Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiBali Paşa Camii Hakkında Bilgiler & Nerede, Nasıl Gidilir?

Bali Paşa Camii Hakkında Bilgiler & Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul'un en az bilinen camilerinden biri olan Bali Paşa Camii, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan Fatih'te, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. Çok gösterişli bir mimarisi veya iç mekan süslemeleri olmasa da, camii mimarisine merakı olanların İstanbul'da görülmesi gereken yerler listesine ekleyebileceği mabedlerden biri.

-

İstanbul‘un en fazla tarihi ve turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan ilçelerinden biri olan Fatih’te, Bali Paşa Caddesi’nde, Hoca Efendi Sokağı’nda bulunan Bali Paşa Camii, Osmanlı döneminden kalma en önemli mabedlerimizden biri. Kolay ulaşılabilir bir konumda bulunmasına rağmen, çok sayıda İstanbullunun bile varlığından bihaber olduğu bu caminin tarihi ise 15. yüzyılın sonlarına uzanıyor. 1494 yılında II. Beyazıt’ın veziri olan Bali Paşa tarafında başlatılmış olan camii inşaatı, paşanın ölümü üzerine karısı Hüma Sultan tarafından devam ettirilmiş ve 1504 yılında tamamlanarak ibadete açılmış. Bu yüzden de camii ‘Hüma Sultan Camii’ olarak da anılıyor.

Bali Paşa Camii, konum olarak Fatih ilçesinde oldukça merkezi bir konumda bulunuyor. İstanbul’un birçok noktasından toplu taşıma araçları veya özel araçlarınızla camiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bali Paşa Camii Hakkında Bilgiler – Mimari Özellikleri

Birçok Osmanlı camisinde olduğu gibi Bali Paşa Caminin minaresi de girişin sağında bulunuyor ve camii kesme taştan inşa edilmiş. Tarihinde birçok kez restore edilmiş olan camii, son yüzyılda geçirdiği yangınlardan dolayı 1935 ve 1958 yıllarında restore edilerek günümüzdeki görünümünü almış.

Bali Paşa Camii mimarının ‘Mimar Ali’ olduğu söyleniyor olsa da, yapının az ilerisinde yer alan ‘Hüsrev Paşa Türbesi’ Mimar Sinan’a ait bir yapıdır.

Kare planlı ve tek kubbeli olan caminin kubbesinin dairesel kasnağına geçiş pandantiflidir. Caminin 6 sütuna dayana son cemaat yeri ise beş kubbeli. Son cemaat yerine plan olarak bakıldığında en olarak camii hariminden biraz daha geniş olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden son cemaat yeri yapının sağında ve solunda birer çıkıntı yapmış.

Caminin alan olarak bir avlusu bulunmadığından, sokaktan camiyi çevreleyen ihata duvarından bahçeye girdiğiniz zaman karşınıza caminin son cemaat yeri çıkar. 900 metrekarelik bir alanda dış duvarlarla çevrili olan caminin kıble ana giriş kapısı Hoca Efendi Sokağı’nda ve sol tarafta Battal Gazi Sokağı, sağ tarafta ise Bali Paşa Caddesi bulunuyor.

Son olarak 2007 yılında restorasyona alınmış olan camii, 2008’den bu yana ibadete ve ziyarete açık. Bazı kaynaklara göre Bali Paşa Camii’nin mimarı Mimar Sinan‘dır. Ancak caminin imar tarihine bakacak olursak bunun tarihsel olarak mümkün olmadığını görebilirsiniz.

Caminin dış duvarlarının içinde giriş ve sağ taraf ağaçlıklı bir bahçe olarak düzenlenmiş. Sağlı sollu bu bahçeliğin önünde de 8 adet büyük çam bulunuyor ve biraz daha alçak bir duvarlar ile bu bölümden ayrılıyor. Sağ tarafta bulunan alan biraz geniş ve yan tarafı musalla taşı ile cenaze namazının kılındığı yere ayrılır. Sol tarafta sekizgen kurşun çatının altındaki ahşap sekiz sütunla desteklenen mermer bir şadırvan bulunuyor. Şadırvanın arka kısmında hazire, hemen önünde ise tuvaletler yer alıyor.

Caminin son cemaat yeri yerden 1 metre yükseklikte olup, girişine sağlı sollu göz raflı ayakkabılık yerleştirilmiş. Bahçeden sonra gelen iç avluda ise Fatih Belediyesi tarafından oturma alanları yerleştirilmiş, zemin arnavut kaldırım taşlarıyla döşenmiş.

Caminin içerisine girildiğinde klasik tarzdaki geniş çemberli şamdan göze çarpıyor. Sağ ve sol tarafta yer alan payandalar 3’er bölüm teşkil eder ve bunların üzerinde ise ahşap parmaklıklı mahfilin balkonu yer alır. Ayet ve hadislerin yazılı olduğu kubbe ve çevresi iç mekanda en dikkat çeken yerdir. Dört tarafta orta büyük bir pencere ve yanlarında da yuvarlak 2 küçük pencere yer alır.

Bali Paşa Camii Tarihçesi

Caminin kitabesine göre 1494 yılında inşaatı başlamış olan Bali Paşa Camii, 1504 yılında tamamlanarak ibadete açılmış. II. Beyazıt’ın veziri Bali Paşa tarafından Mimar Ali’ye yaptırılmış olan caminin inşaatı ise paşanın eşi Hüma Sultan tarafından bitirilmiş. Caminin Mimar Sinan’ın eseri olabileceğine dair söylentiler de bulunuyor. Ancak tarihsel olarak böyle durum pek mümkün değil. Eğer caminin mimarı Mimar Sinan olsaydı, camii 1494 yılında, yani Mimar Sinan doğduktan birkaç yıl sonrasında yapımına başlanmazdı. Bu durumda Mimar Sinan Bali Paşa Camii’nin mimarı olmadığı kesinleşiyor. Ancak Mimar Sinan’ın camii minaresinde ve bazı iç mekan süslemelerinde izlerini görmek mümkün. Bu da caminin Mimar Sinan tarafından restore edilmiş olabileceğine işaret ediyor.

Bali Paşa Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’a bağlı Fatih ilçesinde, Bali Paşa Caddesi, Hoca Efendi Sokağı’nda bulunan camiye şehrin birçok noktasından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Camiye 36E, 39Ç ve 90B nolu İETT otobüsleriyle ulaşım mümkün. Bali Paşa otobüs durağından geçen bu otobüslerin yanı sıra, Yavuz Selim otobüs durağından geçen 28, 31E, 32, 36A, 36KV, 36V, 37Y, 37E, 38B, 38E, 39B, 39Y, 86V, 87 ve 90 nolu otobüslerle camiye ulaşım mümkün. Bu iki otobüs durağı da camiye sadece 2-3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Ayrıca camiye Fındıkzade tramvay durağına gelerek de ulaşabilirsiniz. Bu durak ile Bali Paşa Camii arası 10 dakika yürüme mesafesinde. Son olarak camiye en yakın metro istasyonu (7 dakika) Emniyet-Fatih metro istasyonudur.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Bali Paşa Camisi yakınlarında İstanbul’un tarihi camilerinden olan Hırka-i Şerif Camii, Akşemseddin Camii, Feneri İsa Camii ve Molla Gürani Camii yer alıyor. Bu camiilere Bali Paşa Camisinden yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Fatih Camii de, Bali Paşa Camii’ye 10 dakika yürüme mesafesindedir.

İstanbul gezilecek yerler arasında ilginizi çekebilecek diğer camilerimiz ;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!