Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiBeşiktaş Deniz Müzesi Hakkında Detaylı Bilgiler, Giriş Ücreti

Beşiktaş Deniz Müzesi Hakkında Detaylı Bilgiler, Giriş Ücreti

Türkiye Denizcilik tarihini, somut ve renkli olarak, üstelik teknoloji sayesinde geliştirilmiş muhteşem sunumlarla üç boyutlu olarak görerek öğrenebileceğiniz bir yer olan Beşiktaş Deniz Müzesi, 7'den 70'e herkesin keyifli vakit geçirebileceği, ailece ziyaret edilebilecek İstanbul'un en güzel müzelerinden biri...

-

İstanbul’un en renkli ve popüler ilçelerinden olan Beşiktaş’ta merkezi bir konumda bulunan Beşiktaş Deniz Müzesi, Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müze olma özelliğine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Yerli turistlerin yanı sıra, yabancı turistlerin de popüler gezi duraklarından olan müze, 20 binin üzerindeki eseriyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak hizmet veriyor.

Türkiye’de kurulan ilk askeri müze olması bakımından da önemli bir yere sahip olan müze, ilk olarak 1897 yılında Kasımpaşa’da bulunan Osmanlı Devlet Tersanesi içinde ziyarete açılmış. 1961 yılında günümüzdeki yerine taşınmış olan müze, en son 2007 yılında restorasyona alınarak 2013 yılında yeniden ziyarete açılmış.

Açıldığı günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren Beşiktaş Deniz Müzesi, şehirdeki en önemli ve en anlamlı müzeler arasında yer alıyor.

Müze, Beşiktaş meydanına yakın, sahilde, Boğaz manzarasına hakim bir konumda bulunmasına rağmen, İstanbullu tarafından pek fazla ilgiyi görmüyor. Gerek yeteri kadar reklamının yapılmıyor olması, gerekse çoğu İstanbullunun bihaber olduğu bir yer olmasından dolayı yerli turistten çok yabancı turistlerin ilgi gösterdiği bir müze konumunda.

Beşiktaş Deniz Müzesi Hakkında Bilgi

Beşiktaş Deniz Müzesi Hakkında Bilgiler

İstanbul Boğazı ve Beşiktaş iskele manzarasına sahip olan müze, Beşiktaş sahilinde merkezi bir konumda bulunuyor. Şehrin birçok yerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz müze, 1500 metrekarelik oldukça geniş bir alanda hizmet veriyor. Müzede 17 oda ve 4 büyük salon sergileme alanı olarak kullanılmış ve bu odalara da rüzgar yönlerinin isimleri verilmiş.

Müzenin en dikkat çeken eserlerinden biri şüphesiz dünyanın en büyük, en eski ve tek orijinal kadırgası olan ”Tarihi Kadırga” oluyor. Bu tekne çekdiri (kürekli) sınıfından bir kalite olup günümüze kadar gelebilmeyi başarmış. Yaşayan tipte dünyanın en eski teknesi olarak biliniyor.

Bu tekne, Osmanlı Padişahlarının gezi teknesi olduğundan dolayı, top yeri ve savaşçıların oturma yeri bulunmuyor. Sultan IV. Mehmet devrinde (1648-1687) Venedik Doçu tarafından yapılarak, sultana hediye edildiği söylenen bu Tarihi Kadırga, 40 metre uzunluğunda olup 24 kürekçi tarafından hareket ettiriliyormuş. Her bir küreği de 3 kürekçi idare edermiş. Sırf bu kadırga için bile ziyaret edebileceğiniz müzede detaylı bir gezi için en azından 2 saatinizi ayırmanızda yarar var.

Her yaştan ziyaretçinin keyifli vakit geçirebileceği müze, Türk Denizcilik tarihine merakı olanları ve sanatseverleri bir araya getiriyor.

Beşiktaş Deniz Müzesi Bölümleri

Beşiktaş Deniz Müzesi İstanbulll

3 katlı olarak yapılmış olan müzenin giriş kısmında danışma, hediyelik eşya mağazası ve çocukların keyifli vakit geçirebileceği denizcilik temalı çocuk odası yer alıyor.

Dört farklı bölümden ve eser koleksiyonundan oluşan müzenin ilk bölümünde tarihi kadırgalar, ikinci bölümünde saltanat kayıkları, üçüncü bölümde Atatürk’e ait olan kayıklar ve son olarak dördüncü bölümde de piyade kayıkları yer alıyor.

Müzenin bölümlerindeki katlara bakacak olursak, birinci bölümün giriş katında Atatürk odası, silahlar salonu, gemi isim levhaları, deniz şehitleri salonu, tarihi gemilerin baş figürleri, dekoratif tahta oymalar, Kırım Harbi odası ve Mahmudiye Kalyonu odası yer alıyor. Müzenin üst katında da, Bahriye Mektebi odası, Birinci Dünya Harbi salonu, birbirinden değerli gemi modelleri, Fatih Sultan Mehmet odası, Turgut Reis odası, kıyafetler odası ve Kaptan-ı Derya Hızır Hayrettin Paşa odası yer alıyor.

İstanbul Deniz Müzesi

İkinci bölüm ise müzenin saltanat kayıkları kısmıdır. Burası müzede en dikkat çeken ve en çok zaman harcanan bölüm olarak biliniyor. Bu bölümde Sultan IV. Mehmed’e ait Saltanat Kadırgası, mabeyn kayıkları, piyade kayıkları, padişah haremi kayıkları, imparatorluk armaları, padişah tahtı ve koltuğu, yelken devri gemilerine ait donanım malzemeleri, Piri Reis’in Güney Amerika haritası ve çok sayıda tarihi gemi modelleri yer alıyor.

Müzenin son bölümü olan üçüncü bölüm ise, bir nevi açık hava müzesi olarak kullanılıyor. Burada 16-19. yüzyıl dönemlerine ait mezar taşları, su bombaları, kitabeler, kovanlar, toplar, taş ve metal eserler ve tuğralar sergileniyor.

Deniz Müzesi Tarihi

İstanbul Deniz Müzesi Tarihçesi

1897 yılında Kasımpaşa’da bulunan Osmanlı Devlet Tersanesi içinde ziyarete açılmış olan müze, tarihinde birçok farklı binada hizmet vermiş. II. Dünya Savaşı’nın Türkiye’ye sıçraması endişesiyle buradaki eserler Anadolu’ya gönderilmiş. Bu kapsamda eserler önce İzmit’e daha sonra da Bilecik’e gönderilmiş.

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle, Deniz Müzesi’ndeki eserlerin ve belgelerin tekrardan İstanbul’a getirilmesine karar verilmiş. Bunun için yer olarak da günümüzdeki Dolmabahçe Camii ve ek binaları tercih edilmiş.

1956 yılında Dolmabahçe’de yapılan yol çalışmaları nedeniyle camideki eserler, Dolmabahçe Sarayı’nın Arabacılar Dairesi’ne taşınmış. 1961 yılından sonra bugünkü yerine taşınmış olan müze, 2007 yılında 6 yıllık bir restorasyona alındıktan sonra 2013 yılında ziyarete açılmış.

İstanbul Deniz Müzesi

Beşiktaş Deniz Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Deniz Müzesi, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde sahilde yer alıyor. Şehrin birçok noktasından müzeye toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Müzeye, Beşiktaş vapur iskelesine gelerek ulaşabilirsiniz. İskele ile müze arası sadece 2 dakika yürüme mesafesinde.

Müzeye İETT otobüsleriyle ulaşım için, Kabataş veya Beşiktaş yönüne giden otobüsleri tercih edebilirsiniz. En yakın durak ise, Akaretler otobüs durağıdır (2 dakika yürüme mesafesinde). Ayrıca Beşiktaş iskele otobüs durağından geçen İETT otobüsleriyle de müzeye ulaşabilirsiniz. Bu durak ise müzeye 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Anadolu Yakası’ndan müzeye en kolay vapurları kullanarak ulaşabilirsiniz. Kadıköy’den veya Üsküdar’dan Beşiktaş’a veya Kabataş’a giden vapurlara binebilirsiniz. Beşiktaş İDO iskelesi müzeye 2 dakika yürüme mesafesinde.

Müzeye Sultanahmet veya Eminönü tarafından gelmek için de Zeytinburnu Kabataş tramvay hattını kullanarak Fındıklı tramvay durağında inmeniz gerekiyor. Buradan Beşiktaş yönüne giden İETT otobüslerine aktarma yaparak müzeye ulaşım mümkün.

  • Adres: Sinanpaşa, Beşiktaş Cd. No:6 D:1, 34353 Beşiktaş/İstanbul

İstanbul Deniz Müzesi

YAKINLARDA NELER VAR ?

İstanbul Deniz Müzesi olarak da bilinen bu güzide müzenin bulunduğu yer Beşiktaş Meydanı’na oldukça yakın. Yani şehirdeki birçok turistik noktaya sahip bir bölgede bulunuyor. Bu müzeden sonra İstanbul’un en önemli tarihi saraylarından biri olan Dolmabahçe Sarayı‘nı ve hemen yakınındaki Dolmabahçe Camii’ni ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında Beşiktaş gezilecek yerler adlı yazımızdaki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü de bu müzeden kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Çırağan Sarayı ve Yıldız Parkı da, Deniz Müzesi’ne çok uzak sayılmaz. Müzeden bu iki turistik cazibe merkezine yürüyerek gitmek mümkün.

Beşiktaş Deniz Müzesi

Beşiktaş Deniz Müzesi Eserleri

Beşiktaş Deniz Müzesi Eserleri

Mustafa Kemal Atatürk‘e ait çok sayıda esere ev sahipliği yapan bu müzede, tarihi kayıklar, kadırgalar, taş eserler, büstler, anforalar, denizcilik alanında kullanılan eşyalar, kitabeler, gemi modelleri, gemi armaları, gemi baş figürleri, saltanat kayıkları ve gemi levhaları gibi birbirinden değerli eserleri görebiliyorsunuz.

Müzede Kurtuluş Savaşı, I. Dünya Savaşı ve Balkan Savaşı ile ilgili çok sayıda görseller ve evraklar da yer alıyor. Her yaştan ziyaretçiye göre eserlere ev sahipliği yapan bu müze, İstanbul’da gezilecek ve görülecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Beşiktaş Deniz Müzesi

Beşiktaş Deniz Müzesi Giriş Ücreti

İstanbul Beşiktaş Deniz Müzesi giriş ücreti 2021 yılı itibariyle yetişkin 12 TL, öğrenciler için giriş ücretsizdir. Müzekart geçerli değildir.

Diğer ücretler ; Fotoğraf çekim ücreti 23 TL, video çekim ücreti 46 TL’dir.

Deniz Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan müzeyi hafta içi 09:00-17:00 saatleri arasında, hafta sonu ise 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca müze, yılbaşı ve dini bayramların ilk günü ziyarete kapalıdır. Müzeye son giriş ise, kapanış saatinden 1 saat öncedir.

Beşiktaş Deniz Müzesi

Diğer ilgi çekici İstanbul müzeleri ;

Son olarak bu müze, İstanbul Deniz Müzesi olarak da biliniyor. Ancak Beşiktaş sahilinde bulunduğundan dolayı Beşiktaş Deniz Müzesi olarak anılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!