Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiBüyük Saray Mozaikleri Müzesi Giriş Ücreti, Ulaşım, Tarihi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Giriş Ücreti, Ulaşım, Tarihi

İstanbul'un en az bilinen müzelerinden biri olan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Tarihi Yarımada'da Arasta Pazar'da bulunuyor. Sergilenen eserlerinin yanı sıra bulunduğu konumu ile de önemli olan müze, arkeolojiye, tarihe ve sanata merakı olanları bir araya getiriyor.

-

İstanbul‘daki birçok önemli eserlerin ortaya çıkmasında rol oynayan Sultanahmet yangını, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nin de zeminini oluşturur. Tarihi Yarımada sınırları içerisinde yer alan evlerin ve konakların büyük bir bölümünün ahşap olmasından dolayı, tarihinde birçok yangından muzdarip olan bölge, 1912 yılında da büyük bir yangından sonra harap hale gelir. Bu yangın sonrasında bölgenin büyük bir bölümünde Bizans döneminden kalma yapıların kalıntıları ortaya çıkar.

1935 yılında başlayan kazı çalışmaları sonrasında bulunan mozaiklerin sergilenmesi için bir müzeye ihtiyaç duyulmuş ve Büyük Saray Mozaikleri Müzesi 1953 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri‘ne bağlı olarak açılmış ve 1979 yılında ise Ayasofya Müzesi‘ne bağlanmış (Günümüzde Ayasofya Camii’ye çevrildiğinden dolayı bu müzede Kültür ve Turizme Bakanlığı’na bağlandı). Bu müze, Bizans İmparatorluğu Büyük Sarayı‘nın revaklı avlusunun bir bölümünde sağlam kalmış mozaik döşemeyi içerisine alacak şekilde inşa edilmiş. Günümüzde müze, Sultanahmet Camii Külliyesi içerisinde Arasta Pazar’da yer alıyor.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Hakkında Bilgiler

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Hakkında Bilgiler
Müzede Aslan ile fil mücadelesini gösteren birkaç mozaik bulunuyor

Günümüzde müzenin bulunduğu alan sarayın açık sütunlu avlusunda yer alır. Tarihi 5. yüzyıla kadar uzanan bu avlunun büyük bir kısmının üzerine 17. yüzyılda külliyeye ait olan Arasta inşa edilmiş. Bu müzenin giriş bahçesinde sütunlar dahil olmak üzere, sarayın bazı kalıntıları hala görülebiliyor.

Burada yapılan araştırmalar sonucunda mozaiklerin I. Justinianos (527-565) zamanında avlunun restore edildiği dönemde yapıldığı tahmin ediliyor. 9 metre yüksekliğinde toplamda 42 sütun ile çevrilmiş bir alandan oluşan avlunun dört tarafında yer alan mozaikli zemin ”İkonoklast” Dönem’deki resim yasağından dolayı üzeri mermer plakalar ile kaplanmış. Bu nedenle mozaikler günümüze kadar bozulmadan gelebilmiş.

Büyük Saray

Müzede sergilenen mozaikler, hem sanatsal bakımdan hem de sahnelerin zenginliği bakımından muhteşem eserlerdir. Ortalama 5 mm. ebatlarında mozaik taşları pişmiş toprak, kireç taşı ve renkli taşlardan oluşuyor. Mozaiklerin üzerlerine işlenen konular, dini konulu değil, daha çok günlük yaşamdan ve doğadan izler taşır. Bir kısrağın tayını emzirmesi, eşeğine yem veren çocuk, elma yiyen ayılar, testi taşıyan kız, fil ve aslan mücadeleleri bunlara örnek.

Sergilenen mozaikler, konu, estetik ve kompozisyon bakımından Yunan, Roma, Pers, Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz etkilerini gösteriyor. Çeşitli hareketler halinde olan figürler, natüralist üslubu ve canlı tasviri ile dikkat çekiyor. Mozaikler üzerinde aristokrat aile üyeleri de görülebiliyor. Bu sayede o dönemin giyim tarzı konusunda az da olsa bir fikir sahibi olunabilmektedir. Kompozisyonlar geç antik döneme uygun olacak şekilde 3 boyutlu olarak işlenmiş.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Giriş Ücreti 2021

Saray Mozaikleri Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücreti 30 TL‘dir. Ayrıca müzede müzekart geçerli.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Ziyaret Saatleri

Müzenin ziyaret saatleri ise ; kış ayları 09:00-17:00 ve yaz ayları ise 09:00-19:00 saatleri arasıdır. Müze, haftanın her günü ziyarete açık.

Güncel fiyat ve ziyaret saatleri için resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Nerede

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Nerede ?

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda, Sultanahmet Camii’nin Külliyesi’nde Arasta Çarşısı içerisinde yer alıyor.

Sultanahmet ve Eminönü’nün hemen her noktasından müzeye çok kısa sürede yürüyerek veya tramvaylarla ulaşım mümkün.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Nerede

İstanbul gezilecek yerler listesindeki en önemli çekim merkezlerine ev sahipliği yapan Tarihi Yarımada sınırları içerisinde yer alan müzeye ulaşım için Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanarak Sultanahmet durağına gelmeniz gerekiyor. Bu duraktan kısa bir yürüyüş sonrası müzeye ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan müzeye ulaşım için ise, Kadıköy veya Üsküdar’dan Eminönü’ne giden vapurları kullanarak müzeye gidebilirsiniz. Eminönü’ne geldikten sonra ister tramvayları kullanarak ister yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz. Eminönü iskelesinden müzeye 20 dakika gibi bir sürede yürüyerek ulaşmak mümkün.

Saray Mozaikleri Müzesi Giriş Ücreti

Sultanahmet Meydanı’nı geçince caminin yan tarafında yer alan merdivenlerden aşağı doğru indikten sonra Arasta Çarşısı‘na ulaşıyorsunuz. Pazarın içerisinden geçip sonuna doğru ilerlediğinizde sizi müzeye yönlendirecek olan tabelalarını göreceksiniz. Bu tabelaları görmezseniz pazar içerisinde herhangi bir esnafa sorarak da müzeye ulaşabilirsiniz.

Müze Fotoğrafları

Yakınlarda Neler Var ?

Müze, konum itibariyle İstanbul’un en popüler yerlerine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Burası, Tarihi Yarımada’nın kalbinin attığı yer. Bu yüzden çevrede gezip görülecek birbirinden önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerini bulabilirsiniz. Bunlardan en popüler olanlar ise ;

Ayasofya Müzesi ; Mozaikler müzesine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor ve İstanbul gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

Sultanahmet Camii ; Müzeden yürüyerek 5 dakikada ulaşılabilir. I. Ahmet tarafından 17. yüzyılda Mimar Sinan’ın en iyi bilinen öğrencilerinden biri olan Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılmış. Tarihi, mimarisi ve hikayesi ile kaçırılmayacak mabedlerimizden.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi ; Mozaikler Müzesi’nden kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz bu müze ise, birbirinden değerli binlerce İslam eserleri ile görülmeye değer.

Müzenin çevresinde görülebilecek diğer yerler ise, Topkapı Sarayı, Üçüncü Ahmet Çeşmesi, Alman Çeşmesi, Dikilitaş ve Yerebatan Sarnıcı‘dır.

Saray Mozaikleri Müzesi Giriş Ücreti
Müzenin Girişi

Müzedeki mozaikler zamanın getirmiş olduğu etkenlerden dolayı olsa gerek oldukça soluk bir görünüme sahip. Bazı mozaiklerin eksik olan bölümleri harçla doldurulmuş. Mozaiklerin büyük bir bölümü duvarlarda sergilenirken bazıları ise, zemine döşenmiş. Müzenin çıkışında ise, mozaiklerle alakalı olan birçok kitap ve bazı eşyaların satıldığı bölüm bulunuyor. Bizim gittiğimiz zamanda hiçbir Türkçe kitap yoktu. Sebebi de, Türk turistlerin burayı ziyaret etmiyor olmasıymış. Müzenin az sayıdaki ziyaretçisi büyük bir çoğunlukla yabancı turistlerden oluşuyormuş.

Kimilerinin bahsettiği üzere Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, ”şöyle bir bakıp çıkarsın” tarzında değil, en az 1 saatinizi sıkılmadan geçirebileceğiniz müzelerden. Antep’teki Zeugma kadar büyük değil, ancak sergilenen eserler, mozaikler üzerlerine işlenmiş konular size buram buram tarih ve sanat deneyimi sunuyor. Tarihe ve arkeolojiye merakınız varsa mutlaka bu müzeyi görün, pişman olmayacaksınız.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Tarihçesi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Tarihi
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Tarihçesi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nin tarihi, son büyük Sultanahmet Yangını’na kadar uzanıyor. Sultanahmet bölgesi sınırları içerisinde yer alan birçok evin ve konakların hemen hepsi ahşapmış. Bundan dolayı bölgede sürekli yangınlar çıkar, birçok yapı sürekli olarak yeniden yapılmak zorunda kalırmış.

1912 yılında meydana gelen, bölgedeki birçok ev ve konağı etkileyen Sultanahmet yangınından sonra, Tarihi Yarımada’nın büyük bir bölümü harap hale gelir. Yangının ardından alanın bazı yerlerinde, tarihi Bizans dönemine uzanan kalıntılar ortaya çıkar.

Bölgedeki kazı çalışmalarının büyük bir bölümü 1935 yılında yapılmış, bu dönemde bulunan tarihi değeri yüksek olan mozaiklerin sergillenmesi için müzeye ihtiyaç duyulur. Çok geçmeden, 1953 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne bağlı olarak bir müze açılır, adı da ‘Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ olur.

Müze, Bizans İmparatorluğu Büyük Sarayı’nın avlusunun belirli bir kısmında sağlam kalmış mozaik döşemeyi içine alacak şekilde inşa edildiğinden dolayı bu ismi almış.

1979 yılına gelindiğinde de bu müze Ayasofya Müzesi’ne bağlı bir birim olmuş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!