Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Belgrad Ormanı (Piknik, Mangal Yerleri, Ulaşım, Giriş Ücreti)

Belgrad Ormanı (Piknik, Mangal Yerleri, Ulaşım, Giriş Ücreti)

İstanbullular için muhteşem kaçış noktalarından biri olan Belgrad Ormanı, kısaca İstanbul'un Akciğeri olarak bilinir. Piknik yerleri, kamp olanakları, yürüyüş parkurları, çeşitli hayvanları ve tertemiz havasıyla harika bir doğaya sahip.

-

Yılın dört mevsimi başka bir güzel olan Belgrad Ormanı, İstanbul‘da en iyi zaman geçirebileceğiniz yerlerden biri olarak biliniyor. İster ailece karavan veya çadırlar ile 1-2 günlük bir doğa kaçışı yapabilir, ister piknik veya doğa yürüyüşü yapabilir, isterseniz de atv safarilerine çıkarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Bebek arabalarıyla yürüyüşe gelen aileler, köpekleriyle koşmaya gelenler, antrenman koşularından kamp yapmaya gelenlere kadar her yaştan ziyaretçiye sahip olan Belgrad Ormanı, Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze kadar korunarak gelmiş meşe, kestane, gürgen ve kayın gibi yayvan yapraklı ağaçlardan oluşan bir cennet bahçesi.

Belgrad Ormanı Hakkında Bilgiler

Belgrad Ormanı Hakkında Bilgiler

Belgrad Ormanı hakkında kısaca bilgi verecek olursak ; Çatalca Yarımadası’nın en doğu ucunda bulunan bu orman, Avrupa Yakası’nda yer alıyor. 5300 hektarlık oldukça büyük bir alana yayılan ormanın en yüksek noktası ise 230 metre. Günümüzde bir mesire yeri olarak kullanılan bu ormanın yapılış amacı ise, şehrin su ihtiyacını karşılamakmış.

Orman içerisinde su ihtiyacını karşılayan birçok bent bulunuyor. Bu bentlerden en eskisi, tarihi 1750 yılına kadar uzanan Topuzlu Bendi‘dir. Bu bendin dışında, 1796 yılında yapılmış Valide Bendi ve 1839 yılında yapılmış olan II. Sultan Mahmut Bentleri de bulunmaktadır. 

Belgrad Ormanı İsmini nereden alıyor ? ; Kanuni Sultan Süleyman’ın 1521 yılında Belgrad Seferi dönüşünde beraberinde getirdiği Sırp savaş esirlerinin buraya yerleştirilmesiyle, adını ”Belgrad”  denilen köyden almıştır. Daha sonra bu köy, esirlerin doğaya zarar verdiği gerekçesiyle buradan kaldırılmış.

Belgrad Ormanı Hakkında Bilgiler

Kısaca tarihi ; Tarihi Roma ve Bizans dönemine kadar uzanan Bentler sayesinde Konstantinopolis’in su ihtiyacı karşılanırken, Osmanlı Dönemi’nde de bazı padişahlar tarafından bentler onarılıp eklemeler yapılmış ve Osmanlı Devleti’nin su ihtiyacı da buradan karşılanmıştır. Osmanlı’da padişahlar buraya avlanmak ve dinlenmek için gelirmiş. Bu yüzden de buraya av köşkleri inşa ettirdikleri tahmin ediliyor.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş olan, şehre hayat veren, gökyüzüne yükselen kemerlerin yapıldığı biliniyor. Belgrad Ormanı’ndan Edirnekapı’ya kadar uzanan ”Kırkçeşme Suyolu” bunlar arasında en iyi bilinenlerden.

Belgrad Ormanı’na Ne Zaman Gidilir ? 

Belgrad Ormanı'na Ne Zaman Gidilir

Orman, yılın her döneminde bir çekim merkezi olarak bilinir ve kimilerinin sonbahar kimilerinin de yaz sezonunda sık sık ziyaret ettiği bir yerdir. Ancak Belgrad Ormanı, yaz aylarında hafta sonu aşırı kalabalık olabiliyor. Özellikle orman içerisindeki mesire yerlerinde dilediğiniz gibi yer bulamayabiliyorsunuz. Bu yüzden yaz aylarında kafa dinlemek için buraya gitmeyi planlıyorsanız, sabahın en erken saatlerinde (6-8) ormanı ziyaret edin derim.

Sonbahar ve İlkbahar aylarında kesinlikle bir kez de olsa Belgrad Ormanı’nı ziyaret edin. Aşırı kalabalık olmayan bu mevsimlerde doğa ile baş başa kalmak, koskoca orman içerisinde ıssızlığın verdiği farklı atmosferin keyfini çıkarmak da mümkün.

Yürüyüş Yolu

Fotoğraf ve doğa severlerin buraya mutlaka nisan ayında uğramasını tavsiye ederim. Mavisi, yeşili, sarısı, alev rengindeki yaprakları tam doğa severlere hitap ediyor. Bunun dışında yılın her dönemi sevebileceğiniz bir yer. Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız, yaz aylarının hafta sonlarını es geçmenizde de yarar var.

Belgrad Ormanı’nda Neler Var ? – Ne Yapılır ? 

Neler Var ? - Ne Yapılır ? 

Belgrad Ormanı’nda piknik yapmak oldukça popüler. Orman, özellikle mangal sevdalısı birçok İstanbullunun uğrak yerlerindendir. Burada her yerde mangal yakamıyor olsanız da, mangal yakmak için çok fazla mesire alanının olduğunu unutmayın. 

Burada eşsiz bir hafta sonu yürüyüşü yapabilir, atv turuna katılabilir, bisiklet sürebilir veya ormandaki gezilecek yerler arasında olan mesire yerlerini görebilirsiniz. Belgrad Ormanı’nda yapılacak çok fazla şey var. Sıkılmadan dolu dolu 1 gününüzü burada rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Belgrad Ormanı’nda Kamp Yapılır Mı ?

Belgrad Ormanı'nda Kamp Yapılır Mı

Belgrad Ormanı’nda kamp yapmak serbest. Ancak belirli şartlar altında. Yoğun ağaçlıklar arasında yasal olarak kamp yapımına izin verilmiyor. Ancak orman içerisindeki belediyeye ait olan alanlarda ”İZİN ALARAK” kamp yapmak da mümkün. Orman 5500 hektarlık oldukça geniş bir arazide bulunuyor. Bundan dolayı da orman içerisinde çok farklı hayvanlar ile karşılaşabileceğinizi de unutmayın. Eğer amatör bir kampçıysanız, size tavsiyem iki günlük karavanlar kiralamanız olacaktır. Çadırlar ile kamp yapmak istiyorsanız, belediyenin izin verdiği ve ”burası güvenli bölge” dediği yerlere kamp atın. Aksi takdirde kurt, çakal, yaban domuzu ve çok daha farklı hayvanlarla karşılaşabilirsiniz.

Son olarak, Belgrad Ormanı’nda ayı var mı ? diye soracak olursanız da, bu konuda birçok söylenti olsa da, orman içerisinde ayı bulunmamaktadır.

Belgrad Ormanı Piknik Alanı ve Mangal Yerleri

Belgrad Ormanı Piknik Alanı ve Mangal Yerleri

Orman içerisinde yer alan mesire yerlerinin büyük bir bölümünde mangal yakmak serbest. Mesire alanlarının hemen hemen hepsinde de piknik için masalar bulunmaktadır. Ancak hafta sonu geç saate kalacak olursanız masalarda yüksek ihtimalle yer bulamıyorsunuz. Bu yüzden yere serebileceğiniz bir şeyler veya birkaç sandalye götürmeyi unutmayın.

Neşet Suyu Mesire Yeri‘nde mangal satılıyor. Ancak fiyatlar dışarıya göre pahalı. Ormana gelirken Bahçeköy’de duraklayabilir, buradan mangal veya market alışverişinizi de yapabilirsiniz. 

Belgrad Ormanı mangal yerleri, her mesire alanı içerisinde tabelalar ile gösterilmektedir. Aşağıdaki mesire alanları mangal yerleri ve piknik alanlarına sahiptir.

İLGİLİ YAZILAR

Belgrad Ormanı Mesire Alanları

Mesire Alanları

Orman içerisindeki en popüler mesire alanı Neşet Suyu Mesire Alanı olsa da, bunun dışında Kirazlıbent, Kömürcübent, Mehmet Akif Ersoy, Falih Rıfkı Atay, Irmak, Bentler, Fatih Çeşmesi, Ayvat Bendi ve Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı da bulunuyor.

Neşet Suyu Mesire Yeri

Doğanın içerisinde yürüyüş yapmak isteyenlerin, mangal yakıp piknik yapanların ve koşu parkurları arayanların en çok tercih ettiği yer. Hafta sonu kalabalık olsa da, hafta içi kafa dinlenebilecek yerlerden.

Binbaşı Mesire Alanı

Daha çok ailece ormanı ziyaret edenlerin tercih ettiği bir yer. Semaverini alan buraya koşuyor. Mangal ve kömür alabileceğiniz yerler olduğu gibi, kahvaltı yapabileceğiniz yer de bulunmaktadır. Zengin ağaç ve bitki örtüsüne sahip olduğu gibi, küçük şirin bir oyun bahçesi de bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu zamanındaki bir savaşta askerler bu bölgeye sığınmış ve kamp kuran askerler uzun bir süre burada susuz kalmış. Adını da işte bu dönemde askerlere su bulmak için bölgedeki kuyudan su çıkaran binbaşıdan almıştır.

Falih Rıfkı Atay Mesire Yeri

Neşet Suyu ve Kömürcübent arasında 200 dönümlük bir arazide bulunuyor. Ünlü Edebiyatçımız Falih Rıfkı Atay‘ın adını almış ve su kaynakları da boldur. Ayrıca küçük bir futbol sahası ile genç piknikçilerin uğrak yerlerinden biri olarak biliniyor. 

Ayvat Bendi Mesire Alanı

Çocuk oyun alanlarının yanı sıra, büfe ve küçük bir restorana sahip. Burada yaban domuzu, geyik, kurt, çakal, şahin, sincap, tavşan ve sansar gibi hayvanlar da bulunmaktadır. 50 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Ayvat Bendi, 1765 yılında III. Mustafa döneminde yaptırılmış. 

Kömürcübent Mesire Alanı

Kömürcübent Tabiat Parkı olarak da bilinir. Adını, 1620 yılında II. Osman tarafından Topuz Deresi üzerine inşa ettirilmiş, Belgrad Ormanı’nın en eski benti olan Kömürcübent’ten almış. Flora ve sauna varlığına sahip yaklaşık 3 hektarlık bir alanda bulunuyor ve geyik üretim tesisine ev sahipliği yapmaktadır.

Mesire Alanları

Bentler Mesire Yeri

Topuzlu, Valide ve II. Sultan Mahmut Bendi‘ne ev sahipliği yapmasıyla öne çıkmaktadır. İstanbullunun daha çok yürüyüş için tercih ettiği yerlerden biri olsa da, piknik alanı ve bisiklet sürebileceğiniz yolları da bulunmaktadır.

Kirazlıbent Mesire Alanı

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında muhteşem bir görüntüye ev sahipliği yapmaktadır. Fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olduğu gibi meşe ve gürgen ağaçlarıyla eşsiz bir havası vardır. Adını II. Mahmut‘un Kirazlı Deresi üzerine 1818 yılında yaptırmış olduğu Kırkçeşme Su Yolu’nun en son benti olan Kirazlı Bent‘ten almaktadır. 20 hektarlık bu alan, mangal ve piknik yerlerinin biraz üst kısmında yer aldığından daha çok fotoğrafçıların, yürüyüş için ormana gelenlerin tercih ettiği bir yer.

Irmak Mesire Yeri

Belgrad Ormanı içerisindeki tüm ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap verebilen yerlerden. Çocuklar için birçok oyun alanının olduğu yerde, futbol ve voleybol sahaları da bulunmaktadır. Orman içerisinde en fazla su kemerini görebileceğiniz yerlerden olan Irmak mesire alanı, yürüyüş ve koşu parkurlarının yanı sıra, berrak bir dereye, piknik alanlarına, büfeye ve restorana da sahiptir. 

Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı

Daha çok piknik alanlarıyla öne çıkan yerlerden biri. Yaklaşık 23 hektarlık bir alan içinde bulunmakta ve bir de restorana ev sahipliği yapmaktadır. Sarıyer’den çok rahat bir şekilde ulaşılabildiğinden dolayı, orman içerisinde ilk tercih edilen alanlardan biridir.

Fatih Çeşmesi Mesire Yeri

Fatih Sultan Mehmet’in adına vakfedilmiş bir çeşmenin etrafında bulunduğundan dolayı bu ismi almış. Piknik alanları ve toprak yolu sayesinde müdavimi olan çoktur. 250 dönümlük bir araziye sahip olan bu alan, yılın her dönemi farklı renge bürünmektedir. 

Belgrad Ormanı’na Nasıl Gidilir ?

Belgrad Ormanı'na Nasıl Gidilir

Sarıyer, Bahçeköy, Kemerburgaz taraflarında birçok girişi bulunan Belgrad Ormanı’na ulaşım için 42T, 42R, 42M, 42HM veya 153 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Ormana iki ana giriş bulunuyor. Birincisi Bahçeköy girişi. Sarıyer Bahçeköy mahallesinden yapılan giriş burasıdır. Bahçeköy’e kadar otobüs ile gelecek olursanız son durakta inerek kısa bir yürüyüş sonrası bu giriş kapısına ulaşabilirsiniz. Şahsi araçlarınızla Çayırbaşı’ndan buraya ulaşım için Bahçeköy ve daha sonra Belgrad Ormanı tabelalarını takip ederek bu girişe ulaşmak mümkün.

Ormana ikinci giriş ise, Kemerburgaz Göktürk Girişi‘dir. Kemerburgaz ile Göktürk yolu arasındaki yolu takip ederek bu girişe ulaşabilirsiniz. Bu yol üzerindeki kavşakta yer alan Total benzinliğin orayı takip ederek girişe ulaşmak mümkün. 

Belgrad Ormanı Giriş Ücreti 2020

Giriş Ücreti - Belgrad Ormanları

Ormana yaya olarak giriş ücreti 5 TL’dir. Motosiklet ve Atv giriş ücreti ise 10 TL’dir. Bunun yanında otomobil 15 TL, Minibüs 35 TL’dir.

NOT : Ormana motosiklet veya şahsi aracınız ile gidiyorsanız, sadece araç giriş ücretini ödüyorsunuz. Yani her birey 5 TL giriş ücretini ödemiyor. Eğer araçlarınız yerine yaya olarak veya bisikletleriniz ile ormana girmek istiyorsanız 5 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Şahsi aracınızın içerisinde 5 kişide olsa 15 TL, 1 kişi de olsa 15 TL ödüyorsunuz. 

Orman 24 saat açıktır. Günün her saatinde ziyaret edebilirsiniz. Fakat ormanlık alan içerisindeki mekanlar 08:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Belgrad Ormanı’nda Bisiklet Kiralama Hizmeti Var mı ?

Belgrad Ormanları

Maalesef orman içerisinde bisiklet kiralayabileceğiniz bir yer bulunmuyor. Ancak bisikletlerinizi araçlarınız ile getirebilir veya bisikletler ile ormana gelebilirsiniz. Bunun yanında, ATV’ler kişiye özel olarak kiralanmamaktadır. ATV’ler, orman safarisi adı altında tur şeklinde olmaktadır ve en az 4 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. 

Rota, rehber tarafından belirlendiği gibi kısa bir sürüş ve temel eğitim almanız gerekiyor. Atv safari turları 30 dakikalık ve 3 saatlik gibi seçeneklere de sahiptir. 

Belgrad Ormanı Kahvaltı

Belgrad Ormanı Kahvaltı

Orman içerisindeki mesire alanlarında kahvaltı yapabileceğiniz bazı büfeler ve mekanlar bulunuyor. Ancak açık büfe veya serpme kahvaltı hizmeti olan bir mekan burada bulunmuyor. Zaten orman içerisindeki mekanların yorumlarını tripadvisor’dan okuyacak olursanız, ziyaretçilerin buradaki mekanlardan pek de memnun olmadığını söylemek mümkün.

Termos çay ve yol üzerindeki börekçilerden biraz börek alarak basit bir kahvaltı yapabilir veya kendi kahvaltılıklarınızı getirerek de ormanlık alan içerisinde güzel bir hafta sonu kahvaltısı yapabilirsiniz.

NOT : Ormana oldukça yakın bir yerde bulunan ve dillere destan olan ”Tarihi Bilice Börekçisi” uzun yıllardır, Belgrad Ormanı’na kahvaltı için giden İstanbulluların uğrak mekanlarındandır. Çoğu İstanbullunun yaptığı gibi börekleri buradan, çayı evden getirerek güzel bir kahvaltı yapabilir veya bu tarihi mekanda eşsiz bir kahvaltı deneyimi yaşayabilirsiniz. Mekan oldukça ünlüdür ve ormanın müdavimi olan herkesin bir kez de olsa kahvaltısını yaptığı yerlerden. Fiyatlar da gayet makul.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!