Ana SayfaAvrupaGürcistanBatum'da Gezilecek Yerler | En Güzel ve En Popüler 24 Yer

Batum’da Gezilecek Yerler | En Güzel ve En Popüler 24 Yer

Türkiye’ye bi koşu uzaklıkta yer alan, son zamanların en popüler destinasyonlarından biri olan Batum, Gürcistan’ın en büyük üçüncü şehri. Renkli ve hareketli atmosferiyle öne çıkan bu şehirde gezilecek yerler ve yapılacak şeyler konusunda bolca seçenek var, özellikle şehri yaz aylarında ziyaret ediyorsanız.

Batum’a son 5-10 yılda yatırım yapan çok sayıda Uluslararası otel zinciri de var. Bununla beraber Batum’da hızla gelişen bir turizm ekonomisi var. Bundan dolayı da, dünyanın dört bir yanından turistler yavaş yavaş Batum’a akın ediyor. Özellikle Türk turistlerin favori destinasyonlarından olan Batum, her yaştan ziyaretçiye hitap ediyor.

Batum’da gezilecek yerler için uzun uzadıya bir liste çıkarmak mümkün. Fakat Batum’u keşfederken gezip görülecek turistik yerler kadar yapılacak aktiviteler için de zaman ayırın deriz. Özellikle sıcak yaz aylarında Batum’a gidiyorsanız, plajların, güneşin ve denizin keyfini çıkarmayı, su sporlarına göz atmayı unutmayın..

Batum’da Nerede Kalmalı ?

Batum’da gezilecek yerler listemize geçmeden önce, şehirdeki en popüler ve en iyi konaklama bölgeleri ve oteller hakkında az çok fikir sahibi olmanızda yarar var.

Batum’da konaklama için tercih edilebilecek iki bölge var. Bunlardan biri Eski Bulvar (Old Boulevard) ve diğeri ise Yeni Bulvar (New Boulevard).

Bu iki bölgede de plaj kenarında olan çok sayıda otel var. Fakat merkeze daha yakın olmak için Eski Bulvar’da konaklamayı düşünebilirsiniz.

Eski Bulvar‘daki en popüler otellere göz atmak için buraya, Yeni Bulvar‘daki en ekonomik ve en çok rezervasyon alan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz. Otel önerisi olarak da ;

Radisson Blu Hotel Batumi – 5 yıldız

Iveria Plajı’na 3 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumuyla öne çıkan bu lüks otel, Batum’da gezip görülecek yerler arasında popüler olan çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

Wyndham Batumi – 5 yıldız

Eski Bulvar’da şehirdeki turistik noktalara yakın bir konumda bulunan Wyndham, plaj kenarında yer alıyor. Lüks bir konaklama deneyimi sunan otelden Iveria Plajı’na yürüyerek kısa bir sürede gidebilirsiniz. Oteli incele & fiyatlara göz at

Hotel Orbi Towers – 4 yıldız

Batum’daki en yeni otellerden biri. Otel 2020 yılında, koronavirüs salgını yayılmadan kısa bir süre önce açılmış. Üst düzey sağlık önlemlerinin alındığı otel, Batum’un en lüks otellerinden biri. Oteli incele & fiyatlara göz at

White Sail Apartments – 3 yıldız Daire

Aquapark Batumi’ye 2 dakika yürüme mesafesindeki bu tesis, daire konseptinde hizmet veriyor. Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği konaklama birimlerinden. Ayrıca şehirdeki çekim merkezlerine ve şehrin kalbine de yakın bir konumda. Tesisi incelemek veya fiyatlara göz atmak için tıklayın.

Batum’da Gezilecek Yerler Listesi

Batum’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunuyor. Şehirdeki turistik yerlerden sonra yeteri kadar zamanınız kalırsa da, Batum’da yapılacak aktiviteler için de mutlaka zaman ayırın. Yaz aylarında Batum’u ziyaret ediyorsanız plajlara uğrayın, bisikletle şehir turuna çıkın, gece hayatı için zaman ayırın ya da yelkenli ile günübirlik turlara katılın…

Gelelim Batum’un en popüler gezilecek yerlerine ;

1.Ali ve Nino Heykeli

Batumda Gezilecek Yerler Blog

Batum’da aşk heykeli olarak da bilinen Ali ve Nino Heykeli, şehirdeki en ilgi gören cazibe merkezlerinden biri.

Batum Körfezi’nde bulunan bu sonsuz aşk heykelinin ilham aldığı yer ise, 1937’de yayımlanmış bir roman. Bir halk efsanesi olarak da bilinen hikaye, Müslüman bir Azeri genci ile Hristiyan bir Gürcü olan Nino arasında geçiyor.

Gürcü sanatçı Tamara Kvesitadze tarafından yapılan figürler birbirine doğru hareket ediyor, tek parça halinde birleşiyor ve her 10 dakikada bir birbirinden uzaklaşıyor.

Dönme dolabın hemen önünde yer alan bu heykele, şehrin birçok yerinden yürüyerek kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

2010 yılından günümüze Batum’un en önemli simgelerinden biri olan Ali ve Nino Heykeli’ni hem gün içinde hem de akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra görün.

2.Alfabe Kulesi

Batumda Gezilecek Yerler Blog

Gürcü alfabesinin ve halkının benzersizliğini ifade eden Alfabe Kulesi, şehirdeki en ilgi çekici mimari yapılardan biri. Ali ve Nino Heykeli’nin hemen yanında, şehrin birçok yerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumda bulunan bu kule de, Batum’un simgelerinden.

Gürcü alfabesinin 33 harfini tutan 133 metre yükseklikte bu kulenin gözlem yerine çıkarak Batum’un muhteşem manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

Bir hücre yapısının DNA modeline benzeyen Alfabe Kulesi’nin tepesinde, ayrıca döner bir restoran yer alıyor. Avrupa’nın birçok şehrinde olan döner restoranlar kadar ilgi çekici olan bu restoran, şehrin geneline göre biraz pahalı olsa da, manzaraya karşı güzel bir akşam yemeği için tercih edebilirsiniz.

Kule, 2011 yılında inşa edilmiş ve o günden günümüze Batum’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

3.Chacha Kulesi

Çeşme Kulesi olarak da bilinen Chacha Kulesi, Batum’da ücretsiz görülecek yerlerden biri. Kule, 20. yüzyılın başlarında Batum’da bulunan binanın birebir kopyası. İlk Chacha Kulesi, 100 yıldan daha uzun süre önce inşa edilmiş, fakat bugünkü kule 2012 yılında yeniden inşa edilmiş.

25 metre yüksekliğindeki bu kulenin üzerinde de bir gözlem yeri bulunuyor. Hem Alfabe Kulesi’ne hem de Dönme Dolaba yakın bir konumda yer alan kule, ücretsiz şehir manzarası için gidilecek yerler arasında.

4.Batum Argo Teleferiği

2008 yılından günümüze hizmet veren Argo Teleferiği‘nde kısada olsa bir yolculuk, Batum’da yapılacak en güzel şeylerden biri.

Bu teleferik, Batum’un kültürel eğlence kompleksine bağlanıyor. Bu kompleks, Batum, Karadeniz ve çevredeki dağların muhteşem manzarasını sunan çeşitli restoranlara, kafelere, mağazalara, açık hava alanlarına ve çatı teraslarına ev sahipliği yapıyor. Yani Batum’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri diyebiliriz.

Eğer yaz aylarında Batum’u ziyaret ediyorsanız, burada her akşam yapılan canlı müzik ve halk gecelerinin de keyfini çıkarabilirsiniz.

Argo Teleferiği’nin kablo uzunluğu 2.586 metre ve yolculuk yaklaşık olarak 15 dakika sürüyor. Teleferik maksimum 256 metre yüksekliğe ulaşır ve manzarası da en az kompleksteki restoranların manzaraları kadar güzel.

5.Piazza Meydanı

Benzersiz mimarisiyle öne çıkan Piazza Meydanı, Batum’un kalbinin attığı yerlerden biri.

Çok sayıda cafe ve otellerle çevrili olan meydan şehrin en turistik yeri olduğu gibi, Batum’da gezilecek yerler arasında popüler olan hemen her çekim merkezine de kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Yani Batum turu için iyi bir başlangıç noktası da olabilir.

Gürcü mimar Vazha Orbeladze tarafından tasarlanan Piazza, farklı tarzları ve trendleri mükemmel bir şekilde harmanlamasıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

5700 metrekarelik bir alana inşa edilmiş olan meydan, Batum halkının yanı sıra, turistlerin de popüler buluşma noktalarından biri.

Mozaik ve vitray sanatıyla da dikkat çeken Piazza Meydanı ve çevresi Batum’da konaklama için en çok tercih edilen yer. Eğer çok düşük bütçeli bir Batum turu planlamıyorsanız meydan çevresindeki otellere de göz atabilirsiniz. Meydana 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan şehrin en gözde otellerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

6.Astronomik Saat

Batumda Gezilecek Yerler Blog
Astronomik Saat Kulesi – kaynak ; feng wei/flickr

Gürcistan Ulusal Bankası’nın yeniden inşa edilmiş kulesinde bulunan Astronomik Saat, sadece gerçek zamanlı değil, aynı zamanda güneşin, ayın, burç takımyıldızının ve gezegenlerin konumu gibi astronomik bilgileri de gösteriyor. Ayrıca güneşin hareketine göre meridyeni, ufku, gün doğumunu ve gün batımını, ayın yaşını ve ayın dünya etrafındaki gerçek hareketini gösterir.

Almanya’da yapılmış olan saat, Avrupa Meydanı’nda kolay ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor. Hem mimarisi hem de bulunduğu hareketli konumuyla görülmeye değer.

7.Batum Botanik Bahçesi

Batum Gezi Rehberi Blog

Batum şehir merkezine yaklaşık 9 km uzaklıkta olan Botanik Bahçesi, Dünyanın en geniş flora çeşitlerinden birine sahip.

Botanik Bahçesi, önde gelen botanikçi ve coğrafyacı Andrey Krasnov tarafından 1912 yılında kurulmuş.

Bahçe, güzel flora ve faunanın yanı sıra sahil şeridinin harika manzaralarını sunuyor. Eğer 1 günden fazla Batum’da kalmayı planlıyorsanız, Botanik Bahçesi’ni de listenize ekleyin deriz.

8.Batum Bulvarı

Batum Gezi Rehberi

Batum Bulvarı, şehrin tarihi kesiminde deniz kıyısında bulunuyor. Yaklaşık 7 km uzunluğundaki bu bulvar, 1881 yılında kurulmuş. Günümüzde hem yeme içme hem de alışveriş için birçok farklı seçeneğe sahip.

Birçok ilgi çekici cazibe merkezlerini de görebileceğiniz Bulvar, Batum’da en çok fotoğraf çekilen yerlerden. Yol üzerinde birçok heykel ve çeşme de bulunuyor. Ayrıca Batum’un önde gelen restoranlarının ve cafelerinin büyük bir bölümü de bulvar üzerinde yer alıyor.

9.Aziz Nicholas Kilisesi

Batum’un tam merkezinde yer alan Aziz Nicholas Kilisesi, şehirdeki en eski kiliselerden biri. 1865 yılında inşa edilmiş olan kilisede ilk ayin 1871 yılında yapılmış. Sovyetler Birliği döneminde ise kilise yaklaşık 10-12 yıl boyunca işlevini yitirmiş olsa da, 1946 yılında Ortodoksların bağışıyla restore edilerek günümüzdeki haline getirilmiş.

Görkemli mimarisiyle dikkat çeken kilise, günümüzde şehrin en ilgi çekici tarihi yapılarından biri olarak kabul ediliyor. İç mekan da en az dış cephe kadar gösterişli bir mimariye ve süslemelere sahip. Kiliseye girişler ise ücretsiz.

10.Miracle Park

Batum Sahil Bulvarı’nın son bölümünde yer alan Miracle Park, Batum’da gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken çekim merkezlerinden biri. Çünkü park, Batum’un öne çıkan birçok çekim merkezine ev sahipliği yapıyor. Alfabe Kulesi, Dönme Dolap ve Ali ve Nino Heykeli de bu park içerisinde yer alıyor.

Yaz aylarında Batum’u ziyaret ediyorsanız, parktaki etkinliklere mutlaka göz atın. Genelde birçok ünlü ismin sahne aldığı park, çok sayıda konsere ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

11.Avrupa Meydanı

Avrupa Meydanı – kaynak ; flickr / ann priestley

Batum Acara’da Memed Abashidze Caddesi üzerinde yer alan Avrupa Meydanı, Batum’un en ünlü ve en kalabalık meydanlarından biri. Era Meydanı olarak da bilinen bu alan, çevresindeki tarihi yapıları, cafeleri ve restoranlarıyla turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden.

19. ve 20. yüzyıl mimarisiyle çevrili olan Avrupa Meydanı, Medeat Anıtı ve Astronomik Saat Kulesi’ni görebileceğiniz yer. Meydan ayrıca Batum’daki birçok turistik yere yakın bir konumda bulunuyor. Bu yüzden şehir turu için de güzel bir başlangıç yeri olabilir.

Sıcak yaz aylarında meydan çevresinde yer alan mekanların hemen hepsinin dışarıda masaları oluyor. Burada akşam saatlerinde güzel bir yemek yiyebilir, bir şeyler içerken turistlerin koşuşturmacasını seyredebilirsiniz.

12.Tiyatro Meydanı

Batum Tiyatrosu‘na ev sahipliği yapmasından dolayı bu isimle anılan Tiyatro Meydanı, Neptün Çeşmesi ve Poseidon’a ev sahipliği yapıyor. Meydanın tam orta yerinde yer alan, Deniz tanrısını tasvir eden heykel, Batum halkı için sembol eserlerden biri.

13.Ters Ev

Avrupa’nın hemen her şehrinde görebileceğiniz modern yapılardan biri olan Ters Ev, Batum’da da görülebiliyor. Bu ev içerisinde görülecek çok fazla ilgi çekici şey olmasa da, şehrin ikonik yapılarından biri olduğu için göz atmaya değer.

Ev, bir Laz tarafından yapılmış. Bu yüzden de özellikle Türk turistlerin ilgisini çekiyor. Günümüzde tamamen ters olarak yapılmış olan bu evde güzel bir öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Fiyatlar şehrin geneline göre çok da pahalı değil.

14.Orta Camii

Batum Valide Sultan Camii olarak da bilinen, şehirdeki tek cami olan Orta Camii, Aslan Bey tarafından iki Laz ustaya 1866 yılında yaptırılmış.

Ahşap iç mekanıyla dikkat çeken camii, Sovyet döneminde bir süre kapatılmış olsa da, 90’lı yıllarda restore edilerek yeniden hizmete açılmış. Bugün Batum’daki müftülük hizmetleri de buradan yürütülüyor.

15.Dönme Dolap

London Eye’ın bir kopyası olan Batum Dönme Dolabı, daha çok çocuklu aileler için tavsiye ediliyor olsa da, aslında her yaştan ziyaretçinin keyifli dakikalar geçirebileceği aktivitelerden.

55 metre yüksekliğindeki dönme dolap, hem fotoğrafçılar hem de şehir manzarasını seyretmek isteyen turistlerin favori spotlarından.

Batum şehir merkezinde kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan dönme dolaptan şehrin silüetini seyretmek, Batum’da yapılacak en güzel şeylerden biri.

16.Ermeni Kilisesi

Tarihi 1885 yılına uzanan Ermeni Kilisesi, ahşap bir kilisenin yerine inşa edilmiş. Ermeni Apostolik Kilisesi olarak da bilinen bu tarihi yapı, Batum gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

Kilise, hem tarihi dokusu hem de mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle ilgi görüyor.

Kiliseye girişler ücretsiz, dilerseniz bağış yapabiliyorsunuz.

17.Virgin Mary Kilisesi

Virgin Mary (Meryem Ana) Kilisesi – kaynak ; flickr / leo koolhoven

Batum’da bizim en çok beğendiğimiz kilise Virgin Mary Kilisesi’ydi. Zaten Virgin Mary (Meryem Ana) Kilisesi de, şehirdeki diğer dini yapılar kadar ilgi görüyor. Fakat bu kilise için biraz daha fazla zaman ayırın deriz, özellikle mimariye merakınız varsa.

Üç kubbeli bu görkemli kilisenin tarihi 19. yüzyıla uzanıyor. Neogotik tarzıyla öne çıkan kiliseye, hem şehir merkezinden hem de diğer turistik noktalardan yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Batum’da yeteri kadar zamanınız varsa, akşam saatlerinde kilisenin duvarlarına yansıtılan ışık gösterilerini izlemek için de gidin deriz.

18.Fener Kulesi ve Batum Limanı

Batum, hatta Gürcistan için en önemli gelir kaynaklarından biri olan Batum Limanı, ayrıca şehirdeki en turistik noktalardan biri. Liman, 1882 yılında Fransızlar tarafından inşa edilen bir Fener Kulesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

19.Gonio Kalesi

Batum’da yeteri kadar zamanınız varsa, şehir merkezine birkaç km uzaklıkta bulunan tarihi Gonio Kalesi‘ni de Batum da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Uzun yıllar Güneybatı Gürcistan’ın iç bölgelerini Karadeniz kıyısına bağlayan Chorokhi ve Adjaristskali vadilerinin girişlerini korumuş olan kale, 2010 yılında günümüze bir müze olarak hizmet veriyor. Burada 19. yüzyılın ilk yıllarından 1980’li yıllara kadar uzanan sergiler yer alıyor.

Daha Başka Batum’da Nereler Gezilir ?

Yukarıdaki Batum gezilecek yerler listesi dışında görülmeye değer birçok cazibe merkezi bulabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki yapılacak aktiviteler ve gece hayatı için de zaman ayırabilirsiniz.

Eğer Batum’da yeteri kadar zamanınız varsa, aşağıdaki turistik cazibe merkezlerine göz atmayı da unutmayın.

20.Midia Heykeli

Midia Heykeli – kaynak ; Kerim Kuvvetli

Davit Khmaladze tarafından tasarlanmış olan Midia (Medea) Heykeli, 2007 yılında Avrupa Meydanı’na dikilmiş. O günden günümüze meydanın en önemli cazibe merkezi olan heykel, ince detayları ve hikayesiyle turistlerin ilgisini çekiyor.

Yunan mitolojisinin Kolhis Prensesi Medea’nın bir anıtı olan bu altın postlu heykel, zenginliği, refahı ve Gürcistan’ın Avrupa dünyasıyla bağlantısını simgeliyor.

21.Museum of Adjara

Çoğunlukla modern ve bazı klasik Gürcü sanat eserlerini görmek için 45 dakikada hızlı bir tur atabileceğiniz küçük ama çok odaklı sanat müzesi olan Adjara Sanat Müzesi, Pirosmani ve Kakabadze sanat eserleri de dahil olmak üzere birçok heykel ve tabloya ev sahipliği yapıyor.

  • Giriş ücreti ; 3 GEL
  • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri dışında 10:00-18:00

22.Batum Arkeoloji Müzesi

Batum Gezi Rehberi

1994 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan Batum Arkeoloji Müzesi, 20. yüzyılın başlarından kalma klasik bir binada yer alıyor.

Acara bölgesinde bulunan müze, şehir merkezine de çok uzak değil.

Batum’un konumu, onu yüzyıllar boyunca imparatorluklar arasındaki ticaret ve kültürel alışverişin odak noktası haline getirmiş, çevredeki topraklarda seramik, madeni para, bronz kaplar ve cam eşyalar şeklinde bazı dikkate değer eserler bulunmuştur.

Müze, bölgenin dünyanın en eski uygarlıklarından birine ait olduğunu açıkça gösteren 30.000’e kadar öğeye ev sahipliği yapıyor.

  • Giriş ücreti ; 3 GEL
  • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 10:00-17:30

23.Etnographic Museum Borjgalo (Borjgalo Etnografya Müzesi)

Kakhaberi Yerleşiminde bulunan mutlaka görülmesi gereken bir kültür merkezi olan Borjgalo Etnografya Müzesi, şehir merkezine otobüsler yaklaşık 20 dakika uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca Makhuntseti Şelalesi’ne de oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

3000 metrekarelik bir alanı kaplayan müze, uygun altyapı, çevre düzenlemesi, yürüyüş yolları ve hatta bir şelaleye sahip. Bir açık hava müzesi olarak da bilinen Etnografya Müzesi, Acara bölgesi için tipik olan konut ve tarımsal yapı modelleri, halk el sanatları alanları, tarım çiftçiliği, günlük yaşam ve daha fazlasını sunuyor.

Müzede sergilenen her model, figür veya ağaç oymacılığı Borjgalo’nun kurucusu Kemal Turmanidze tarafından yapılmış. Batum’da gezilecek yerler listesinin en popüler cazibe merkezlerinden biri olduğu için de hafta sonları oldukça kalabalık olabiliyor.

24.Neptün Çeşmesi

Batum da gezilecek yerler blog

Batum Drama Tiyatrosu’nun önünde bulunan Neptün Çeşmesi, beş parçadan oluşuyor. 

Çeşme Neptün’ün yaldızlı figürü, ilahi hareketiyle suyu yönetme gücünü ifade eder. 16. yüzyıldan kalma Neptün çeşmesinin orijinal versiyonu, İtalya’nın Bologna kentinde aynı adı taşıyan Neptün Meydanı’nda duruyor.

Gösterişli tasarımıyla dikkat çeken çeşme, şehirdeki birçok cazibe merkezine de yürüme mesafesinde bulunuyor.

Batum Kaç Günde Gezilir ?

Batum’da gezilecek yerler listesi için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde kalacak olursanız da daha yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Ayrıca Batum’u yaz aylarında ziyaret ediyorsanız şehirdeki popüler plajlardan birine uğramayı da unutmayın. Bunun yanında, Avrupa’nın en canlı gece hayatına ev sahipliği yapan bu şehirde akşamları dışarı çıkmayı da düşünebilirsiniz.Booking.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!