Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiBurgazada Plajları; En Güzel 8 Plaj - 2022 Giriş Ücretleri

Burgazada Plajları; En Güzel 8 Plaj – 2022 Giriş Ücretleri

Sessizliği ve sakinliği ile ünlü Burgazada plajları, tertemiz denizi ve eşsiz manzarasıyla son yıllarda İstanbullunun en çok tercih ettiği yerlerden. Plajlarının yanında, tarihi sokakları ve yapıları, manzara izleme noktalarıyla da muhteşem bir deneyim sunan ada, Prens Adaları içinde en büyük üçüncü ada...

-

Sıradan insanların günlük yaşamının sahnesi olan, Edebiyatın önemli isimlerinden Sait Faik Abasıyanık’ın öykülerinde de sık sık adı geçen Burgazada, mütevazi evleri ve güzel insanlarıyla İstanbul’un keşmekeşinden uzak, fakat bir o kadar yakın ayrı bir gerçeklik… Burgazada plajları ise adada huzuru bulabileceğiniz, tertemiz denizin ve manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz bir deneyim sunuyor.

Burgazada, Prens Adaları içerisinde en sakini, en makyajsız ve en halktan olanıdır. Ne Büyükada’nın süslü püslü evleri, otelleri, kalabalığı ne de Heybeliada’nın cep yakan restoranları Burgaz’da bulunur. Son yıllarda artan yerli/yabancı turist trafiğine rağmen Burgazada, diğer İstanbul adalarına rağmen hâlâ sakinliğini koruyor. Tabii her ada gibi burası da hafta sonu oldukça yoğun olabiliyor. Ancak diğer adaların bunaltıcı kalabalığı hâlâ burada yok.

Son yıllarda kamp alanıyla genç kesimin de ilgisini çeken adanın her geçen gün popülaritesi artıyor. Ada, özellikle plaj konusunda sakinliği ve sessizliği seven İstanbullunun hafta sonu kaçışları için tercih ettiği bir yer haline geldi.

  • Ayrıca Burgazada’nın sevilen mekanlarını ve görülmesi gereken noktalarını Burgazda gezilecek yerler adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Burgazada Plajları ve Giriş Ücretleri

Günümüzde hâlâ mahalle kültürünü yansıtmasıyla sevilen Burgazada, birbirinden güzel denize girilebilecek plajlarıyla Prens Adaları içinde en sakin gezi güzergahlarından.

Ada içerisinde 8 tane plajdan bahsetmek mümkün. Bunlar arasında adanın merkezine ve iskelesine yakın olandan uzak olana doğru sıralama yapacak olursak ; Burgazada Halk Plajı, Çamakya Aile Plajı, Adalar Su Sporları Kulübü Plajı, Mimi Koy, Düşler Sahili Plajı, Madam Marta Koyu ve Kalpazankaya Plajı olarak sıralanabilir.

Bu 8 plaj arasından şüphesiz en sevilen ve en popüler olan Kalpazankaya ve Burgazada Halk Plajı. Her ikisi de adada denize girebileceğiniz güzel ve temiz bir plaja sahip. Plajların bazılarına ücretsiz olarak girebiliyorken bazıları ise ücrete tabii. Bazılarında şezlong ve şemsiye var, bazıları ise havlunuzu alıp gidebileceğiniz plajlardan.

1.Burgazada Halk Plajı – 6 Numara Plajı

Burgazada Halk Plajı
Burgazada Halk Plajı

Şehrin en güzel halk plajlarından biri olmasına rağmen hâlâ sakinliğini koruyan Burgazada Halk Plajı, ada merkezine ve iskeleye en yakın plaj olmasıyla seviliyor.

Bu plaj iskeleye yaklaşık olarak 25 dakika yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Yürümek istemezseniz de, bisiklet kiralayarak veya elektrikli araçlar ile plaja ulaşım da mümkün. Plaj, Burgazada’daki en popüler plajlardan biri.

  • Burgazada altı Numara Plajı olarak da bilinen bu plaja girişler ücretsiz. Ancak şezlong ve şemsiyeler için 2022 yılı itibariyle 120 TL ödemeniz gerekiyor.

2.Çamakya Aile Plajı

Çamakya Aile Plajı - Burgazada plajları
Çamakya Aile Plajı

Burgazada’daki halk plajları arasında iskeleye yakın konumdaki bir diğer plaj ise, Çamakya Aile Plajı’dır.

Bu plaj gün batımı manzarasıyla da oldukça rağbet gören plajlardan biri. Plaja yürüyerek rahatlıkla gidebildiğiniz gibi elektrikli araçlarla da gidebiliyorsunuz. Plaj iskeleye yaklaşık 40 dakika yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Daha çok aileler tarafından tercih edilen Çamakya, adada romantik bir gün batımı seyredebileceğiniz ideal ve popüler bir yer. Ayrıca sunduğu eşsiz manzarasıyla da fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmez adresleri arasında yer alıyor.

  • Plaja giriş ücretsiz. Şezlong ve şemsiye için 2022 yılı itibariyle 150 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

3.Burgazada Su Sporları Kulübü Plajı

Burgazada Su Sporları Kulübü Plajı
Burgazada Su Sporları Kulübü Plajı – foto kaynak ; adalardan.net

Daha çok ada halkının çocuklarının spor aktiviteleri için kurulmuş olan bu plaja üye olmadan girmek maalesef mümkün değil. Fakat dilerseniz adanın yerlisi olmadan kulübe üye olabiliyorsunuz. Ada halkının kendi plajlarını çok fazla kullanmadığını göz önüne alacak olursanız, Burgazada’da denize girebileceğiniz en sakin plajlardan biri olabilir. Tabii bir plaj için bu kadar prosedür izlemeye gerek var mı siz karar verin.

4.Madam Marta Koyu

Madam Marta Koyu - Burgazada
Madam Marta Koyu

Burgazada’nın en popüler plajlarından biri olan Madam Marta (Martha) Koyu, iskeleden yürüyerek gidilebilecek bir yerde bulunuyor. Burası birkaç yıldır kamp alanlarıyla ilgi görüyor. Ancak ada halkının gürültüden ve kirlilikten dolayı şikayet etmesi üzerine plajda bir süre boyunca kamp yapmak yasaklanmıştı. Ancak son yıllarda yasağın kaldırılmasıyla gençlerin tekrardan favori kamp alanlarından biri oldu.

Burgazada’da denize girmek için bu plajı tercih edecek olursanız, yanınızda yiyecek ve içeceklerinizi götürmeyi de unutmayın. En yakın market adanın merkezinde bulunuyor. Yani yaklaşık 50 dakika yürümek gerekiyor. Zaten burası daha çok kamp yapmaya gelen gençler tarafından tercih edildiğinden, herkes hazırlıklı geliyor.

  • Plaja giriş ücretsiz. Şezlong için 80 TL şemsiye için ise 50 TL ödemeniz gerekir.

Bu koyun kısa ve ilginç bir de hikayesi var ; Madam Martha, sahildeki evinde eşi ile birlikte yaşarmış. Yaz kış demeden denize girip topladığı taşlardan da birbirinden güzel takılar yaparmış. Yaptığı bu takıları da satmak yerine, adanın çocuklarına hediye edermiş. Bu yüzden de ada sakinleri tarafından sevilip sayılırmış. Herkesin ”Çiçek Teyze” olarak bildiği Martha’nın ölümü üzerine, ada halkı öncülüğüyle koya onun ismi verilmiş.

5.Kalpazankaya Plajı

Kalpazankaya Plajı
Kalpazankaya Plajı

Gelelim Burgazada plajları arasında en çok tercih edilen ve en popüler plaja ; Kalpazankaya Plajı’na.

Kalpazankaya, daha çok gün batımı manzarasına sahip restoranıyla öne çıkan yerlerden biri olmasına rağmen, plajıyla da oldukça rağbet görüyor. Burası hem denize girebileceğiniz hem de gün sonunda hemen yukarıdaki restorana giderek eşsiz bir gün batımı manzarası seyredebileceğiniz bir yer.

Kalpazankaya özellikle hafta sonu aşırı yoğun olur. Eğer sessiz sakin bir plaj deneyimi istiyorsanız, Kalpazankaya yerine iskeleye kısa bir yürüyüş mesafesindeki halk plajını veya Çamakya Aile Plajı’nı tercih edebilirsiniz.

Kalpazankaya Plajı Burgazada
Kalpazankaya Plajı

Taşlık bir plaja sahip olan Kalpazankaya’da bir de iskele bulunuyor. Yani hafta sonu buraya yatlarla ve teknelerle gelen birkaç İstanbulluyu veya turisti görmek de mümkün. Plaja elektrikli araçlar veya yürüyerek de rahatlıkla ulaşılabilir.

Deniz kayalık yosunlu fakat oldukça temiz. Ayrıca kayalık bir koy olmasından dolayı da, adadaki en az rüzgarı olan plajlardan.

Kalpazankaya
Kalpazankaya Plajı’ndan restorana giden merdiven

Giriş ücreti olmasa da şezlong ve şemsiye kiralamanız gerekiyor. Şemsiye ve şezlong ise 2022 yılı itibariyle 150 TL. Ayrıca bu plajda duş alabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Fakat duş için de ayrıca 20 TL ödemeniz gerekiyor.

6.Süt Koyu

Adanın en az bilinen koylarından biri olan Süt Koyu, daha çok ada sakinleri tarafından tercih ediliyor olsa da, gözlerden ırak, sakin bir şekilde doğayla kucaklaşmak isteyenlere tavsiye edebileceğim plajlardan.

Adanın en güzel çay bahçelerinden biri olarak da bilinen Öğretmen Evi’ne yaklaşık 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan koy, diğer koylara ve plajlara göre daha rüzgarlıdır. İlla sakin bir deniz olsun demiyorsanız, süt koyu adada huzurlu bir şekilde denize girebileceğiniz, kafa dinleyip eşsiz manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz bir plaj. Ne giriş ücreti ne de şezlong veya şemsiye var. Havlunuz olsun yeter.

7.Mimi Koy

Mimi Koyu – foto ; foursquare.com/irem

Burgazada’nın gizli koylarından biri olan Mimi Koy‘a tepeden merdivenler yardımı ile iniyorsunuz. Burası bir sahil plajı değil, yani denize sahilden değil, iskeleden giriyorsunuz. Ayrıca koyda küçük bir büfe de var. Yeme içme ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabiliyorsunuz.

Burgazada’nın en sakin koylarından biri olan Mimi Koy’da 2022 yılı itibariyle şezlong ve şemsiye ücreti ise 125 TL.

8.Düşler Sahili Plajı

Mimi Koy’da yer bulamazsanız veya buranın suyu dalgalı gelecek olursa, biraz daha sakin ve dalga olmayan Düşler Sahili Plajı‘na gidebilirsiniz. Mimi Koy’dan Düşler Sahili Plajı’na yürüyerek kısa sürede gidebiliyorsunuz. Bu plaja da yukarıdan merdivenler yardımıyla iniyorsunuz.

Düşler Sahili Plajı çakıllı bir sahile sahip.

Plajda yeme içme olanakları ve şezlong/şemsiye kiralayabileceğiniz bir işletme de var. 2022 yılı itibariyle şezlong ücreti 100 TL.

Son olarak, Burgazada plajları için adayı ziyaret ediyor olsanız dahi, girişlerin ücretsiz olduğu Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ne de mutlaka göz atın deriz. Ayrıca güzel bir kahvaltı için Burgazada Kahvaltı Mekanları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

0
İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan “Anadolu Kavağı”, her noktasında denizi hissedebileceğiniz, tarihi, doğası ve birbirinden ünlü mekanlarıyla eşsiz bir balıkçı kasabası. İstanbullunun popüler...
error: Content is protected !!