Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiAtaşehir Mimar Sinan Camii Hakkında Bilgiler & Ulaşım

Ataşehir Mimar Sinan Camii Hakkında Bilgiler & Ulaşım

-

İstanbul‘daki en yeni ve en modern camilerimizden biri olan Ataşehir Mimar Sinan Camii, İslam medeniyetinde dini mimarinin zirvesini teşkil eden, Osmanlı Türk mimari üslubuna sahip altıgen şeması ile dikkat çekiyor. Mimar Sinan’ın anısına yaptırılmış olan caminin yapımına 2010 yılında başlanmış ve camii 2012 yılında ibadete açılmış.

Ataşehir’deki dev gökdelenlerin arasında yükselen minareleriyle dikkat çeken camii, 10 bin kişilik kapasitesiyle son zamanların en çok ziyaret edilen camileri arasında yerini alıyor. Bulunduğu konum itibariyle daha çok Anadolu Yakası’nda ikamet eden İstanbulluların ziyaret ettiği bu camii, gerek mimari yapısı, gerekse modernliğiyle görülmeye değer.

Ataşehir Mimar Sinan Camii Hakkında Bilgi

Ataşehir Mimar Sinan Camii Hakkında Bilgi

Gelenek ve teknolojinin harmanlaşmasıyla yapılmış olan Mimar Sinan Camii, günümüz inşaat teknolojisi ile Osmanlı üslubunu en iyi şekilde gösteren camilerimiz arasında.

Camii tasarımının genelinde ve detaylarda geleneksel mimari unsurların tasarım ve tanzim kaidelerine bağlı kalınarak, taklide düşmeden, geleneksel mimariye yeni halkaların eklenmesiyle, 6 yarım kubbeli merkezi planlı telif bir eser oluşturulmaya çalışılmış.

Projelerdeki tasarım ve ölçülendirmede ise, metrik sistem yerine eski ölçü birimimiz olan arşın kullanılmış. Bunun en önemli nedeni de projelerde nisbet, ahenk ve tenasübü temin etmek olduğu söyleniyor.

Ataşehir Mimar Sinan Camii Hakkında Bilgi

Caminin kubbe tepe yazısı, çapı ve kalem ağzı genişliği göz önüne alındığında tarihte yazılmış yazıların en büyüğü olarak kabul ediliyor. Mimar Sinan Camii Kubbe yazısının çapı 13.75 metre. Yani bundan önce 9 metre ile en büyük kubbe yazısı çapı olan Adana Sabancı Camii’ne göre 4.75 metre daha büyük. Ayrıca caminin kubbe yazılarının kalem ağzı ise, 16.5 cm‘dir.

Caminin klasik betonarme kalıpları yapılırken eğrisel ahşap kalıp sisteminin yanı sıra, teknolojik sistemlerden (Hidrolik kayar kalıp) yararlanılmış. Caminin taşıyıcı konstrüksiyonun tamamı betonarme karkas olarak inşa edilmiş.

Ataşehir Mimar Sinan Camii Hakkında Bilgi

Mimar Sinan Camii’nin ana kubbe yüksekliği 47 metre iken, çapı 27 metre olarak inşa edilmiş. Caminin üç şerefeli 4 minaresi bulunuyor ve bu minarelerin yüksekliği ise 72 metredir.

Caminin çevre yolundaki silüetinin bozulmaması amacıyla geoduvar teknolojisi kullanılarak istinat duvarları inşa edilmiş. Camii, 36758 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş ve caminin dış avlusu ise, 6500 metrekarelik bir alana sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Ataköy Mimar Sinan Camii konferans salonu ise, avlu alanlarının altında bulunuyor. Ayrıca burada, satış birimleri, eğitim odaları, 2 katlı otopark, tuvaletler ve abdesthaneler de var. Otoparktan camii katına çıkan 4 adet de büyük asansör bulunuyor.

Camii’nin ana kubbesinde Fatır Suresi‘nin 41. ayeti, her bir yarım kubbede ise Furkan Suresi‘nin ilk 6 ayeti yazılı. Avizelerdeki süslemeler ve yazan ayetler de dikkat çekmektedir. Ana avizede ”Kün fe Yekün” (Ol der ve olur) ve diğer 6 avizede ”Hu Rahman, Sübhan, Bürhan, Deyyan, Mennan ve Hannan” Allah’ın isimleri yazılı.

MİMAR SİNAN CAMİİ FOTOĞRAFLARI

Ataşehir Mimar Sinan Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Ataşehir ilçesinde Barbaros Mahallesi’nde bulunan Mimar Sinan Camii’ne ulaşım için en kolay yol, 13, 21B ve 256 nolu otobüsleri kullanmaktır. Üsküdar’dan caminin bulunduğu yere bu otobüslerin dışında birkaç İETT otobüsleri de gitmektedir.

D-61, D-64 ve C-55 nolu minibüsleri kullanarak da camiye ulaşılabilir. Minibüsler ile Mimar Sinan Parkı’nın girişine ulaşabilirsiniz. Park girişinden de camiye yürüyerek 2-3 dakika içerisinde gitmek mümkün. Son olarak, Üsküdar’dan camiye ulaşım için M4 metro hattını da kullanabilirsiniz.

Ataşehir Mimar Sinan Parkı

Camiye şahsi araçlarınız ile gitmeyi planlıyorsanız, caminin alt katında yaklaşık 270 araç kapasiteli ücretsiz bir otoparkın olduğunu da unutmayın.

Ataşehir Emniyet ve Cumhuriyet Parkı, camiye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

DİĞER İSTANBUL CAMİLERİ

Ataşehir Mimar Sinan Camii Mimari Özellikleri

“Ataşehir Mimar Sinan Camii”, mekânda vahdeti ifade eden, klasik mimarimizde tam olarak işlenmemiş, altıgen şemalı, merkezî kubbe etrafında 6 kubbeli olmasıyla dikkat çeker.

Mimar Sinan merkezi plan fikrini olgunlaştırırken, Süleymaniye’den önce Beşiktaş Sinan Paşa, Süleymaniye ve Selimiye Camileri arasında ise Kadırga Sokullu, Kazasker İvaz Efendi, Babaeski Semiz Ali Paşa, Fındıklı Molla Çelebi, Topkapı Kara Ahmed Paşa gibi, altıgen plan tipini 4-5 yarım kubbeli olarak farklı ölçülerde ve farklı mekan anlayışlarında tatbik etmiş.

36,758 metrekarelik toplam bir alana sahip olan caminin, bodrum katları 21.000 metrekare, zemin kat 5.191 metrekare, mahfil kat seviyesi 5.191 metrekare, beden duvar kotu 2.808 metrekare, eksadra seviyesi 1.486 metrekare, ana kubbe seviyesi 722 metrekare ve 4 adet minaresi 620 metrekare.

Toplam cemaat kapasitesi 10.000 olan Ataşehir Mimar Sinan Camisi’nin ana kubbe yüksekliği 42 metre, çapı ise 27 metre. 35 adet kubbesi olan caminin 184 adet kemeri, 293 adet penceresi ve 12 adet kapısı bulunuyor.

Caminin dış duvarında yer alan hitabede ‘Temmuz 2012/Ramazan 1433” tarihini taşıyan yazıda, Başbakan Erdoğan’ın, şu sözleri yer alıyor: ”Osmanlı coğrafyasının dört bir bucağına taş ile topraktan şiirler yazan Sinan, Sen şair olsaydın, divanında Selimiye tevhid, Süleymaniye münacaat, Şehzade Camisi de naat olurdu. Dizi dizi köprüler, imaretler, türbeler, sebiller ise büyük şiirlerin içinde küçük mısralar olarak kalırdı. Her biri şiir kadar güzel 84 cami, 52 mescid, 57 medrese, 22 türbe, 7 darül-kurra, 17 imaret, 3 darüşşifa, 5 su yolu ve kemeri, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 48 hamam, 8 mahzen… 92 yıllık fani bir ömürden gökkubbede baki kalan tam 365 eser… Usta Sinan! Sen inşa etmeseydin estetik anlayışımız nakıs kalırdı… Sen yapmasaydın nakkaşlarımız, müzehhiblerimiz, hattatlarımız, hakkaklarımız bu kadar mahir olmazdı.

Sinan Usta! Sen ki eserlerinle bir milletin ve medeniyetin görkemli yüzünü dünyaya gösterdin, tarihe nakşettin, sana teşekkür için kelimeler kifayetsiz kalır.

Şükran ve minnettarlığımızın nişanesi olarak ancak yaptığımız eserlere adını verebiliyoruz.

Bu ad, hayırseverlerinden dernek yöneticilerine, müteahhidinden işçisine, mimarından müzehhibine, imamından cemaatine bütün torunlarının yüksek huzurunda sana saygılarını ve muhabbetlerini gösterebilmeleri içindir.

Seni sevdiğimizi bil diye…

Bu topraklara nakşettiğin sebillerden akan su gibi aziz ol…

” Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan…”

Ataşehir Mimar Sinan Parkı

Ataşehir Mimar Sinan Parkı
Ataşehir Mimar Sinan Parkı

Mimar Sinan Parkı, caminin hemen yanında 46 bin metrekarelik oldukça büyük bir alanda bulunuyor. Park içerisinde, Pergola alanları, 2 büyük süs havuzu ve fitness aletleri de bulunuyor. Sosyal tesislere de sahip olan bu park, İstanbul’un kalabalığından kaçıp nefes alabileceğiniz, çocuklarınız ile güzel zaman geçirebileceğiniz bir atmosfere sahip.

Doğal taşlarla bezenmiş küçük şelaleler, süs havuzları, ahşap köprüler ile birbirine bağlanmış yolları, 650 metrekarelik büyük bir alan içerisinde 3 tane çocuk oyun alanı olan bu park da, camii ziyaretinden sonra görülmeye değer yerlerden.

Ataşehir Mimar Sinan Camii, gerek hemen yanındaki huzur dolu parkı, gerekse modern camii olma özelliğine sahip olmasıyla İstanbul’daki camiler arasında oldukça dikkat çekmektedir. Yolunuz Ataşehir’e düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye edebileceğimiz camilerimizden.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!