10 TL’dir.

8.Büyükada Saat Kulesi Ve Saat Meydanı

Büyükada Saat Kulesi - Saat Meydanı
Büyükada Saat Kulesi – Saat Meydanı

Büyükada’nın kalbinin attığı yerlerden biri olan Saat Meydanı, adanın en kalabalık yerlerinden. Burada çok sayıda restoran, cafe, bisiklet kiralayabileceğiniz yerler ve küçük butikler bulunuyor.

Meydan, daha çok turist kafilelerin buluşma noktası olduğundan dolayı, oldukça kalabalık. Ayrıca Büyükada gezisi için güzel bir başlangıç noktası.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1923 yılında meydana yerleştirilmiş olan saat kulesi ise Büyükada’nın simgesi haline gelmiş yapılardan. Adanın en ünlü yeri olmasından dolayı yerli ve yabancı turistlerin ilk göz attığı yapılardan olan saat kulesi, ada halkının da bir yeri tarif ederken sıkça kullandığı yerlerdendir.

1991 yılında restore edilmiş olan saat kulesi, sekizgen gövdeli, geniş saçaklı, sivri piramidal külahlı mimarisi ile dikkat çekiyor. Oldukça süslü bir mimariye sahip olan saat kulesini ve kulenin bulunduğu meydanı detaylı bir şekilde incelediğinizden emin olun.

9.Büyükada Sahili

Büyükada Sahili - Büyükada Plajları
Büyükada Sahili

Adanın en canlı yeri ise şüphesiz mis gibi havaya ve eşsiz bir manzaraya sahip olan sahilidir.

Uzunca bir sahile sahip olan Büyükada, birbirinden güzel köşkleri, yalıları ve cafeleri ile eşsiz bir sahil gezisi sunuyor.

Sahil üzerinde yer alan mekanların büyük bir bölümü oldukça yoğun. Ancak uç kısımlara doğru gidecek olursanız, çok daha sakin deniz manzaralı cafeler de bulunabiliyor. Adaya gelen ve giden vapurları seyredebileceğiniz çok güzel noktalara sahip olan sahili baştan aşağı yürüyün deriz.

10.Reşat Nuri Güntekin Evi

Reşat Nuri Güntekin Evi Büyükadada görülecek yerler
Reşat Nuri Güntekin Evi

Çağdaş Türk Edebiyatının ünlü öykü, roman ve tiyatro yazarı olan, ”Çalıkuşu” romanıyla tanıdığımız Reşat Nuri Güntekin‘in uzun bir süre kaldığı bu köşk de Büyükada’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında.

Ünlü yazarın ailesi ile birlikte yaşadığı bu köşk, Yılmaz Türk Caddesi’nde kolayca bulabileceğiniz bir konumda yer alıyor.

Kültürel öneminin yanı sıra dikkat çekici mimarisiyle de ilgi gören bu yapı, 3 katlı ve günümüzde maalesef ziyaret edilemiyor. Ev bir müzeye dönüştürülmemiş olmasına rağmen çok iyi şekilde günümüze kadar korunarak gelebilmiş.

Reşat Nuri Güntekin’in Evi günümüzde bir müze olarak gezilemiyor. Sadece dışarıdan görülebiliyor. Fakat buna rağmen adanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olmaya da devam ediyor.

11.Aya Dimitri Kilisesi

Daha çok büyük dini bayramlarda gerçekleştirilen ayinlere ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Aya Dimitri Kilisesi, bir Rum Ortodoks Kilisesi ve oldukça geniş bir bahçe içerisinde yer alıyor.

Adada yaşayan Ortodoksların katkıları ile inşa edilmiş olan kilisenin tarihi ise 19. yüzyıl ortalarına kadar uzanıyor. Fistikos Kalfa tarafından 1856-1860 yılları arasında inşa edilmiş olan kilisenin avlusunda da İmparator II. Justinus‘un baş harflerinin kabartması olan bir sütun başlığı da var. Bu sütun başlığının, kilisenin temelleri atıldığı sırada çıkarılmış olduğu söyleniyor.

Sade bir dış mimariye sahip olan kilisenin iç mekanı daha süslü şekilde dekore edilmiş. Dört İncil yazarının portrelerini yaldızlı minberde görebilirsiniz. Haftanın her günü ibadete ve ziyarete açık olan bu kiliseyi de Büyükada gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

12.Rum Ortodoks Mezarlığı

Büyükada Rum Ortodoks Mezarlığı
Rum Ortodoks Mezarlığı
Rum Ortodoks Mezarlığı
Rum Ortodoks Mezarlığı

Aya Nikola Manastırı‘nın bulunduğu yolun üst kısmında yer alan Rum Ortodoks Mezarlığı‘nın içinde ayrıca Ermenilere ait olan bir bölümde var. Birçok ünlü ismin gömülü olduğu bu mezarlık, adayı baştan aşağı geziyorsanız mutlaka dikkatinizi çekecektir.

Ancak bisikletler ile adayı keşfediyorsanız mutlaka önünde durup etrafa ve süslü mezarlara göz atın deriz. Burada İmparatoriçe İrene ve Patrik Hrisantos‘un mezarlarının yanı sıra, Rum asıllı olan ünlü futbolculardan Lefter Küçükandonyadis ve Kostas Kasapoğlu’nun mezarı da bulunuyor.

Mezarlığın hemen yakınında yer alan, tarihi 1878 yılına kadar uzanan ahşaptan yapılmış Profitis İlias Kilisesi‘ne de göz atmayı unutmayın.

13.Hamidiye Camii

II. Abdülhamid tarafından 1893 yılında yaptırılmış olan Hamidiye Camii, zarifliği ve estetik mimari yapısıyla dikkat çekiyor. Adanın merkez camisi olarak kullanılan Hamidiye Camii, Servili veya Büyükada Camii olarak da anılıyor. Batı üslubunda yapılmış olan caminin yapımında işlenmiş küfeki taşlarının kullanılmış olması da, camiye farklı bir hava katıyor.

İki katlı olan caminin minaresi ise kesme taştan tek şerefeli olarak yapılmış. Sarı, mavi ve lacivert kalem işleriyle bezeli olan duvarlar ve pencere içleri ise iç mekanda görülmeye değer sanat eserlerinden. Hem dış cephesi hem de iç mekanı oldukça süslü bir mimariye sahip olan bu camii de ada ziyaretinde görülmeye değer.

14.Meryem Ana Kilisesi

Foto kaynak ; www.buyukadaotel.com.tr

Panayia Kilisesi olarak da anılan Meryem Ana Kilisesi de Büyükada gezilecek yerler listesine eklenebilecek önemli tarihi yapılardan biri.

Bir kapısı çarşı caddesine diğer kapısı ise arabacılar meydanına açılan bu kilise 3 yortuya atfedilir ; Meryem Ana’nın doğumu, Meryem Ana’nın Mabede girmesi ve Meryem Ana’nın ölümü. Meryem Ana’nın ölümüne adanmış olan bu kilisenin bulunduğu yer, Ada’nın eski mezarlık alanı. Bahçesinde bazı tapınakların sütun başlıkları da hala görülebiliyor.

3 neften, dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiş olan kilise, ada halkı tarafından Arabacılar Kilisesi olarak da biliniyor.

15.Büyükada Plajları

Büyükada Plajları

Büyükada’da çok sayıda plaj bulabiliyorsunuz. Adanın en popüler ve en sevilen plajları Yörükali Plajı ve Naki Bey Plajı olsa da, bu plajların dışında daha birçok plaj da var.

Prenses Koyu, LOC’ada, Yada Beach Club, Eskibağ (Halik Koy), Aya Nikola Halk Plajı ve Kumsal Aile Plajı. Plajların çoğuna girişler ücretli. Bazı plajlara ise damsız olarak giremiyorsunuz.

  • Büyükada Plajları adlı yazımıza göz atarak adadaki tüm plajları ve giriş ücretlerini bulabilirsiniz.

16.Troçki Evi

Troçki Evi – foto kaynak ; www.alperunlu.net

Asıl adı Sivastopol Köşkü olan Troçki Evi, Ermeni bir tüccar tarafından 1850’li yıllarda kızları için inşa ettirilmiş.

Eve Troçki isminin verilmesinin nedeni ise, Marksist aktivist ve siyasetçi olan Lev Troçki’nin Stalin tarafından Rusya’dan sürülmesinin ardından 1929-1933 yılları arasında 4 yıl boyunca bu evde kalmış olmasıdır.

Adını bu ünlü isimden alan ev, 2014 yılında İstanbul Bienali tarafından hazırlanan bir sergiye ev sahipliği yapmış. O günden beri kullanılmayan ev kaderine terkedilmiş bir harabeye dönüşmüş. Evin içerisine girilmesi pek tavsiye edilmez, fakat dışarıdan da olsa görülmeye değer.

17.Con Paşa Köşkü

John Avridimis Köşkü olarak da bilinen Con Paşa Köşkü, Büyükada’nın Çankaya caddesi üzerinde yer alıyor.

Midilli doğumlu olan Con Paşa tarafından 1880 yılında yaptırılmış olan bu köşkün mimarı ise, Achileus Policis’tir. Çağının mimari özelliklerini yansıtan, değişik üsluplardaki dış süslemeleriyle seçmeci veya eklektik bir yapı olan Con Paşa Köşkü, iskeleye yürüme mesafesinde bulunuyor.

18.Mizzi Köşkü

Yine Çankaya caddesi üzerinde yer alan Mizzi Köşkü, 19. yüzyılda Maltız kökenli George Mizzi tarafından inşa ettirilmiş.

1930-40 yılları arasında bir otel olarak kullanılmış olan yapı, günümüzde her bir odası kiraya verilen yazlık bir apart olarak kullanılıyor. Halk arasında Al Palas veya Kırmızı Kuleli Köşk olarak da tanınan Mizzi Köşkü, alışılmışın dışındaki mimarisiyle görülmesi gereken tarihi yapılardan biri.

Büyükada Yeme İçme Rehberi

Büyükadada gezilmesi gereken yerler

Büyükada’da ne yenir & nerede yenir ? adlı yazımıza göz atarak adadaki en güzel rakı-balık mekanlarını, deniz manzaralı restoranları ve cafeleri bulabilirsiniz.

Adadaki balık restoranlarının büyük bir bölümü sahil kesiminde veya çarşı içerisinde yer alıyor. Adanın en sevilen ve en ünlü restoranları ise Secret Garden Restaurant ve Balıkçı Süleyman‘dır. Aklınıza gelebilecek tüm meze çeşitlerini bulabileceğiniz gibi, birbirinden lezzetli deniz ürünlerini de fazlasıyla bu restoranlarda bulabilirsiniz.

Büyükada’da Kahvaltı Yapılacak Yerler

Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada’da kahvaltı yapılacak en güzel yerler adlı yazımıza göz atarak, adanın en popüler ve en sevilen kahvaltıcılarını bulabilirsiniz.

Ada kahvaltı adlı mekan, Büyükada’nın en çok tercih edilen kahvaltıcılarından. Ayrıca fiyatı da gayet uygun. Biraz küçük bir mekan olduğundan dolayı yer bulmak kolay olmuyor. Ancak bu mekana göz atmadan kahvaltı yapmayın deriz.

Büyükada’ya Nasıl Gidilir ?

Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada’ya ulaşım, hem Anadolu Yakası’ndan hem de Avrupa Yakası’nda kolaylıkla sağlanabiliyor. Adaya 1 saatlik yolculuk ile Eminönü’nden, Beşiktaş‘tan, Karaköy’den veya Kadıköy‘den rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Adaya en hızlı Mavi Marmara firmasıyla gidebilirsiniz. Bostancı-Büyükada, Mavi Marmara firmasıyla yaklaşık olarak 35 dakika sürüyor.

Mavi Marmara firmasının dışında Büyükada’ya şehir hatları vapurlarıyla da gidebilirsiniz. Adaya en ucuz ulaşım yöntemi de bu şehir hatları vapurlarıdır. Bazı vapurlar, Kınalıada, Burgazada ve Heybeliada‘ya uğradıktan sonra Büyükada’ya gitmekte. Bu yüzden tercih edeceğiniz vapurun ilk olarak Büyükada’ya gidip gitmediğini de mutlaka kontrol edin.

Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada gezilecek yerler ve yapılacak şeyler adlı bu yazımızdan sonra, Balat gezilecek yerler ve Sultanahmet gezilecek yerler adlı yazımıza da göz atmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!