Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiAtik Ali Paşa Camii Hakkında Bilgiler & Özellikleri, Ulaşım

Atik Ali Paşa Camii Hakkında Bilgiler & Özellikleri, Ulaşım

İstanbul'un en eski camilerinden biri olan Gazi Atik Ali Paşa Camii, 500 yıllık tarihine rağmen günümüze kadar bozulmadan gelebilmiş, ender eserlerden biri. Çemberlitaş'ta bulunan camii, tarihi, mimari yapısı ve caminin de içinde bulunduğu külliyesiyle görülmeye değer mabedlerimizden biri.

-

Sedefçiler Camii olarak da bilinen Gazi Atik Ali Paşa Camii, İstanbul’un Fatih ilçesinde Çemberlitaş semtinde bulunuyor. Külliyenin bir yapısı olarak inşa edilmiş olan caminin tarihi 15. yüzyılın sonlarına, II. Beyazıt dönemine kadar uzanıyor. Camii, dönemin sadrazamlarından olan Bosnalı Hadım Atik Ali Paşa tarafından 1496 yılında inşa ettirilmiş olan külliyenin içerisinde yer alıyor.

Medrese, camii, imaret, tekke, kervansaray ve türbeden oluşan Atik Ali Paşa Külliyesi‘nden günümüze kalan camii, medrese ve türbedir. İstanbul’daki en eski Osmanlı eserlerinden biri olarak kabul edilen külliye içerisindeki camii, günümüze kadar Sandıkçılar, Eski Ali Paşa, Dikilitaş, Sedefçiler ve Çemberlitaş camii gibi farklı isimlerle anılmış.

Gazi Atik Ali Paşa Camii Mimari Özellikleri

Gazi Atik Ali Paşa Camii Mimari Özellikleri

Osmanlı mimarlık tarihi bakımından önemli bir yere sahip olan Atik Ali Paşa Camii, ortada büyük kubbeli alana, iki yanda ikişer küçük kubbeyle örtülü alanların, mihrap yönünde ise yarım kubbe ile örtülü bir alanın eklenmesiyle oluşmuş bir plana sahip. Bu planıyla ”Zaviyeli” olarak nitelendirilen camileri hatırlatmaktadır. Caminin son cemaat yeri ise, 5 kubbeli.

Caminin güneybatı köşesinde yer alan minaresi, kare kaide üzerinde tek şerefelidir. 1648 yılındaki depremden dolayı bu minarenin şerefesine kadar yıkıldığı biliniyor. Caminin kapısında yer alan 1897 tarihli besmele kitabesi, minarenin 1894 depreminde de zarar gördüğünü ve cümle kapısı üzerinde yer alan 1896 tarihli kitabeden ise, bu depremden sonra caminin onarıldığı anlaşılıyor. Yapıya en fazla hasarı veren deprem ise, ”1766 Depremi”dir.

Gazi Atik Ali Paşa Camii Mimari Özellikleri

Atik Ali Paşa Camii, Bursa ekolü camiler ve Klasik üsluptaki camiler arasında bir geçit teşkil eden, İstanbul’da toplamda 3 tane bulunan ara dönem camilerinden biri. Caminin bulunduğu yerde eskiden Sedefçiler Çarşısı yer alıyordu. Bu yüzden de camii, uzun bir süre Sedefçiler Camii olarak anılmış.

Gazi Atik Ali Paşa Camii Nerede ?

Fatih ilçesinde, Çemberlitaş semtinde bulunan Gazi Atik Ali Paşa Camii, II. Mahmud Türbesi’nden Çarşıkapı’ya uzanan Yeniçeriler Caddesi üzerinde yer alıyor ve İstanbul’un birçok noktasından kolaylıkla ulaşılabilir.

Atik Ali Paşa Camii Nasıl Gidilir ?

Ali Paşa Camii Nasıl Gidilir
Foto Kaynak ; flickr.com / cercamon

Camii, Fatih ilçesinin Çemberlitaş semtinde bulunuyor. Camiye ulaşım için en kolay yol ise, Bağcılar-Kabataş tramvay hattını kullanarak Çemberlitaş durağına ulaşmaktır. Bu duraktan camiye kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan camiye ulaşım için ise, Kadıköy ve Üsküdar’dan vapurlarla Eminönü’ne geçebilir, buradan tramvaylara binerek veya yürüyerek yarım saat gibi bir sürede camiye ulaşabilirsiniz.

Atik Ali Paşa Camii İstanbul

Yakınlarda Neler Var ?

Atik Ali Paşa Camii, konum olarak Fatih ilçesinde Sultanahmet Meydanı’na 10-15 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden de meydan çevresinde bulunan, İstanbul gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz yerlerine çok kısa bir yürüyüş mesafesinde.

Camiye 2-3 dakika yürüme mesafesinde olan Çemberlitaş Hamamı, Nuruosmaniye Camii ve Kapalıçarşı‘ya göz atabilirsiniz.

Atik Ali Paşa Cami’ye 5-15 dakika yürüme mesafesinde ise, Sultanahmet Camii, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ve Ayasofya Müzesi gibi İstanbul’un en gözde turistik cazibe merkezlerini de bulabilirsiniz.

Kısaca caminin bulunduğu yere yakın, şehrin en gözde ve en popüler turistik yapılarını görmek mümkün.

Atik Ali Paşa Camii İstanbul

Atik Ali Paşa Külliyesi

Divanyolu üzerine inşa edilmiş olan Külliye, medrese, imaret, tekke, kervansaray, türbe, camii ve dükkanlardan meydana gelmekteydi. Günümüze bu yapılardan sadece türbe, camii ve medrese ulaşmış.

Medrese ; Caminin karşısında yer alan medresenin inşa tarihini gösteren bir kitabe bulunmuyor. Medresenin özgün tasarımında kubbeli dersane odasının iki yanına yerleştirilmiş 16 öğrenci odası bulunmakta ve bu odalar kubbeli revakla çevrili. Hocapaşa adı verilen yangın sonrasında, Divanyolu‘nun genişletilmesi sırasında, medresenin 4 odası yıkılarak, yerine üst kata ikişer oda eklenmiş.

Atik Ali Paşa Camii İstanbul

Çeşme ; Avlu giriş kapısının doğu kısmında yer alan 1755 tarihli çeşme, sadrazam Hekimoğlu Ali Paşa tarafından inşa ettirilmiş. Bu çeşmenin inşa tarihi Nuruosmaniye Külliyesi inşaatının tamamlanması ile aynı yıllara rastlamaktadır.

Türbe ; Kıble duvarının arka kısmında yer alan altıgen kubbeli türbenin kime ait olduğu ve ne zaman inşa edildiği ne yazık ki bilinmiyor. Günümüzde türbe içerisinde hiçbir mezar bulunmamaktadır.

Tekke ; Atik Ali Paşa’nın vakfiyesinde caminin hemen yanında olduğu belirtilmiş olmasına rağmen, tekkenin bugünkü gerçek yeri bilinmiyor. Avlu kapısının batı kısmında yer alan iki katlı muvakkithanenin yerinde olduğu tahmin ediliyor.

Gazi Atik Ali Paşa Camii Nerede
Kaynak ; flickr / Salvator Barki

Kısaca Atik Ali Paşa Kimdir ?

Şehit, Hadım, Tavaşi ve Atik lakaplarıyla da tanınan Atik Ali Paşa, Saraybosna’nın Drozgometva köyünde doğmuş, devşirme olarak Enderun’a alınmış ve yetiştirilmiş. Babüssade Ağalığı da yapmış olan paşa daha sonra, önce 1482’de Karaman Beylerbeyliği ve sonradan Semendire ve Rumeli Beylerbeyliği görevinde bulunmuş, 1488 yılında ise ikinci vezirliğe yükselmiştir.

Elde ettiği başarılarının ardından 1501 yılında tayin edildiği sadrazamlık görevine 2 yıl kadar devam etmiş, 1503 yılında görevden alınarak Mora Sancak Beyliği’ne atanmış. 1506 yıllında tekrar aynı makama getirilmiş ve 1511 yılındaki Şahkulu İsyanı’nda vefat edinceye kadar bu görevde kalmıştır.

Atik Ali Paşa, başarılı bir asker ve devlet adamı olmasının yanı sıra, ülkenin imarı kalkınmasına da önemli katkılarda bulunmuş. Aynı zamanda bilim ve sanata ilgi duymuş olan paşa, sanat adamlarını himaye etmiş biri olarak da anılıyor. Ülkeye katkı sağladığı yapılarından bazıları ise ; Atik Ali Paşa Külliyesi, Zincirlikuyu (Karagümrük) camii, Bursa’da bir imaret ve Mora’daki bazı sıbyan mektepleridir.

Atik Ali Paşa Camii, Çemberlitaş’ta Yeniçeriler Caddesi’nde bulunan, İstanbul‘daki en eski camilerimizden biri olmasına rağmen, çok fazla rağbet görmemektedir. Bunda en önemli etkenlerden biri ise, caminin bulunduğu konumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!