Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiBelgrad Ormanı Piknik, Mangal Yerleri, Ulaşım, Giriş Ücreti

Belgrad Ormanı Piknik, Mangal Yerleri, Ulaşım, Giriş Ücreti

İstanbullular için muhteşem kaçış noktalarından biri olan Belgrad Ormanı, kısaca İstanbul'un Akciğeri olarak bilinir. Piknik yerleri, kamp olanakları, yürüyüş parkurları, çeşitli hayvanları ve tertemiz havasıyla harika bir doğaya sahip.

-

Yılın dört mevsimi başka bir güzel olan Belgrad Ormanı, İstanbul‘da en iyi ve en eğlenceli zaman geçirebileceğiniz yerlerden bir tanesi. İster ailece karavan veya çadırlar ile 1-2 günlük bir doğa kaçışı yapabilir, ister piknik veya doğa yürüyüşü yapabilir, isterseniz de atv safarilerine çıkarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz, ormanlık alan her yaştan ziyaretçiye hitap edebiliyor.

Bebek arabalarıyla yürüyüşe gelen aileler, köpekleriyle koşmaya gelenler, antrenman koşularından kamp yapmaya gelenlere kadar her yaştan ziyaretçiye sahip olan Belgrad Ormanı, Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze kadar korunarak gelmiş meşe, kestane, gürgen ve kayın gibi yayvan yapraklı ağaçlardan oluşan bir cennet bahçesi.

Belgrad Ormanı Hakkında Bilgiler

Belgrad Ormanı Hakkında Bilgiler

Belgrad Ormanı hakkında kısaca bilgi verecek olursak ; Çatalca Yarımadası’nın en doğu ucunda bulunan bu orman, Avrupa Yakası’nda yer alıyor. 5300 hektarlık oldukça büyük bir alana yayılan ormanın en yüksek noktası ise 230 metre. Günümüzde bir mesire yeri olarak kullanılan bu ormanın yapılış amacı ise, şehrin su ihtiyacını karşılamakmış.

Orman içerisinde su ihtiyacını karşılayan birçok bent bulunuyor. Bu bentlerden en eskisi, tarihi 1750 yılına kadar uzanan Topuzlu Bendi‘dir. Bu bendin dışında, 1796 yılında yapılmış Valide Bendi ve 1839 yılında yapılmış olan II. Sultan Mahmut Bentleri de bulunuyor.

Belgrad Ormanı İsmini nereden alıyor ?

Kanuni Sultan Süleyman’ın 1521 yılında Belgrad Seferi dönüşünde beraberinde getirdiği Sırp savaş esirlerinin buraya yerleştirilmesiyle, adını ”Belgrad” denilen köyden almış. Daha sonra bu köy, esirlerin doğaya zarar verdiği gerekçesiyle buradan kaldırılmış.

Belgrad Ormanı Hakkında Bilgiler

Belgrad Ormanı Tarihi

Tarihi Roma ve Bizans dönemine kadar uzanan Bentler sayesinde Konstantinopolis’in su ihtiyacı karşılanırken, Osmanlı Dönemi’nde de bazı padişahlar tarafından bentler onarılıp eklemeler yapılmış ve Osmanlı Devleti’nin su ihtiyacı da buradan karşılanmış.

Osmanlı’da padişahlar buraya avlanmak ve dinlenmek için gelirmiş. Bu yüzden de buraya av köşkleri inşa ettirdikleri tahmin ediliyor.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş olan, şehre hayat veren, gökyüzüne yükselen kemerlerin yapıldığı biliniyor. Belgrad Ormanı’ndan Edirnekapı’ya kadar uzanan ”Kırkçeşme Suyolu” bunlar arasında en iyi bilinenlerden.

Belgrad Ormanı’na Ne Zaman Gidilir ?

Belgrad Ormanı'na Ne Zaman Gidilir

Ne zaman gidilmez ki ? Kışın farklı yazın farklı bir güzel Belgrad Ormanı, sonbahar zamanı amatör fotoğrafçıların rotasındayken, ilkbaharda sevgiliyle gidilecek güzel bir yer arayanların gezi rotasına giriyor. Ve tabii ki yaz aylarında da piknik yapmak için ailelerle doluyor.

Yılın her döneminde bir çekim merkezi olarak bilinir ve kimilerinin sonbahar kimilerinin de yaz sezonunda sık sık ziyaret ettiği bir yer. Ancak Belgrad Ormanı, yaz aylarında hafta sonu aşırı kalabalık olabiliyor. Özellikle orman içerisindeki mesire yerlerinde dilediğiniz gibi yer bulamayabiliyorsunuz. Bu yüzden yaz aylarında kafa dinlemek için ormana gitmeyi planlıyorsanız, sabahın en erken saatlerinde (6-8) ormanı ziyaret edin derim.

Sonbahar ve İlkbahar aylarında kesinlikle bir kez de olsa Belgrad Ormanı’nı ziyaret edin. Aşırı kalabalık olmayan bu mevsimlerde doğa ile baş başa kalmak, koskoca orman içerisinde ıssızlığın verdiği farklı atmosferin keyfini çıkarmak da mümkün.

Yürüyüş Yolu

Fotoğraf ve doğa severlerin buraya mutlaka nisan ayında uğramasını tavsiye ederim. Mavisi, yeşili, sarısı, alev rengindeki yaprakları tam doğa severlere hitap ediyor. Bunun dışında yılın her dönemi sevebileceğiniz bir yer. Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız, yaz aylarının hafta sonlarını es geçmenizde de yarar var.

Belgrad Ormanı’nda Neler Var ? – Ne Yapılır ?

Neler Var ? - Ne Yapılır ?

Belgrad Ormanı’nda piknik yapmak oldukça popüler. Orman, özellikle mangal sevdalısı birçok İstanbullunun uğrak yerlerinden. Burada her yerde mangal yakamıyor olsanız da, mangal yakmak için çok fazla mesire alanının olduğunu unutmayın.

Ormanda, eşsiz bir hafta sonu yürüyüşü yapabilir, atv turuna katılabilir, bisiklet sürebilir veya ormandaki gezilecek yerler arasında olan mesire yerlerini görebilirsiniz. Belgrad Ormanı’nda yapılacak çok fazla şey var. Sıkılmadan dolu dolu 1 gününüzü burada rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Belgrad Ormanı’nda Kamp Yapılır Mı ?

Belgrad Ormanı'nda Kamp Yapılır Mı

Belgrad Ormanı’nda kamp yapmak serbest. Ancak belirli şartlar altında. Yoğun ağaçlıklar arasında yasal olarak kamp yapımına izin verilmiyor. Ancak orman içerisindeki belediyeye ait olan alanlarda ”İZİN ALARAK” kamp yapmak da mümkün.

Orman 5500 hektarlık oldukça geniş bir arazide bulunuyor. Bundan dolayı da orman içerisinde çok farklı hayvanlar ile karşılaşabileceğinizi de unutmayın. Eğer amatör bir kampçıysanız, size tavsiyem iki günlük karavanlar kiralamanız olacaktır. Çadırlar ile kamp yapmak istiyorsanız, belediyenin izin verdiği ve ”burası güvenli bölge” dediği yerlere kamp atın. Aksi takdirde kurt, çakal, yaban domuzu ve çok daha farklı hayvanlarla karşılaşabilirsiniz.

Son olarak, Belgrad Ormanı’nda ayı var mı ? diye soracak olursanız da, bu konuda birçok söylenti olsa da, orman içerisinde ayı bulunmuyor. Ayrıca yavaş bir hayvan olan ayıdan korkmak yerine, daha hızlı olan çakal veya kurttan korkmanız gerekebilir 🙂

Belgrad Ormanı Piknik Alanı ve Mangal Yerleri

Belgrad Ormanı Piknik Alanı ve Mangal Yerleri

NOT ; 2021 yılındaki yangınlar nedeniyle mangallar ikinci bir düzenlemeye kadar yasaklandı. Sadece Belgrad Ormanı değil, şehrin birçok noktasında ormanlık alanlarda mangal yakılmasına izin verilmiyor. Ancak ormanlık alan şu anda açık ve piknik yapabilirsiniz.

Orman içerisinde yer alan mesire yerlerinin büyük bir bölümünde mangal yakmak serbest. Mesire alanlarının hemen hemen hepsinde de piknik için masalar bulunuyor. Ancak hafta sonu geç saate kalacak olursanız masalarda yüksek ihtimalle yer bulamıyorsunuz. Bu yüzden yere serebileceğiniz bir şeyler veya birkaç sandalye götürmeyi unutmayın.

Neşet Suyu Mesire Yeri‘nde mangal satılıyor. Ancak fiyatlar dışarıya göre pahalı. Ormana gelirken Bahçeköy’de duraklayabilir, buradan mangal veya market alışverişinizi de yapabilirsiniz.

Belgrad Ormanı mangal yerleri, her mesire alanı içerisinde tabelalar ile gösterilir. Aşağıdaki mesire alanları, mangal yerleri ve piknik alanlarına sahip.

BENZER YAZILARI

Belgrad Ormanı Mesire Alanları

Mesire Alanları

Orman içerisindeki en popüler mesire alanı Neşet Suyu Mesire Alanı olsa da, bunun dışında Kirazlıbent, Kömürcübent, Mehmet Akif Ersoy, Falih Rıfkı Atay, Irmak, Bentler, Fatih Çeşmesi, Ayvat Bendi ve Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı da bulunuyor.

Neşet Suyu Mesire Yeri

Doğanın içerisinde yürüyüş yapmak isteyenlerin, mangal yakıp piknik yapanların ve koşu parkurları arayanların en çok tercih ettiği yer. Hafta sonu kalabalık olsa da, hafta içi kafa dinlenebilecek yerlerden.

Binbaşı Mesire Alanı

Daha çok ailece ormanı ziyaret edenlerin tercih ettiği bir yer. Semaverini alan buraya koşuyor. Mangal ve kömür alabileceğiniz yerler olduğu gibi, kahvaltı yapabileceğiniz yer de bulunur. Zengin ağaç ve bitki örtüsüne sahip olduğu gibi, küçük şirin bir oyun bahçesi de var.

Osmanlı İmparatorluğu zamanındaki bir savaşta askerler bu bölgeye sığınmış ve kamp kuran askerler uzun bir süre burada susuz kalmış. Adını da işte bu dönemde askerlere su bulmak için bölgedeki kuyudan su çıkaran binbaşıdan alıyor.

Falih Rıfkı Atay Mesire Yeri

Neşet Suyu ve Kömürcübent arasında 200 dönümlük bir arazide bulunuyor. Ünlü Edebiyatçımız Falih Rıfkı Atay‘ın adını almış ve su kaynakları da boldur. Ayrıca küçük bir futbol sahası ile genç piknikçilerin uğrak yerlerinden biri olarak biliniyor.

Ayvat Bendi Mesire Alanı

Çocuk oyun alanlarının yanı sıra, büfe ve küçük bir restorana sahip. Burada yaban domuzu, geyik, kurt, çakal, şahin, sincap, tavşan ve sansar gibi hayvanlar da bulunur. 50 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Ayvat Bendi, 1765 yılında III. Mustafa döneminde yaptırılmış.

Kömürcübent Mesire Alanı

Kömürcübent Tabiat Parkı olarak da bilinir. Adını, 1620 yılında II. Osman tarafından Topuz Deresi üzerine inşa ettirilmiş, Belgrad Ormanı’nın en eski benti olan Kömürcübent’ten alıyor. Flora ve sauna varlığına sahip yaklaşık 3 hektarlık bir alanda bulunuyor ve geyik üretim tesisine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkar.

Mesire Alanları

Bentler Mesire Yeri

Topuzlu, Valide ve II. Sultan Mahmut Bendi‘ne ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. İstanbullunun daha çok yürüyüş için tercih ettiği yerlerden biri olsa da, piknik alanı ve bisiklet sürebileceğiniz yolları da bulunuyor.

Kirazlıbent Mesire Alanı

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında muhteşem bir görüntüye ev sahipliği yapar. Fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olduğu gibi meşe ve gürgen ağaçlarıyla eşsiz bir havası vardır. Adını II. Mahmut‘un Kirazlı Deresi üzerine 1818 yılında yaptırmış olduğu Kırkçeşme Su Yolu’nun en son benti olan Kirazlı Bent‘ten alıyor. 20 hektarlık bu alan, mangal ve piknik yerlerinin biraz üst kısmında yer aldığından daha çok fotoğrafçıların, yürüyüş için ormana gelenlerin tercih ettiği bir yer.

Irmak Mesire Yeri

Belgrad Ormanı içerisindeki tüm ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap verebilen mesire yerlerinden. Çocuklar için birçok oyun alanının olduğu yerde, futbol ve voleybol sahaları da bulunuyor. Orman içerisinde en fazla su kemerini görebileceğiniz yerlerden olan Irmak mesire alanı, yürüyüş ve koşu parkurlarının yanı sıra, berrak bir dereye, piknik alanlarına, büfeye ve restorana da sahip.

Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı

Daha çok piknik alanlarıyla öne çıkan yerlerden biri. Yaklaşık 23 hektarlık bir alan içinde bulunmakta ve bir de restorana ev sahipliği yapıyor. Sarıyer‘den çok rahat bir şekilde ulaşılabildiğinden dolayı, orman içerisinde ilk tercih edilen alanlardan biridir.

Fatih Çeşmesi Mesire Yeri

Fatih Sultan Mehmet‘in adına vakfedilmiş bir çeşmenin etrafında bulunduğundan dolayı bu ismi almış. Piknik alanları ve toprak yolu sayesinde müdavimi olan çoktur. 250 dönümlük bir araziye sahip olan bu alan, yılın her dönemi farklı renge bürünmesiyle büyülüyor.

Belgrad Ormanı Nerede ?

İstanbul Avrupa Yakası’nda, Çatalca Yarımadası’nın en doğu ucunda, Sarıyer ve Eyüp ilçeleri arasında bulunuyor.

Belgrad Ormanı’na Nasıl Gidilir ?

Belgrad Ormanı'na Nasıl Gidilir

Sarıyer, Bahçeköy, Kemerburgaz taraflarında birçok girişi bulunan Belgrad Ormanı’na ulaşım için 42T, 42R, 42M, 42HM veya 153 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Ormana iki ana giriş bulunuyor. Birincisi Bahçeköy girişi. Sarıyer Bahçeköy mahallesinden yapılan giriş burası. Bahçeköy’e kadar otobüs ile gelecek olursanız son durakta inerek kısa bir yürüyüş sonrası bu giriş kapısına ulaşabilirsiniz. Şahsi araçlarınızla Çayırbaşı’ndan buraya ulaşım için Bahçeköy ve daha sonra Belgrad Ormanı tabelalarını takip ederek bu girişe ulaşmak mümkün.

Ormana ikinci giriş ise, Kemerburgaz Göktürk Girişi‘dir. Kemerburgaz ile Göktürk yolu arasındaki yolu takip ederek bu girişe ulaşabilirsiniz. Bu yol üzerindeki kavşakta yer alan Total benzinliğin orayı takip ederek girişe ulaşmak mümkün.

Belgrad Ormanı Giriş Ücreti 2022

Giriş Ücreti - Belgrad Ormanları

Ormana 2022 yılı itibariyle yaya olarak giriş ücreti 10 TL’dir. Motosiklet ve Atv giriş ücreti ise 20 TL’dir. Bunun yanında otomobil 36 TL, Minibüs 75 TL’dir.

NOT : Ormana motosiklet veya şahsi aracınız ile gidiyorsanız, sadece araç giriş ücretini ödüyorsunuz. Yani her birey 10 TL giriş ücretini ödemiyor. Eğer araçlarınız yerine yaya olarak veya bisikletleriniz ile ormana girmek istiyorsanız 10 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Şahsi aracınızın içerisinde 5 kişide olsa 36 TL, 1 kişi de olsa 36 TL ödüyorsunuz.

Belgrad Ormanı Ziyaret Saatleri

Orman 24 saat açıktır. Günün her saatinde ziyaret edebilirsiniz. Fakat ormanlık alan içerisindeki mekanlar 08:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Belgrad Ormanı’nda Bisiklet Kiralama Hizmeti Var mı ?

Belgrad Ormanları

Maalesef orman içerisinde bisiklet kiralayabileceğiniz bir yer bulunmuyor. Ancak bisikletlerinizi araçlarınız ile getirebilir veya bisikletler ile ormana gelebilirsiniz. Bunun yanında, ATV’ler kişiye özel olarak kiralanmamaktadır. ATV’ler, orman safarisi adı altında tur şeklinde olmaktadır ve en az 4 kişinin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Rota, rehber tarafından belirlendiği gibi kısa bir sürüş ve temel eğitim almanız gerekiyor. Atv safari turları 30 dakikalık ve 3 saatlik gibi seçeneklere de sahiptir.

Belgrad Ormanı Kahvaltı

Belgrad Ormanı Kahvaltı

Orman içerisindeki mesire alanlarında kahvaltı yapabileceğiniz bazı büfeler ve mekanlar bulunuyor. Ancak açık büfe veya serpme kahvaltı hizmeti olan bir mekan burada bulunmuyor. Zaten orman içerisindeki mekanların yorumlarını tripadvisor’dan okuyacak olursanız, ziyaretçilerin buradaki mekanlardan pek de memnun olmadığını söylemek mümkün.

Termos çay ve yol üzerindeki börekçilerden biraz börek alarak basit bir kahvaltı yapabilir veya kendi kahvaltılıklarınızı getirerek de ormanlık alan içerisinde güzel bir hafta sonu kahvaltısı yapabilirsiniz.

NOT : Ormana oldukça yakın bir yerde bulunan ve dillere destan olan ”Tarihi Bilice Börekçisi” uzun yıllardır, Belgrad Ormanı’na kahvaltı için giden İstanbulluların uğrak mekanlarından. Çoğu İstanbullunun yaptığı gibi börekleri buradan, çayı evden getirerek güzel bir kahvaltı yapabilir veya bu tarihi mekanda eşsiz bir kahvaltı deneyimi yaşayabilirsiniz. Mekan oldukça ünlüdür ve ormanın müdavimi olan herkesin bir kez de olsa kahvaltısını yaptığı yerlerden. Fiyatlar da gayet makul.

Belgrad Ormanı Gezilecek Yerler

Belgrad Ormanı’nda gezilecek çok sayıda yer var. Öncelikle mesire alanlarını gezerek başlayabilir, daha sonra da yapılacak aktivitelere ve görülecek diğer yerlere göz atılabilir.

Ayrıca ormanlık alan ziyaretinizden sonra Atatürk Arboretumu gibi, Sarıyer gezilecek yerler arasında olan diğer cazibe merkezlerine göz atabilirsiniz.

Belgrad Ormanı Üçgen Ev

Belgrad Ormanı neler var ?
Kaynak ; YeicGeztoz – tripadvisor.com

Ormandaki en popüler çekim merkezlerinden biri de, Ahşap Ev olarak da bilinen Üçgen Ev oluyor. Alandaki en güzel instagram spotlarından biri olmasından dolayı, genelde kalabalık oluyor. Özellikle gelin ve damat fotoğraf çekimi için tercih edilen yerlerden biri olduğu için, ciddi anlamda kalabalık olabiliyor.

Peki Belgrad Ormanı Üçgen Ev’e nasıl gidilir ? ; Ormanlık alana Bahçeköy tarafındaki kapıdan girin. Girer girmez bir yol sağa bir yolda sola ayrılıyor. Sağdaki yoldan devam ederseniz tarihi bentlerin olduğu yer gidersiniz, soldaki yoldan giderseniz de Neşet Suyu Yürüyüş Yolu’na ve Üçgen Ev’e ulaşırsınız.

⇒Belgrad Ormanı’nda hangi hayvanlar var ; Yaban domuzu, geyik, kurt, çakal, şahin, sincap, tavşan ve sansar. Ormanda ayı yoktur.

⇒ Belgrad Ormanı Fotoğraf Çekimi Ücretli mi ? ; Ormanda fotoğraf çekim ücreti 250 TL ve en az 1 hafta önceden Orman Müdürlüğü’nden izin almanız gerekiyor.

Belgrad Ormanı yapılacak şeyler

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!