Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiBeyazıt Camii Hakkında Bilgiler & Tarihi, Ulaşım, Mimarisi

Beyazıt Camii Hakkında Bilgiler & Tarihi, Ulaşım, Mimarisi

İstanbul'da görülmesi gereken en önemli ve en görkemli mabedlerimizden biri olan Beyazıt Camii, en eski selatin camisi olması bakımından önemli bir yere sahip. Hem mimarisi hem de iç mekan süslemeleriyle camii mimarisine meraklı olanların ilgisini çekebilecek yapı, Fatih'te, adını aldığı Beyazıt semtinde bulunuyor.

-

İstanbul’un en iyi bilinen camilerinden biri olan Beyazıt Camii, görkemli mimarisi ve ilgi çekici tarihiyle şehirdeki popüler gezi duraklarından biri. Kendi adıyla anılan meydanda, II. Bayezid Külliyesi içerisinde yer alan camiye şehrin hemen her yerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor. II. Bayezid tarafından 1506 yılında yaptırılmış olan camii, 8 yıllık restorasyonun ardından 2020 yılında yeniden ibadete açıldı.

Orijinalliğini koruyan ‘En eski Selatin Camisi’ olarak bilinen Beyazıt Camii, İstanbul’un yedi tepesinden üçüncüsünün üzerine inşa edilmiş. Caminin ve külliyenin tam olarak kim tarafından yapıldığı bilinmiyor olsa da, mimar Hayrettin veya mimar Kemalettin tarafından yapılmış olabileceği tahmin ediliyor. Bizans döneminde ‘Theodosius Forumu’ olarak bilinen meydanda yer alan camii, 1509 yılında yaşanan ve Küçük Kıyamet olarak adlandırılan depremde zarar görmüş ve sonraki yıllarda Mimar Sinan tarafından onarılarak güçlendirilmiş. İstanbul’daki birçok camimizde olduğu gibi Koca Sinan’ın izlerini de bu camide görmek mümkün.

Beyazıt Camii Hakkında Bilgiler

Caminin de içinde bulunduğu II. Bayezid Külliyesi, Fatih Külliyesi’nden sonra İstanbul’un en büyük ikinci külliyesi olarak biliniyor. Medrese, hamam, kervansaray, türbe, imaret, sıbyan mektebi ve tabhanelerden ibaret olan külliyedeki diğer yapılar da, en az Beyazıt Camii kadar görkemli bir mimariye sahip.

Camii kapısındaki kitabeye göre 1500-1505 yılları arasında inşa edilen camii, günümüze kadar birçok yangın ve depremden etkilenmiş olsa da, günümüze orijinalliği bozulmadan gelebilmiş ender yapılardan biri.

Erken dönem Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen Beyazıt Camii, İstanbul’un en popüler semtlerinden olan Beyazıt’ta bulunuyor. Caminin güneybatı cephesindeki kırmızı taşlarla bezenmiş olan minare, Selçuklu sanatından Osmanlı’ya geçişin İstanbul’daki tek örneği olarak kabul ediliyor.

Beyazıt Camii Tarihçesi

Foto Kaynak ; Osman Senceroğlu

İstanbul’un fethinden sonra kurulan ikinci büyük selatin camisi olan Beyazıt Camii, Bizans döneminde Theodosius Forumu olarak bilinen şehirdeki en büyük meydana kurulmuş. 1501-1506 yılları arasında 5 yılda tamamlanmış olan caminin açılışı, Evliya Çelebi’ye göre padişahın kendisinin kıldırdığı namaz ile yapılmıştı.

İstanbul’daki ilk selatin camii olan Fatih Camii, orijinalliğini yitirmiş olduğundan dolayı, günümüzde orijinalliğini koruyan en eski selatin cami, Beyazıt Camii’dir.

1509 yılında meydana gelen, Küçük Kıyamet olarak da adlandırılan depremin ardından ciddi anlamda hasar görmüş olan camii, kısmen onarılmış olsa da, yıllar sonra en detaylı onarımı yapan Mimar Sinan idi. Mimar Sinan’ın, 1573 yılında caminin içerisinde bir kemer inşa ederek camiyi güçlendirdiği biliniyor. Yine 1683 yılında çıkan bir yangından dolayı, camii minaresinin külahları zarar görmüştü. Son olarak 1743 yılında minarelerden birine yıldırım isabet etmesi sonucunda külahları zarar görmüş ve yeniden restore edilmiş.

Foto Kaynak ; Osman Senceroğlu

Beyazıt Camii, 2012 yılında 8 yıllık bir restorasyon sürecine girdi. Bu 8 yıllık restorasyon sürecinde Mimar Sinan’ın 1573 yılında inşa ettiği kemerlerdeki kalem işleri de ortaya çıkarıldı. Camideki 51 parçadan oluşan 1784 metrekarelik el dokuması olan halının restorasyonu ve konservasyonu 2 yılda tamamlanarak yerlerine serildi. Yine restorasyon kapsamında, camii taşlarının, derzlerinin temizlenerek, hat ve tezyinat ile ilgili işlemlerin yapılmış, kubbesindeki ciddi anlamda yüklü bulunan beton da kaldırılmış. 2020 yılının ortalarında restorasyonu tamamlanmış olan camii, günümüzde tekrar ibadete ve ziyarete açılmış, ancak caminin sağlık önlemleri nedeniyle bir süreliğine kapalı olacağını da unutmayın.

Beyazıt Camii Mimari Özellikleri

Foto Kaynak ; twitter @abdülcelil_

Taş işçiliği yönünden İstanbul’un en zengin camilerinden biri olan Beyazıt Caminin 3 kapısı, 20 sütuna dayanan 25 kubbeye sahip olan bir de şadırvan avlusu bulunuyor. Dört ayak üzerine oturtulmuş olan 16,78 metre çapındaki ana kubbe, kuzeyde ve güneyde yer alan iki yarım kubbe ile destekleniyor.

Ana kubbede toplamda 20, yarım kubbelerde ise 7’şer pencere bulunuyor. Caminin birer şerefeli, renkli taşlarla geometrik olarak süslenmiş iki minaresi bulunuyor. Sol tarafta kalan minare çok sayıda onarım geçirdiğinden dolayı biraz daha sade kalmışken, sağ taraftaki minare özgün süslemelerini hala koruyor. Bundan dolayı sağ tarafta yer alan minare Selçuklu’dan Osmanlı’ya geçişin İstanbul’daki tek örneği olarak kabul ediliyor. Bu iki minarenin camilere değil, caminin iki yanında bulunan tabhanelere bitişik olması da, camiye farklı bir hava katıyor.

24 kubbeli revaklarla çevrilmiş olan kare biçiminde bir son cemaat avlusu bulunuyor. Mermer döşeli olan avlunun ortasında bir şadırvan yer alır. Aslında üstü açık olan şadırvan IV. Murat zamanında etrafına dikilen 8 sütun üzerine oturtulmuş bir kubbe ile örtülmüş. Caminin doğu ve batısında 5’er kubbeyle örtülmüş iki tabhanesi vardır. İlk olarak tabhane olarak tasarlanmış olan bu bölümler ile camii arasındaki duvar sonradan kaldırılmış, böylece tabhaneler namaz kılınan alana eklenmiştir.

Harimin sağ köşesinde hünkar mahfili yer alıyor. Dışarıdan bir merdiven kapı ile girilen mahfil 10 sütun üzerine oturtulmuş. Yapının mihrab tarafında, sağda oğlu Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmış olan Bayezid türbesi yer alır. Bunun yanında sol tarafta ise yine Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmış olan kızı Selçuk Hatun’un türbesi yer alır. Koca Mustafa Reşit Paşa‘nın mezarı da burada bulunuyor. Külliyede yer alan imaret ve kervansaray bugün Beyazıt Devlet Kütüphanesi tarafından, medrese binası ise Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi tarafından kullanılıyor.

Sıbyan Mektebi 1507 yılında inşa edilmiş ve caminin kıble tarafında yer alan hazirenin ilerisinde yer alıyor. Önünde dört sütuna ve iki yan duvara dayanan sundurması olan bitişik, ikisi de kubbe çifte mekanda ibarettir.

Foto Kaynak ; twitter @abdülcelil_

Beyazıt Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un en fazla tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan ilçelerinden biri olan Fatih’te, Beyazıt semtinde bulunan camiye şehrin birçok yerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Camiye, 32A, 35A, 36, 36ES, 38, 38Z, 46H, 61B ve 82B nolu İETT otobüslerini kullanarak ulaşım mümkün. Beyazıt otobüs durağından geçen bu otobüslerin yanı sıra, daha çok sayıda otobüs ile camiye 2 dakika yürüme mesafesinde Beyazıt durağına gidebilirsiniz.

Camiye tramvaylarla da rahatlıkla ulaşım mümkün. T1 Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattını kullanarak Beyazıt tramvay durağında inebilir ve bu duraktan 2 dakika yürüyüş sonrası camiye ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında, camiye 5 dakika yürüme mesafesinde olan Beyazıt üniversite durağı ve Vezneciler otobüs durağından geçen İETT otobüsleriyle Beyazıt Camisi’ne ulaşım da mümkün.

YAKINLARDA NELER VAR ?

İstanbul’un en popüler tarihi yapılarından biri olan Beyazıt Camii yakınlarında çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunuyor. Bunlar arasında en ünlüsü, camiye 2-3 dakika yürüme mesafesinde bulunan Kapalıçarşı‘dır. Bunun yanında Nuruosmaniye Camii, Beyazıt Kulesi, Çorlulu Ali Paşa Medresesi, Kalenderhane Camii, Çemberlitaş Hamamı ve Köprülü Mehmet Paşa Camii’ne yürüyerek gidebilirsiniz.

İstanbul gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz camilerinden olan Sultanahmet Camii ve Ayasofya Camii adlı yazılarımıza göz atmayı da unutmayın.

BEYAZIT CAMİİ HAKKINDA EN ÇOK SORULAN SORULAR

Beyazıt Camii’ni kim yapmıştır ? ; Mimar Hayrettin

Beyazıt Camii ne zaman yapıldı ? ; 1506

Beyazıt Camii ibadete açık mı ? ; Koronavirüs önlemleri nedeniyle günümüzde tüm camiler ibadete kapalı. Ancak önlemler kaldırıldığında, camide ibadetinizi yapabilirsiniz.

Beyazıt Camii restorasyonu bitti mi ? ; Camii restorasyonu 2020 yılında tamamlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!