Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiBeylerbeyi Sarayı Hakkında Bilgiler & (Kahvaltı ve Tarihi)

Beylerbeyi Sarayı Hakkında Bilgiler & (Kahvaltı ve Tarihi)

İstanbul Boğazı'nın silüetini süsleyen önemli saraylar arasında olan Beylerbeyi Sarayı, zerafet ve estetiğin en güzel şekilde birleşmesiyle muhteşem bir görüntü sunuyor. Sanat, tarih ve manzara sevenleri bir araya getiren bu yazlık saray, İstanbul sarayları arasında yerli/yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olarak bilinir. Saray hakkında tarihi, mimari, ulaşım ve giriş ücretleri gibi ihtiyacınız olabilecek birçok bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz...

-

İstanbul Boğazı‘nın en güzel manzarasına ev sahipliği yapmasıyla dikkat çeken Beylerbeyi Sarayı, batı ve doğu tarzı üsluplar kullanılarak inşa edilmiş görkemli yapısı ve iç dekorasyonu ile görenleri büyülüyor. Selamlık ve Harem bölümleri ile Türk evlerinin özelliklerine sahip olan saray, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün hemen altında sunduğu enfes manzarası, tarihi dokusu ve birbirinden ilgi çekici, merak uyandıran mobilyaları ve sanat eserleri ile İstanbul’un en anlamlı gezi duraklarının başında geliyor.

Beylerbeyi ve çevresindeki bölgenin bir yerleşim yeri olarak kullanılması, Bizans dönemine kadar uzanıyor. 18. yüzyılın ünlü seyyahlarından olan ”İnciciyan”a göre Kontstantinus’un buraya diktirmiş olduğu bir haçtan dolayı bölge Bizans döneminde ”İstavroz Bahçeleri” olarak anılmış ve Osmanlılar döneminde ise Padişahların Has Bahçeleri’nden biri olarak kullanılmış.

Bölge adını Sultan III. Murat zamanında bir Rumeli Beylerbeyi olan Mehmet Paşa’nın burada bulunan yalısından alıyor. Birçok dönemdeki farklı yapılardan sonra en son II. Mahmut döneminde yapılmış olan ahşap sarayın yanmasıyla günümüzdeki saray, Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yıllları arasında dönemin ünlü mimarlarından olan ”Serkis Balyan”a yaptırılmış.

Beylerbeyi Sarayı Hakkında Bilgiler

Beylerbeyi Sarayı Hakkında Bilgiler

İstanbul‘un bu güzide sarayının yapımında toplamda 5 bin kişinin çalıştığı söyleniyor. Yazlık bir saray olmasından dolayı, sürekli olarak kullanılmamış ve daha çok yabancı devlet başkanlarının ağırlanması amacıyla kullanılmış.

Fransız İmparatoriçesi Eugenie‘den İran Şahı’na ve Sırp Kralı’na kadar birçok ünlü ismi ağırlamış olan bu saray, Sultan II. Abdülhamid’in de 6 yıl boyunca hapis kaldığı ve 1918’de hayatını kaybettiği yer olması bakımından tarihi bir öneme sahip.

Beylerbeyi Sarayı İçi

Boğaziçi’nin Anadolu kıyısındaki eşsiz konumu ile dikkat çeken Beylerbeyi Sarayı’nı Osmanlı’nın son dönemlerinde yapılmış olan diğer saraylardan ayıran özelliklerinden biri de, yamaçlara doğru set halinde yükselen ve bu nedenle de ”Set Bahçeleri” olarak adlandırılan bahçeleri ve bu bahçelerdeki köşkler ve eski saraylardan bir havuz oluşturmaktır.

Üst bahçedeki Sarı Köşk, saltanat atlarının barınması amacıyla kullanılmış olan Ahır Köşk ve eski bir saraydan kalan Selsebilli Mermer Köşk, günümüze kadar gelmeyi başaran Osmanlı saray mimarlığının en önemli yapıları arasında.

Beylerbeyi Sarayı İstanbul Üsküdar
Beylerbeyi Sarayı İçi

Set bahçelerinin altından geçen tarihsel tünel ise, sarayın en dikkat çeken yeri. Bu tünelin içerisinde bulunan bir çeşmenin yazıtında Sultan II. Mahmud‘un adı geçmekte ve bu yapının tarihlendirilmesinde en önemli ipucu oluşturuyor. II. Mahmud döneminden kalmış olan bu tünel kıyı yolunun işlevini sürdürmesini sağlamakta ve yüksek duvarların ötesi ile bahçelerin bağlantısını kurmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beylerbeyi Sarayı Kahvaltı Fiyatları

Beylerbeyi Sarayı Kahvaltı

Beylerberyi Sarayı’nın bahçesindeki kafeteryada, saray gezinize başlamadan önce boğaz manzaralı bir kahvaltı da yapabilirsiniz. Serpme kahvaltı veya servis kahvaltısı ile hizmet veren bu kafeteryada kahvaltı fiyatları 85 TL’den başlıyor. Kafeteryada kahvaltının dışında çay veya kahve servisi de yapılıyor.

Çok yoğun bir talep olduğundan dolayı yer bulmak pek kolay olmasa da, önceden rezervasyon yaptırarak boğaza nazır eşsiz ve uygun fiyatlı bir kahvaltının keyfini çıkarabilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı Mimari Özellikleri

Beylerbeyi Sarayı Mimarisi
Beylerbeyi Sarayı İçi

Dış cephesi ile dönemin batı kaynaklı anlayışının etkilerini yansıtan Beylerbeyi Sarayı’nın ana bölümü bodrum ile birlikte üç katlı olarak inşa edilmiş. 24 odası ve 6 salonu olan sarayın iç mekanı Türk Evi planına uygun olacak şekilde düzenlenmiş, dış süslemedeki batılı motifler yerlerini iç mekandaki geleneksel motifler kullanılarak yapılmış süslemelere bırakmış.

Saray, Mabeyn (Selamlık) ve Haremlik olarak iki bölüme ayrılmış ve bu bölümlerin girişleri de birbirinden ayrı tutulmuş. Serkis Balyan, Harem girişindeki merdivenlerde köşeli çizgileri tercih ederken, Mabeyn’in girişindeki merdivenlerde kavisli çizgiler kullanmış. Merdivenlerde tercih edilen bu farklılığın iç düzenlemedeki süslemelere de yansıdığı görülür. Mabeyn süslemesinin Harem süslemesine göre daha zengin tutulduğu da açıkça görülebiliyor.

Beylerbeyi Sarayı Mimarisi
Beylerbeyi Sarayı İçi

Mimari süslemenin yanı sıra mobilya seçiminde de aynı özenin gösterildiği, Briston ve Parson tarafından Avrupa’dan eşya getirildiği de görülmektedir.

Ana yapıdaki eşyaların ve mobilyaların dışında, Mermer Köşk, Sarı Köşk ve Deniz Köşkü için de Avrupa’nın çeşitli yerlerinden birçok farklı eşyanın getirildiği biliniyor.

Mabeyn’den girilen salonun zemini Beylerbeyi Sarayı’nın genelindeki zeminler gibi hasır döşeli. Bu hasırın üzerine de Hereke Halısı serilmiş. Bahemia avizesi ile görkemli bir duruşa sahip olan bu giriş salonuna, Yaver Odası olarak da bilinen, gelen konukların bir süre bekletildiği bir başka oda açılır. Yine aynı salona açılan diğer odalar ise sarayın hizmetlilerine ayrılmış.

İstanbul Beylerbeyi Sarayı

Mabeyn ve Harem bölümlerini havuzlu bir salon birbirinden ayırıyor. Bu salonun en belirleyici özelliği ise, mermer havuzuyla doğu sarayı anlayışını, yunus balığı biçimindeki fıskiyeleriyle de batının barok çeşme anlayışını yansıtıyor olmasıdır ve bu durum Osmanlı mimarisinin kendine has sentezinin ilginç bir örneğini teşkil eder.

Havuzlu salona Mabeyn bölümünden açılan en dikkat çeken yer ise, ”Kaptan Paşa Odası” olarak adlandırılan bölümdür. Denizciliğe olan merakıyla tanınan Abdülaziz’in yaptırmış olduğu bir sarayda böylesine güzel bir odaya yer vermesi de tarihçiler tarafından da oldukça doğal karşılanır.

Beylerbeyi Sarayı içerisindeki odaların kime ait olduğu konusunda çok net bilgiler bulunmuyor olsa da, rehberler eşliğinde sarayın odalarını gezerken bu odaların ”Belgelere Göre” kime ait olduğu da söyleniyor/tahmin ediliyor.

Beylerbeyi Sarayı Tarihi

Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti

Beylerbeyi Sahil Sarayı olarak da bilinen bu saray, Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yılları arasında eski ahşap bir sarayın yerine ünlü mimar Sarkis Balyan’a yaptırılmış.

Sultan Abdülaziz ve II. Abdülhamid’in saltanat yıllarında yabancı devlet hükümdarları veya başkanlarının resmi ziyaretlerinde kendilerine tahsis edilmesiyle, bir devlet konukevi işlevini kazanmış Beylerbeyi Sarayı’nda ağırlanan ilk yabancı konuk ise, Fransa İmparatoriçesi Eugenie olmuş.

Beylerbeyi Sarayı, Cumhuriyet Dönemi’nde de yabancı konukların ağırlandığı bir yer olarak kullanılmış. 1934 yılında Türkiye’ye gelen İran Şahı, M.Kemal Atatürk tarafından bu sarayda ağırlanmış.

1936 yılında düzenlenmiş olan Balkan Oyunları Festivali de bu sarayda düzenlenmiş. O geceyi M.Kemal Atatürk sarayın tarihi yatak odasında geçirmiş. Müze ziyaretinizde Atatürk’ün kullanmış olduğu bu tarihi yatak odasını da görebiliyorsunuz.

Beylerbeyi Sarayı’ndaki Ek Yapılar ve Set Bahçeler

Beylerbeyi Sarayı Manzarası
Sarayın Bahçesinde Görülen Manzara

Deniz Köşkleri

Biri Mabeyn, diğeri Harem’e ait olmak üzere çift olarak yapılmış olan Deniz Köşkleri, bahçe kameriyesi görünümüyle dikkat çekiyor. Köşklerin sekizgen olan örtüsü ise birçok hayvan figürlerinden oluşan resimlerle süslenmiş.

Set Bahçeleri

Sahil saray kavramının seçkin örneklerinden biri olan Beylerbeyi Sarayı geniş bir bahçe içerisinde bulunuyor. Saray bahçesi daha gerideki set bahçeleri ve setlerin arkasında uzanan koruluğundan oluşuyor.

Mermer Köşk

Sarayın 4. set bahçesi üzerinde yer alan Mermer Köşk, Sultan II. Mahmud döneminden günümüze ulaşan yapılardan biri. Serdab Köşkü olarak da bilinen Mermer Köşkü’nün bir diğer adının da Mahmud Köşkü olduğu kaynaklarda yer alır. Cephelerinin mermer kaplı olmasından dolayı bu ismi almış.

Sarı Köşk

Dördüncü set bahçesi üzerinde yer alan bir diğer köşk ise, Sarı Köşk’tür. Bulunduğu alanla birlikte düşünüldüğünde bir dinlenme yeri olarak kullanıldığı düşünülür.

Has Ahır Köşkü

Mermer Köşk’ün az biraz ilerisinde yer alan Saray bahçesinin son seddi üzerinde bulunan Has Ahır Köşkü’nün girişinde tavanlarda at ve diğer hayvanların figürleri bulunmaktadır. Ahır kısmı sağlı ve sollu olmak üzere 20 bölümden oluşuyor.

Beylerbeyi Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Beylerbeyi Sarayı

Saray, Anadolu Yakası’nda Üsküdar’a bağlı Beylerbeyi semtinde bulunuyor. Avrupa Yakası’ndan saraya ulaşmak için Eminönü, Kabataş ve Beşiktaş – Üsküdar arası çalışan tekneler ile Üsküdar iskelesine oradan da Beykoz istikametine giden otobüsler ile saraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kadıköy yönünden 15, 15B, 15H, 15KÇ, 15E, 14M numaralı otobüsleri ya da Kadıköy-Beykoz sarı dolmuşlarını kullanarak Beylerbeyi durağında inebilir, bu duraktan kısa bir yürüyüş sonrası saraya ulaşabilirsiniz.

Kaynak ; flickr / Matthieu Dalmasse

YAKINLARDA NELER VAR ?

Saray yakınlarında gezip görülecek çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi olmasa da, Beylerbeyi Sahili’nde güzel bir yürüyüş yapabilir veya sahildeki mekanlara bir şeyler yemek içmek için uğrayabilirsiniz.

Ayrıca araçlarınızla sarayı ziyaret ediyorsanız, Üsküdar’daki veya Beykoz’daki birçok turistik yere de saraydan çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bunun dışında saraydan yürüyerek gidebileceğiniz kayda değer bir cazibe merkezi yok diyebilirim.

Beylerbeyi Sarayı Tüneli – foto kaynak ; stanbulmakesmesmile.blogspot.com

Beylerbeyi Sarayı Giriş Ücreti 2022

Yabancı uyruklu vatandaşlar için 60 TL, Türk vatandaşları için tam bilet 30 TL. Öğrenci ve Öğretmen için 10 TL’dir. Saray içerisinde müzekart da geçerlidir.

Beylerbeyi Sarayı Ziyaret Saatleri

Saray pazartesi günleri dışında haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Beylerbeyi Sarayı Kahvaltı Fiyatları
Kaynak ; flickr / Rob

Beylerbeyi Sarayı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Beylerbeyi Sarayı Mimarı Kimdir ? ; Saray mimarı Balyan ailesinin 19. yüzyıl Osmanlı mimarisine damga vurmuş isimlerinden olan ‘Sarkis Balyan’dır.

Beylerbeyi Sarayı Hangi Padişah Yaptırdı ? ;1808-1839 yılları arasında ahşap bir yapı olarak Sultan II. Mahmud tarafından inşa ettirilmiş olan saray, bugünkü haliyle Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmış.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!