Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiTaksim Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi & Hakkında Bilgiler

Taksim Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi & Hakkında Bilgiler

Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, hem mimari yapısı hem de Hz. İsa, 12 havarisi ve Seraphim Melekleri süslemesiyle Beyoğlu'nda görülmesi gereken en önemli tarihi yapılar arasında. 2002 yılında restore edilerek ziyarete açılmış olsa da, genellikle ayin zamanlarında ziyaret edilebiliyor...

-

Taksim-Beyoğlu‘nun kalbinin attığı yerlerden biri olan, her gün onbinlerce insanın bir yerlere koşuşturduğu İstiklal Caddesi‘nde Meşelik Sokak’ta bulunan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, şehirdeki en güzel mimariye ve iç süslemelere sahip olan kiliselerden biri. Mimar Vasilaki İonnidi tarafından 1880 yılında inşa edilmiş olan bu tarihi yapı, İstanbul’daki en büyük Rum Ortodoks yapısı olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Şehirdeki birçok Ortodoks kilisesi gibi, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne ait olan bu kilise, adını, Hristiyanlıktaki Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’tan yani Kutsal Üçlü’den alıyor. Kilise inşa edilmeden önce bölgede bir Rum mezarlığı varmış. Önce mezarlık taşınmış, daha sonra kagir bir yapı yükselmiş bu alanda.

Ortodoks ayini nasıl yapılır merak ediyor ve yolunuz bir pazar günü Beyoğlu’na düşerse, göz atmaya değer iç süslemelere sahip bu kiliseyi görün. 2 yıllık bir restorasyonun ardından 2002 yılında ibadete ve ziyarete açılmış olan Aya Triada Kilisesi, Beyoğlu-Taksim gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezleri arasında.

Taksim Meydanı’nın hemen yanında geniş bir bahçe içerisinde yer alan bu kilise, hem tarihi hem de mimariye meraklı olanları bir araya getiriyor. Ayrıca kilisenin iç mekanında yer alan 19. yüzyılın usta ellerinden çıkma geniş kubbenin altındaki süslemeler de en az kilisenin mimarisi kadar dikkat çekici.

Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi Hakkında Bilgi

Foto Kaynak ; flickr.com/andreea

Büyük bir bahçe içinde bulunan kiliseye baktığınızda ilk dikkatinizi yeni olan kubbeleri çekiyor. Osmanlı döneminde kubbeler İslamı temsil ettiğinden dolayı, kubbeli kiliselerin yapımına izin verilmiyordu. Ancak bu yasak 1856 yılında Islahat Fermanı’ndan sonra kalkmış. Zaten kilisenin yapım tarihi de 1880. Yani kilise yasak kalktıktan sonra yapılmış. 1860’lı yılların öncesinde yapılan kiliselere baktığınızda bu kurşuni kubbeleri görmek zaten mümkün değil. Bu yönüyle de İstanbul’daki diğer kiliselerden ayrılan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi‘nin iç mekanında, tavanda yer alan Hz. İsa ve 12 havarisinin süslemeleri ise, dünyaca ünlü kiliseleri kıskandıracak türden muhteşem detaylarla işlenmiş.

Hz. İsa, henüz hayattayken onun peygamberliğine inanan, İsa’nın son akşam yemeğine katılan ve İsa’nın o ünlü kutsal kaseyle şarap sunduğu 12 kişi, bu kilisede de tasvir edilmiş. Bu 12 havari, İsa çarmıha gerildikten sonra Hristiyanlığı yaymak için uzak diyarlara giden, gittiği yerlerde de çarmıha gerilerek, kafası kesilerek ya da canlı canlı derisi yüzülerek can veren havarilerdir.

Foto Kaynak ; pinphotography.wordpress.com

Aya Triada Kilisesi’nin kubbesinin altında yer alan 12 pencere de, işte bu uzak diyarlara giderek Hristiyanlığı yaymak isteyen 12 havariyi temsil ediyor.

Kilisenin bulunduğu avlunun önceden bir mezarlık olduğunu kanıtlayan bazı mezar taşlarını da, günümüzde kilise bahçesinde görebiliyorsunuz.

Foto Kaynak ; flickr.com/andreea

Ayrıca kilisenin iç mekanında bir diğer dikkatinizi çekecek olan şey de, Seraphim Melekleri olacaktır. 12 havari süslemelerinin hemen altında bulunan bu Seraflar’ın (Seraphim Melekleri) süslemeleri de oldukça dikkat çekici. Ayasofya’ya gittiyseniz, aynı melekleri de görmüşsünüzdür. Ancak bu kilisede çok daha sakin bir ortamda detaylıca inceleme imkanına da sahip olabiliyorsunuz.

  • Seraphim Melekleri ; Yahudi ve Hristiyanlık inancında ”Yanan Melekler” olarak da bilinir. Bunun nedeni de Meleklerin tanrı sevgisiyle yandıkları içindir. Tanrının tahtını korumakla görevli olan bu meleklerden her birinin 6 kanadı var.

Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi Tarihi

Foto Kaynak ; pinphotography.wordpress.com

Günümüzdeki kilisenin tarihi aslında 1672 yılına kadar uzanıyor. Patrik IV. Dionisios bu tarihte Mehmet Çelebi’nin 30 dönümlük arazisini Yoannis Topazi adına satın alıyor ve arazi bir mezarlık ve hastane olarak kullanılıyor.

Hastane o dönemde ”Beyoğlu Ospitali” olarak kullanılırken daha sonraki yıllarda ”Stavrodromi Veba Hastanesi” olarak kullanılmış. Günümüzde ise hastanenin bulunduğu yerde Fransız Konsolosluğu yer alıyor.

Rum mezarlığının içine başlangıçta Aya Yorgi’ye ithafen ahşap bir kilise yapılmış. Tanzimat’ın ilanından sonra bu ahşap kilise yıkılarak yerine, Zapyon Kız Lisesi inşa edilmiş. Bunun yanı sıra mezarlığın belirli bir kısmı da kaldırılarak günümüzde Aya Triada Kilisesi’nin inşasına başlanmış. 13 Ağustos 1867 tarihinde başlanan inşaat 13 yıl sonra 1880 yılında tamamlanmış ve Patrik III. İoakim döneminde ibadete açılmış.

Kilisenin iç mekanında yer alan İsa, Meryem ve Aziz tasvirlerini Sakellarios Maglis, mermer süslemeleri de Aleksandros Krikelis yapmış.

Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; pinphotography.wordpress.com

Kilisenin bulunduğu yer İstanbul’un kalbinin attığı yerlerden biri olan Beyoğlu-Taksim’dir. Kilise her ne kadar taksim meydanına bakıyor olsa da, giriş Meşelik Sokak’tan yapılıyor. Taksim Meydanı’na veya İstiklal Caddesi’ne gelerek bu iki noktadan kiliseye yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kilise Beyoğlu Hayal Kahvesi’nin hemen yanında yer alıyor.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Kilisenin bulunduğu yer Beyoğlu Taksim. Bu yüzden İstanbul’daki çok sayıda tarihi ve turistik yapıyı bir arada burada bulabilirsiniz. Birkaç kilise daha görmek isterseniz Aya Triada’ya sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi’ne veya İstiklal üzerinde yer alan Sent Antuan Kilisesi‘ne de göz atabilirsiniz. Ayrıca Kırım Kilisesi de Aya Triada’ya yürüme mesafesinde bulunuyor.

Taksim Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Foto Kaynak ; pinphotography.wordpress.com

Kiliseye girişler ücretsiz ancak pazar günü ibadetlerin dışında kilise ziyaret edilemiyor. Tek başınıza kilise ziyareti yapıyorsanız, bahçeye girdikten sonra görevliden rica edebilirsiniz. Bizim gittiğimizde kendisi davet etmişti ancak genelde ayin dışında içeriyi göremiyorsunuz (Pazar günü dışında kilisede ayinlerde yapılmaktadır)

Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi Mimari Özellikleri

Foto Kaynak ; pinphotography.wordpress.com

Yapının girişinin her iki tarafında aynı boyda 4 katlı simetrik çan kuleleri bulunuyor. Kilisede ayrıca Odigitriya adı verilen bir Rum ilkokulu da var. Kilise, temizlik işleriyle ilgilenen, rahipler ve ruhban sınıfından önemli kişilerin konaklaması için de lojman benzeri yapılara sahip.

Düzgün kesme taş kullanılarak inşa edilmiş olan kilisede, yüksek ve bir hayli gösterişli olan bir kubbe yer alıyor. Bu kubbenin kasnağında ise, 12 yarım yuvarlak kemerli pencereler yer almaktadır.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!