Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiBarış Manço Müzesi Giriş Ücreti, Ulaşım, Hakkında Bilgiler

Barış Manço Müzesi Giriş Ücreti, Ulaşım, Hakkında Bilgiler

Barış Manço Evi, 2010 yılında Manço ailesinin uzun uğraşları sonucunda müzeye dönüştürülmüş. Günümüzde ünlü sanatçının birbirinden değerli kişisel eşyalarına, koleksiyonlarına, ödüllerine ve balmumu heykeline ev sahipliği yapan bu müze, İstanbul'da mutlaka görülmesi gereken en özel müzelerden...

-

Kadıköy denince Moda, Moda denince de Barış Manço gelir akla. Anadolu Yakası’na yolu düşen İstanbullunun mutlaka anılarını yad ettiği, 80-90’lı yıllara gidip geldiği bir müzedir, Barış Manço Müzesi. Burası Barış Manço’nun uzun yıllar yaşadığı, birbirinden güzel bestelerini kaleme aldığı evi. ”7’den 77’ye” herkesin sevdiği, saydığı, enerjisiyle milyonları kendine hayran bırakan, adını altın harflerle Türk ve Dünya müzik tarihine kazımış büyük sanatçı Barış Manço…

Barış Manço Evi, 19. yüzyıldan kalma tarihi bir köşk. Bu köşk, İngiliz Mr. Dawson tarafından 1895-1900 yılları arasında Pape Kalfa’ya yaptırılmış. 1965 yılına kadar birçok kez el değiştirmiş olan köşk, bu tarihten sonra John Whittall tarafından satın alınmış. Uzun yıllar varlığını Whittall Köşkü olarak sürdürmüş olan ev, 1984 yılında Barış Manço tarafından satın alınır. Ünlü sanatçı 1999 yılında hayatını kaybedene kadar bu evde yaşamış ve Manço’nun ailesi sanatçının ”Bir insan en son ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o zaman ölmüş sayılır” sözünden yola çıkarak evi Kadıköy Belediyesi ve Türk Halk Bankası işbirliği ile 2010 yılında müzeye dönüştürmüş.

Günümüzde Barış Manço’nun heykelinden kullanmış olduğu kişisel eşyalara, Steinway B2010 marka kuyruklu piyanodan arabasına kadar birbirinden değerli eserleri ve eşyaları bu müzede görebiliyorsunuz. Her yaştan ziyaretçinin severek gezebileceği bu müzeyi, Kadıköy taraflarına yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin deriz…

Barış Manço Müzesi Hakkında Bilgi

Foto Kaynak ; betulunajandasi.blogspot.com

Kadıköy gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden olan Barış Manço Müzesi, Kadıköy’ün en güzel ve en hareketli semtlerinden biri olan Moda’da bulunuyor. Anadolu Yakası’nın birçok yerinden çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz bu müze, 3 kat ve bir bodrum kattan oluşuyor.

Sanatçıya ait ödüllere, cam eşya koleksiyonuna, birçok tarihi esere ve çok sayıda ahşap eşyalara ev sahipliği yapan müzede Barış Manço’nun çalışmaktan arta kalan zamanlarında topladığı birbirinden değerli antika eşyaları da görebiliyorsunuz. Müzenin içi kadar bahçeleri ve girişi de görülmeye değer.

Müzenin bulunduğu ev, 80’li yıllardan günümüze “Barış Manço 81300 Moda” veya Barış Manço Müze Evi olarak da anılıyor.

Barış Manço Müzesi Bölümleri

Foto Kaynak ; birdutmasali.blogspot.com

Müzenin bahçesinde ilk olarak Arkadaşım Eşek ve Domates Biber Patlıcan ile karşılaşıyorsunuz. İçeriye girmeden önce yine bahçede duran Barış Manço’nun arabasına da göz atmayı unutmayın.

”Müzenin girişinde Barış Manço’nun öldüğü gün sevdikleri tarafından yazılan notları bugün halen görebiliyorsunuz”

SALON BÖLÜMÜ

Foto Kaynak ; sakuramevsimi.blogspot.com

Müzeye girer girmez hemen sağ tarafta Barış Manço’nun gerçeğe oldukça yakın bir balmumu heykeli ve müzenin en kıymetli eşyalarından olan ünlü sanatçının ”O Benim Rüyam” dediği Steinway B210 kuyruklu piyanosu sizi karşılıyor. Bizzat kendisinin Avusturya’dan satın almış olduğu bu piyano da, en az usta sanatçının balmumu kadar etkileyici.

Yine bu salonda Mithat Paşa’nın çalışma odasına ait, kaplumbağa kabuğundan kakma tekniği ile bronz figürler karıştırılarak yaratılan çalışma masası, masayı aydınlatan avize ve hemen karşısında ise Bahü (Klasik mobilya severlerin özellikle rağbet ettiği Bahü için bir nevi nostaljik, işlemeli, oymalı konsol diyebiliriz) bulunuyor. Bahü üzerinde de o dönemi yansıtan şamdanlar ve saat var. Buradaki şamdan bronz olup III. Napolyon dönemine ait.

”Pepeloc” denilen, 1800’lü yılların sonu ile 1900’lü yılların başları arasındaki döneme ait olan kıymetli cam eserler müzenin en değerli parçaları.

Fransız emaye desenli, mineli ve altın işlemeli olan cam vazolar salonun duvar nişlerinde sergileniyor. Ünlü sanatçının dünyanın dört bir yanından topladığı ve büyük bir özenle sakladığı cam eşyalar Barış Manço’nun en sevdiği parçalarıymış. Bunun yanında koleksiyona ait olan likör takımları da yemek salonundaki büfede sergileniyor. Son olarak salonda, Barış Manço’nun sanat hayatı boyunca aldığı ödüllerin sergilendiği köşe ve duvarlarda da çeşitli kıyafetleri görebiliyorsunuz.

Foto Kaynak ; birdutmasali.blogspot.com

YEMEK ODASI

Antrenin/girişin solunda yer alan yemek odası, müzenin en çok ilgi gören bölümlerinden. Buradaki 90 kg ağırlığında 12 kollu bir avize ve avizenin hemen altında ise, maundan yapılmış tipik bir İngiliz masası yer alıyor. Arka tarafta ”Sömenye” denilen, haftanın her günü için ayrı kullanılan eşyaların bulunduğu, yedi katlı Napolyon tarzında bir dolap ve yandaki duvarlara bitişik, İngiliz Kraliçesi Ann dönemine ait olan bir büfe var. Ayrıca bu odada fildişi kakmalı, siyah renkli oldukça dikkat çeken bir Bahü de yer alıyor.

Foto Kaynak ; kagitsalincak.blogspot.com

Müzenin en dikkat çeken yerlerden biri de, piano tuşları şeklinde boyanmış olan merdivenler ve duvarlarda görebileceğiniz Barış Manço’ya ait notalardır.

Müzenin birinci katında, Barış Manço’nun kullandığı diş fırçası ve traş takımını da görebileceğiniz ebeveyn banyosu, yatak odası ve misafir yatak odası bulunuyor. Müzenin ikinci katında müzenin en çok ilgi gören bölümlerinden olan, Doğukan ve Batıkan Manço’nun odaları yer alıyor. Batıkan’ın odasında ”Adam Olacak Çocuk” stüdyosunun bir benzerini görebilirken, Doğukan’ın odasında Barış Manço’nun yapmış olduğu yağlı tabloları görebiliyorsunuz.

Foto Kaynak ; kagitsalincak.blogspot.com

Şovalye Odası, giriş katın hemen altında bulunuyor. Barış Manço’dan önceki ev sahipleri burayı bir kiler olarak kullanıyormuş. 1984’de Manço evi aldıktan sonra, duvarlarda yer alan sıvaları yıkarak orijinal taştan duvarları ve tonoz tavanını ortaya çıkarmış. Barış Manço’ya Belçika Kraliyeti tarafından verilmiş olan armadan, camlara ve kapı kanatlarına vitraylı olacak şekilde yapıştırılmış. Çocukluk fotoğrafları, besteler, besteler yapılırken sanatçıya ilham veren objeler de bu bölümde görülebiliyor.

Şovalye Odası – foto kaynak ; kagitsalincak.blogspot.com

Yazlık ve kışlık bahçeler de en az müzenin odaları kadar ilgi görüyor. Limonluk olarak da bilinen kışlık bahçede Kurtalan Express grubuna ait olan enstrümanlar da görülebiliyor. Burada hem yorgunluk kahvesi içebilir hem de Barış Manço’ya ait klipleri izleyerek nostalji yapabilirsiniz.

Foto Kaynak ; birdutmasali.blogspot.com

Barış Manço Müzesi Tarihi

Barış Manço Evi, müze olmadan önce bir hayaldi. Yaşadığı dönemde 7’den 77’e herkesin gönlünde taht kurmuş ünlü müzisyenin, en büyük hayali evinin müzeye çevrilmesiydi. Bu dileğini de Manço şu şekilde anlatmış ; “Bir insandan en son ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o insan o zaman ölmüştür”

Ev günümüzde sanata ve sanatçıya verilen değeri simgeleyen bir müze niteliği taşıyor.

Müzenin bulunduğu köşkün tarihi 19. yüzyıla uzanıyor. İlk kez İngiliz Mr. Dawson tarafından 1895-1900 yılları arasında Pape Kalfa’ya yaptırılmış olan köşk, birçok kez el değiştirmiş. 1965 yılında ise köşk John Whittall tarafından satın alınmış. 19 sene gibi uzun bir süre boyunca Whittall Köşkü olarak anılmış olan bu ev 1984 yılında Barış Manço tarafından satın alınmış.

Foto Kaynak ; birdutmasali.blogspot.com

Barış Manço, 1984 yılından öldüğü 1999 yılına kadar bu evde yaşamış. 1 Şubat 1999 yılında hayatını kaybeden sanatçının vasiyetlerinden bir tanesi de evinin müzeye çevrilmesiymiş. Bu vasiyetin gerçekleşmesi için Manço ailesi uzun yıllar uğraş vermiş olsa da, ne İstanbul Valiliği’nden ne de Kültür Bakanlığı’ndan gerekli desteği alamamış. Fakat Kadıköy Belediyesi ve Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün girişimleriyle Moda’daki bu köşk 9 Haziran 2010 tarihinde gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra bir özel müze olarak açılmış.

Barış Manço Müzesi Giriş Ücreti

Foto Kaynak ; fatmaekinci.blogspot.com

Barış Manço Müzesi giriş ücreti 2021 yılı itibariyle tam 10 TL, öğrenci ise 5 TL. Özel bir müze olduğundan dolayı da, bu müzede müzekart geçerli değildir.

Barış Manço Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze pazartesi günleri ve resmi tatiller dışında haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Bahçe kapısının ve gişenin 16:30’da kapanabileceğini unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Barış Manço Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Adres ; Caferağa Mahallesi Yusuf Kamil Paşa Sokak No:5, Kadıköy, İstanbul

İstanbul’un en renkli ve en sevilen ilçelerinden biri olan Kadıköy’de Moda semtinde bulunan müzeye İstanbul’un birçok yerinden toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Bu evin, 80’li yıllardan bu yana civar sakinleri tarafından “Barış Manço 81300 Moda” olarak da bilindiğini unutmayın.

Avrupa Yakası’ndan müzeye ulaşım için ilk olarak Marmaray veya vapurlarla Kadıköy’e ulaşabilir, buradan otobüs veya minibüslerle müzeye ulaşabilirsiniz (Yürüyerek de gitmek mümkün).

Anadolu Yakası’ndan müzeye ulaşım için de ; 112, 12H, 320A, 16U, 139, 16A, 12A, 2, 11T, 11M, 12, 11P, 11V, 15R, 15U, 15S, 9A, 12C, 16F, 18Ü, 16M ve 13M nolu otobüslerden birini tercih edebilirsiniz.

Foto Kaynak ; betulunajandasi.blogspot.com

YAKINLARDA NELER VAR ?

Öncelikle müzenin bulunduğu yerin Kadıköy Moda’nın kalbinin attığı yerlerden biri olduğunu unutmayın. Burası, Kadıköy’deki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Moda Parkı ve Tarihi Moda İskelesi müzeye en yakın görülecek yerlerden.

Ayrıca müzeden Bahariye Caddesi‘nin tam kalbine de 10-15 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz. Burada da Süreyya Operası‘na göz atabilirsiniz.

Barış Manço Müzesi, sanat ve sanatçıya verilen değeri simgeleyen en güzel ve en özel İstanbul müzelerinden biri. Barış Manço seveni olmasanız da, yine de Kadıköy’e yolunuz düşerse mutlaka bu müzeye uğrayın deriz. Çocukların da ilgisini çekebilecek birçok materyale sahip bu müzeye ailecek de gidebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!