Ana Sayfa İstanbul Gezi Rehberi Ataşehir Mimar Sinan Camii Hakkında Bilgiler, Ulaşım

Ataşehir Mimar Sinan Camii Hakkında Bilgiler, Ulaşım

-

İstanbul‘daki en yeni ve en modern camilerimizden biri olan Ataşehir Mimar Sinan Camii, İslam medeniyetinde dini mimarinin zirvesini teşkil eden, Osmanlı Türk mimari üslubuna sahip altıgen şeması ile dikkat çekiyor. Mimar Sinan’ın anısına yaptırılmış olan caminin yapımına 2010 yılında başlanmış ve camii 2012 yılında ibadete açılmıştır. 

Ataşehir’deki dev gökdelenlerin arasında yükselen minareleriyle dikkat çeken camii, 10 bin kişilik kapasitesiyle son zamanların en çok ziyaret edilen camileri arasında yerini alıyor. Bulunduğu konum itibariyle daha çok Anadolu Yakası’nda ikamet eden İstanbulluların ziyaret ettiği bu camii, gerek mimari yapısı, gerekse modernliğiyle görülmeye değer.

Göz At ; İSTANBUL GEZİLECEK YERLER – Şehirdeki en güzel ve en turistik 50 yeri ve haritalı gezi rotasını bulabilirsiniz.

Ataşehir Mimar Sinan Camii Hakkında Bilgi

Ataşehir Mimar Sinan Camii Hakkında Bilgi

Gelenek ve teknolojinin harmanlaşmasıyla yapılmış olan Mimar Sinan Camii, günümüz inşaat teknolojisi ile Osmanlı üslubunu en iyi şekilde gösteren camilerimiz arasındadır. Camii tasarımının genelinde ve detaylarda geleneksel mimari unsurların tasarım ve tanzim kaidelerine bağlı kalınarak, taklide düşmeden, geleneksel mimariye yeni halkaların eklenmesiyle, 6 yarım kubbeli merkezi planlı bir telif bir eser oluşturulmaya çalışılmış.

Projelerdeki tasarım ve ölçülendirmede ise, metrik sistem yerine eski ölçü birimimiz olan arşın kullanılmış. Bunun en önemli nedeni de projelerde nisbet, ahenk ve tenasübü temin etmek olduğu söylenmektedir.

Ataşehir Mimar Sinan Camii Hakkında Bilgi

Caminin kubbe tepe yazısı, çapı ve kalem ağzı genişliği göz önüne alındığında tarihte yazılmış yazıların en büyüğü olarak kabul ediliyor. Mimar Sinan Camii Kubbe yazısının çapı 13.75 metre. Yani bundan önce 9 metre ile en büyük kubbe yazısı çapı olan Adana Sabancı Camii’ne göre 4.75 metre daha büyük. Ayrıca caminin kubbe yazılarının kalem ağzı ise, 16.5 cm‘dir.

Caminin klasik betonarme kalıpları yapılırken eğrisel ahşap kalıp sisteminin yanı sıra, teknolojik sistemlerden (Hidrolik kayar kalıp) yararlanılmış. Caminin taşıyıcı konstrüksiyonun tamamı betonarme karkas olarak inşa edilmiştir.

Ataşehir Mimar Sinan Camii Hakkında Bilgi

Mimar Sinan Camii’nin ana kubbe yüksekliği 47 metre iken, çapı 27 metre olarak inşa edilmiş. Caminin üç şerefeli 4 minaresi bulunuyor ve bu minarelerin yüksekliği ise 72 metredir. Caminin çevre yolundaki silüetinin bozulmaması amacıyla geoduvar teknolojisi kullanılarak istinat duvarları inşa edilmiş. Camii, 36758 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş ve caminin dış avlusu ise, 6500 metrekarelik bir alana sahiptir.

Ataköy Mimar Sinan Camii konferans salonu ise, avlu alanlarının altında bulunmaktadır. Ayrıca burada, satış birimleri, eğitim odaları, 2 katlı otopark, tuvaletler ve abdesthaneler de bulunuyor. Otoparktan camii katına çıkan 4 adet de büyük asansör bulunmaktadır.

Camii’nin ana kubbesinde Fatır Suresi‘nin 41. ayeti, her bir yarım kubbede ise Furkan Suresi‘nin ilk 6 ayeti yazılı. Avizelerdeki süslemeler ve yazan ayetler de dikkat çekmektedir. Ana avizede ”Kün fe Yekün” (Ol der ve olur) ve diğer 6 avizede ”Hu Rahman, Sübhan, Bürhan, Deyyan, Mennan ve Hannan” Allah’ın isimleri yazılıdır.

MİMAR SİNAN CAMİİ FOTOĞRAFLARI

Ataşehir Mimar Sinan Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Ataşehir ilçesinde Barbaros Mahallesi’nde bulunan Mimar Sinan Camii’ne ulaşım için en kolay yol, 13, 21B ve 256 nolu otobüsleri kullanmaktır. Üsküdar’dan caminin bulunduğu yere bu otobüslerin dışında birkaç İETT otobüsleri gitmektedir.

D-61, D-64 ve C-55 nolu minibüsleri kullanarak da camiiye ulaşılabilir. Minibüsler ile Mimar Sinan Parkı’nın girişine ulaşabilirsiniz. Park girişinden de camiye yürüyerek 2-3 dakika içerisinde ulaşmak mümkün. Son olarak, Üsküdar’dan camiye ulaşım için M4 metro hattını da kullanabilirsiniz.

Ataşehir Mimar Sinan Parkı

Camiye şahsi araçlarınız ile gitmeyi planlıyorsanız, caminin alt katında yaklaşık 270 araç kapasiteli ücretsiz bir otoparkın olduğunu da unutmayın.

Ataşehir Emniyet ve Cumhuriyet Parkı, camiye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

DİĞER İSTANBUL CAMİLERİ

Ataşehir Mimar Sinan Parkı

Ataşehir Mimar Sinan Parkı
Ataşehir Mimar Sinan Parkı

Mimar Sinan Parkı, caminin hemen yanında 46 bin metrekarelik oldukça büyük bir alanda bulunuyor. Park içerisinde, Pergola alanları, 2 büyük süs havuzu ve fitness aletleri de bulunmaktadır. Sosyal tesislere de sahip olan bu park, İstanbul’un kalabalığından kaçıp nefes alabileceğiniz, çocuklarınız ile güzel zaman geçirebileceğiniz bir atmosfere sahip.

Doğal taşlarla bezenmiş küçük şelaleler, süs havuzları, ahşap köprüler ile birbirine bağlanmış yolları olan, 650 metrekarelik büyük bir alan içerisinde 3 tane çocuk oyun alanı olan bu park da, camii ziyaretinden sonra görülmeye değer yerlerden. 

Ataşehir Mimar Sinan Camii, gerek hemen yanındaki huzur dolu parkı, gerekse modern camii olma özelliğine sahip olmasıyla İstanbul’daki camiler arasında oldukça dikkat çekmektedir. Yolunuz Ataşehir’e düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye edebileceğimiz camilerimizden. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!