Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiBebek Camii (Hümayun-u Abad Camii) Hakkında Detaylı Bilgiler

Bebek Camii (Hümayun-u Abad Camii) Hakkında Detaylı Bilgiler

Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılmış olan Bebek Camii, Bebek sahilinde boğaza nazır bir konumda bulunuyor. Görkemli bir mimarisi ve iç süslemeleri olmasa da, tarihi 1726 yılına uzanan bu tarihi yapıyı, Bebek'e yolunuz düşerse mutlaka görün deriz.

-

Beşiktaş’ın en eski camilerinden biri olan Bebek Camii, sahildeki güzel konumu ve mimarisiyle İstanbul’un popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Boğazı süsleyen camii, Bebek Vapur İskelesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Hümayun-u Abad Camii olarak da bilinen bu yapı, Sultan III. Ahmet adına Nevşehirli İbrahim Damat Paşa tarafından 1726 yılında yaptırılmış. 1913 yılında ise eski yapı yıktırılıp yerine Mimar Kemalettin tarafından günümüzdeki camii yaptırılmış. Günümüzde tarihi dokusu, manzarası ve mimari özellikleriyle dikkat çeken bu tarihi yapı, Beşiktaş gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler çekim merkezleri arasında.

Bebek Camii Hakkında Bilgi

Fevkani bir camii olan Bebek Camii’nin altında mektebi ve minaresinin altında da bir çeşme bulunur. Çeşmenin üstündeki kitabede 1726 tarihi yer alır ve buradan caminin ilk yapısının bu tarihte inşa edildiği söylenebilir. Karşısında yer alan hamam ”Bebek Hamamı” olarak bilinir ve bu caminin vakfı olan yapılardan biridir. Caminin yanında yer alan, günümüzde Bebek Köşkü olarak bilinen yapı, Hümayun-u Abad Kasrı’dır.

Alçak beton duvarlarla çevrili olan bir avlu içinde yer alan caminin minaresinin girişi dışarıda, son cemaat yerinin yanında bulunuyor. Kare planlı kesme küfeki taşından inşa edilmiş, dört duvar üzerine oturtulmuş sekiz köşeli yüksek bir kasnak üstünde bir kubbe ile örtülmüştür. Bu ana kubbe, yanlardan dört kubbe ile desteklenir. Kasnağı çevreleyen 16 pencere ise, iç taraftan firuze renginde düz camlarla renklendirilmiş. Son cemaat yeri 5 sivri kemer ve payelerle desteklenmiş olup, üzeri 3 kubbe ile örtülmüş.

Kemerli bir kapıdan girilen iç mekan, 8 yarım paye ile desteklenmiş bir kubbeyle örtülüdür. Kubbe geçişlerinde çeyrek kubbeler kullanılmıştır.

Camii toplamda 34 pencere ile aydınlatılıyor. Bu pencerelerin 6’sı büyük, 28’i de küçüktür. Mermer mihrap bitkisel motifli kalem işleri ile bezenmiş olup mukarnaslıdır. Caminin minberi ve kürsüsü ahşaptan yapılmış. Mihrap yazısı, Hattat Hüseyin Macit Ayral‘a aittir. Son cemaat yerinin sağ tarafında batı duvarına bitişik olan taş minaresi yüksek kaideli ve çokgen gövdeli olup şerefesinin alt tarafı da mukarnaslıdır.

Kadınlar mahfili ahşaptan olup, müezzin mahfilinin doğu tarafından yine ahşap olan bir merdivenle çıkılır.

Bebek Camii Tarihçesi

Foto kaynak ; foursquare.com

Hümayun-u Abad Bebek Camii III. Ahmet adına Nevşehirli İbrahim Paşa tarafından Bebek Köyü yazlık bir yerleşim yeri olarak düzenlenirken, Padişah için yapılan Hümayun-u Abad Kasrı’nın hemen yanına yine III. Ahmet adına bir camii yaptırılır. 20. yüzyıl başlarına kadar yıkılmadan gelebilmiş olan camii, uzun bir süre boyunca bakımsızlıktan harap ve bitap vaziyette kalmış. Daha sonra Bebek Camii, Evkaf Nazırı Mustafa Hayri Efendi tarafından yıktırılmış, o dönemin Vakıflar Baş Mimarı, Mimar Kemalettin Bey’e 1913 yılında aynı yerde günümüzdeki camii yaptırılmış.

1726 yılında yapılan caminin mimarı bilinmiyor olsa da, günümüzdeki caminin mimarı, Kemalettin Bey’dir.

foto kaynak ; foursquare.com

Bebek Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Camii, İstanbul Beşiktaş’ta Bebek semtinde, Rumeli Hisarı yolunun deniz sahilinde vapur iskelesinin yanında bulunuyor.

Nasıl gidilir ? ; Camiye en kolay 22, 22RE, 25E ve 40 nolu İETT otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Bebek otobüs durağı camiye 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi otobüs durağından geçen İETT otobüsleriyle de camiye ulaşabilirsiniz.

Camiye metro ile ulaşım için de M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi metro hattını kullanarak Etiler metro istasyonuna gelmeniz gerekiyor. Bu istasyon ile camii arası sadece 10 dakika yürüme mesafesinde.

Foto kaynak ; foursquare.com

YAKINLARDA NELER VAR ?

İstanbul’un 24 saat hareketli yerlerinden biri olan Bebek Sahili, camii sonrasında güzel bir Boğaz havası alabileceğiniz, manzara eşliğinde yürüyüş yapabileceğiniz bir yer. Hem kahvaltı hem de öğle veya akşam yemekleri için sahil üzerindeki mekanlardan birini tercih edebilirsiniz. Ayrıca Arnavutköy gezilecek yerler adlı yazımızdaki tarihi ve turistik cazibe merkezlerin büyük bir bölümüne de yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un en çok bilinen, fakat en az ziyaret edilen camilerinden biri olan Bebek Camii, gösterişli bir mimariye sahip olmasa da, yine de Bebek tarafına yolunuz düşerse mutlaka bu camiye uğrayın deriz.

Diğer İstanbul Camileri ;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!