Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiArnavutköy Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

Arnavutköy Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

Birbirinden eğlenceli mekanları, tarihi renkli evleri, kahvaltı yerleri ve Boğaz manzarası ile göz kamaştıran semtlerden biri olan Arnavutköy'e ulaşım biraz zor olsa da, şehirde görülmeye değer en önemli ve en güzide yerlerden biri. İster gündüz ister gece, her saat hareketli olan Arnavutköy'de herkese göre bir şeyler bulunur.

-

Avrupa Yakası’nda Boğaz’ın kenarında muhteşem konumu ile şehirdeki en güzel manzarayı sunan yerlerden biri olan Arnavutköy, Esenyurt, Başakşehir, Çatalca ve Büyükçekmece gibi ilçelerle çevrili, İstanbul’un kalbinin attığı yerde bulunuyor. Beşiktaş ilçesine bağlı olan bu semtin öne çıkan en önemli özelliği ise, Amsterdam ve Kopenhag gibi Avrupa şehirlerinde görebileceğiniz sıralanmış rengarenk evlerin sunduğu eşsiz manzaraya sahip olması. Arnavutköy gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezi olan bu renkli evler, Boğaz kenarındaki konumuyla da büyüleyici bir görüntüye sahip.

Semtteki önemli gezi duraklarına geçmeden önce, Arnavutköy’de özellikle görülmesi gereken çok fazla turistik yer yok desek yanlış olmaz, fakat mahalle havasını hala koruyan Arnavutköy’de birkaç saatinizi sıkılmadan geçirebileceğiniz birbirinden güzel mekanları ve yürüyüş spotlarını da bulabilirsiniz.

Akıntıburnu ile tanınan Arnavutköy’de yerleşimin ne zaman kurulmaya başlandığına dair pek bir bilgi bulunmuyor. Arşivlerden çıkan kaynaklarda bu bölgenin 1800’lü yıllarda bile Arnavutköy olarak geçtiği biliniyor.

Semt, 1900’lü yılların başlarında ünlenmeye başlıyor. Rumeli Hisarı ile Arnavutköy arasında yer alan Bebek de, Arnavutköy ile birlikte şehrin en güzide yerlerinden biri oluyor.

Arnavutköy Gezilecek Yerler

Arnavutköy Gezilecek Yerler Haritası
Arnavutköy gezilecek yerler haritası – Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın

Arnavutköy’de gezip görülecek birbirinden popüler turistik cazibe merkezleri bulunuyor. Özellikle deniz kenarında yer alan sıra sıra dizilmiş rengarenk tarihi Arnavutköy Evleri, bu semti ziyaret etmek için bile yeterli sebep olabilir.

Bu arada Arnavutköy, araç ile gezilebilecek bir semt değil. Şehirdeki en kötü ve en yoğun araç trafiğine sahip Bebek ve Arnavutköy arasında tüm gününüzü ziyan etmek istemiyorsanız semti yaya olarak gezin deriz.

NOT ; Arnavutköy turu yaparken Bebek’i de güzergahınıza ekleyebilirsiniz. Kiliselerden camilere, birçok tarihi yapının yer aldığı bu semtte, birbirinden eski yalıları da görebilir sahil kenarında güzel bir yürüyüş yapmak için de Bebek sahiline gidebilirsiniz. Ayrıca şehrin önde gelen balık restoranlarından ve cafelerinden bazıları burada bulunabilir.

1.Akıntıburnu

Akıntıburnu
Foto Kaynak ; mapio.net

Eskiden Rumların yaşadığı bu bölge, işte tam bu denize doğru olan çıkıntının olduğu yermiş. O dönemde ismi ”Büyük Akıntı” anlamına gelen ”Mega Reyma” imiş.

Arnavutköy sahili üzerinde bulunan Akıntıburnu’nun bulunduğu yer, sahilden en güzel manzarayı seyredebileceğiniz nokta olarak da biliniyor. Belediyeye ait bir de çay bahçesinin bulunduğu yerde birkaç balık restoranı da var. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında balık severlerin vazgeçilmez adreslerinden olan Akıntıburnu, semtte ilk göz atabileceğiniz yerlerden.

Amatör balıkçılığa merakınız varsa buraya oltanızı alıp da gelebilirsiniz. Bir yandan Boğaz’ın enfes manzarasını seyredebilir, bir yandan da balık tutma keyfine nail olabilirsiniz.

Burada aynı isimde bir balık restoranı da bulunuyor, ”Akıntıburnu Balık Restaurant”. Bu mekan, şehirdeki en ünlü balık restoranlarından biri. Ayrıca birçok misafir yorumlarına göre de, lezzet, servis ve fiyat bakımından gayet iyi olduğu da söylenebilir. 2 kişilik alkollü bir akşam yemeği için ortalama 400-550 TL arası bir ücret gözden çıkarılmalı.

2.Arnavutköy Aya Strati Taksiarhi Rum Ortodoks Kilisesi

Foto Kaynak ; istanbultukenmeden.com

Oldukça sade bir dış mimariye sahip olan bu tarihi Rum Kilisesi, Arnavutköy’ün tarihine tanıklık eden en önemli yapılardan. Bugünkü kilise 1896-1899 yılları arasında inşa edilmiş ve kitabesinde ”Muzuros Paşa” tarafından yapıldığı yazıyor.

Geniş bir avlu içerisinde yer alan kilise, kesme taştan sade bir şekilde inşa edilmiş. Kapalı Yunan Haç planına sahip olan kilise, 19. yüzyıl mimari özelliklerini taşıyor. İç mekan dış cepheye nazaran daha süslü olsa da, çok şaşalı bir kilise olduğu söylenemez. Özellikle görülmesi gereken bir yer diyemesek de, Arnavutköy’ü ziyaret eden birçok turistin mutlaka göz attığı tarihi bir yapı olduğundan dolayı ziyaret edilebilir.

3.Hümayun-ü Abad Camii (Bebek Camii)

Foto Kaynak ; Flickr.com/ariktekin

Bebek Vapur İskelesi‘nin hemen yanında bulunan Hümayun-ü Abad Camii, Bebek Camii olarak da bilinen bölgedeki en eski mabetlerimizden. Nevşehirli Sadrazam İbrahim Paşa tarafından 1725 yılında yaptırılmış olan camii, uzun bir süre harap olarak kaldıktan sonra 1912 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yenilenerek günümüzdeki halini almış.

Mimar Kemalettin tarafından yapılmış denize nazır oldukça sade ve küçük bir camii. Güzel bir parkın hemen köşesinde yer aldığından ağaçlar arasındaki bu camiye de göz atılabilir.

4.Tevfikiye Camii

Sultan II. Mahmut tarafından oğlu Şehzade Tevfik adına 1832-1838 yılları arasında yaptırmış olduğu Tevfikiye Camii, Akıntıburnu’nda sahil yolunda güzel bir konumda bulunuyor. Geniş bir avluya sahip olan, tek şerefeli bir minaresi bulunan caminin hemen yanında da tarihi polis karakolu var.

Semte ayrı bir güzellik katan bu camii, Akıntı Burnu Camii veya Arnavutköy Camii olarak da biliniyor. Süslü veya şaşalı bir mimarisi olmasa da bulunduğu konumu ve tarihiyle dikkat çeken bu camii de Arnavutköy gezilecek yerler listesine eklenebilecek yapılar arasında.

5.İzzetabad Kasrı

Foto Kaynak ; Bayraktar.com

Boğaz’ın tarihine ışık tutan Arnavutköy’ün en iyi bilinen tarihi yapılarından biri de, günümüzde Bayraktar Holding’in yönetim merkezi olan İzzetabad Kasrı‘dır. Tarihi 19. yüzyıla uzanan birçok badireler atlatmış olan kasır, III. Selim’in ve Atatürk’ün sessizce sığındığı bir mekan olarak da bilinir. Cumhuriyet döneminde birçok sahibi olmuş olan kasır, birkaç Yeşilçam filminde de kullanılmış.

İlk kez 1897 yılında III. Selim‘e mahsus bir seyir kasrı olarak inşa edilmiş bu tarihi yapı hakkında Bayraktar Holding’in çıkardığı bir de kitap bulunuyor. 200 yıldan fazla tarihini detaylı bir şekilde anlatan bu kitapta, kasrın sahiplerinden, yaşadığı badirelere, yangınlara ve daha birçok bilgiye ulaşılabilir. Günümüzde kasrı ziyaret edemiyor olsanız da, sahil yolu üzerindeyken birkaç dakikalığına dışarıdan mimarisine göz atabilirsiniz.

6.Bebek Parkı

Bebek Parkı

Özellikle yaz aylarında dışarı çıkıp temiz hava almak isteyenlerin müdavimi olduğu yerler arasında olan Bebek Parkı, çevresindeki birbirinden güzel mekanlarıyla bölgenin en yoğun insan trafiğine sahip olan yerleri arasında.

Yeşilin ve mavinin birleşimiyle eşsiz bir atmosfere sahip olan park, çocuk oyun alanlarının yanı sıra güzel bir yürüyüş parkuru ve eşsiz manzarasıyla da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Denizi seyretmek için mükemmel spotlardan biri olan Bebek Parkı, 1908 yılında ziyarete açıldığı günden beri şehirdeki en güzide yerlerden biri olmuş. Boğaz yürüyüşlerinin vazgeçilmez adreslerinden biri olan 8800 metrekarelik büyük bir alana sahip bu parkı da, listenize ekleyin deriz.

7.Mısır Konsolosluk Binası

misirkonsoloslugu.org

Mısır Cumhuriyeti’nin Resmi Konsolosluk Binası da, Bebek – Arnavutköy gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yapılar arasında. Malum burası bir konsolosluk. Bu yüzden içeriyi ziyaret edemiyorsunuz. Ancak kapısından geçerken göz atmaya değecektir. Boğaz kıyısındaki en şık binalardan biri olan Mısır Konsolosluk Binası, özellikle mimari yapısıyla dikkat çekiyor.

Tarihi Lale Devri‘ne, III. Selim dönemine kadar uzanıyor. III. Selim’in talimatı üzerine yapılmış olan bina ismini Mısır Hidivi’nin annesi Emine Hanım’dan alıyor. Bir süre burada ikamet etmiş olan Emine Hanım, aslında bu binayı Osmanlı Devleti’ne miras bırakmayı planlıyormuş. Ancak II. Abdülhamid’e sebebi bilinmeyen bir nedenden dolayı kızmış olmasından fikrini değiştirerek binayı bir konsolosluk olarak kullanılması kaydıyla Mısır Hükümeti’ne vasiyet ettiği biliniyor.

8.Beyhan Sultan Çeşmesi

Arnavutköy Bebek sahil yolu üzerinde bulunan 19. yüzyılın başlarında inşa edilmiş olan Beyhan Sultan Çeşmesi, Osmanlı dönemi Türk sanatının kendi türü içinde en güzel eserlerinden biri olarak kabul edilir. Cadde genişletme çalışmalarından dolayı, uygun bir yerde tekrar yapılmak kaydıyla sökülmüş ancak 1985 yılına kadar ihya edilmemiş. 1985 yılında planlanan bir projeyle hayata geçirilmek istenen çeşme, 2004 yılına kadar bir türlü yapılamamış.

İki cepheli olarak 2004 yılında parçalarının bir araya getirilmesiyle inşa edilmiş olan çeşme, tamamen mermer malzeme kullanılarak barok süslemelerle yapılmış.

9.Arnavutköy Evleri (Renkli Evler)

Osmanlı Döneminden kalma ahşap evlerle dolu olan Arnavutköy’de, birbirinden renkli sıra sıra dizilmiş evler fotoğraf tutkunları için görülmeye değer. Yabancı turistlerin Kopenhag ve Amsterdam’daki evlere benzettiği bu tarihi evlerin en ünlü olanları ise boğaz kenarından konumlanmış olanlarıdır.

Arnavutköy Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Avrupa Yakası’nda Bebek’ten sonra gelen Arnavutköy, Çatalca, Büyükçekmece ve Başakşehir gibi birçok ilçe ile çevrili merkezi bir konumda bulunur. Rum ve Arnavut göçmenlerinin kurduğu bu semte şehirdeki birçok bölgeden İETT otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Eminönü, Hadımköy ve Kemerburgaz’dan kalkan otobüslerle de Arnavutköy’e ulaşabilirsiniz. 336H, 48KA, 336, 36TC, MK22, 48M, 36B, 336M, 36D, 336MC nolu otobüsler Arnavutköy’e ulaşım için tercih edilebilir. Semte Anadolu Yakası’ndan ulaşmak istiyorsanız, öncelikle Kadıköy veya Üsküdar‘dan Beşiktaş’a geçebilir, buradan otobüsleri veya taksileri kullanarak Arnavutköy’e ulaşabilirsiniz.

Arnavutköy Mekanları – Kahvaltı ve Kahve Molası Verilebilecek En Güzel Mekanlar

1.Allı Börek & Cafe

Allı Börek & Cafe

Arnavutköy’de kahvaltı için en çok tercih edilen mekanlardan biri. Güzel konumu ve fiyatlarıyla dikkat çeken Allı Börek, Bebek Caddesi’nde bulunuyor. Arnavutköy gece hayatı için popüler birçok mekana yakın olan bu mekan, 06:00 – 19:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

2.Meyhane İçin ; Revma Balık

Arnavutköy’ün en popüler mekanlarından biri olan Revma Balık, klasikleşmiş bir Arnavutköy meyhanesi. Kağıtta levrek ve roka salatasının yanı sıra, sıcak dondurmasıyla da meşhur olan mekan, semtteki diğer mekanlara nazaran biraz daha pahalı olsa da, yine denenmesi gereken lezzetlere sahip olduğundan tercih edilebilir.

  • Adres: Arnavutköy Mahallesi, Arnavutköy Bebek Caddesi, No 7, Beşiktaş, İstanbul

3.Antica Locanda

Arnavutköy Renkli Evler Nerede

120 yıllık tarihi bir binada hizmet veren mekan, 2011 yılında Milano doğumlu deneyimli Şef Gian Carlo Talerico ve İstanbullu eşi Beldan Erkul tarafından açılmış. Klasik bir İtalyan restoranı, çok da seviliyor. Ayrıca sadece Arnavutköy’ün değil, İstanbul’un en iyi bilinen İtalyan restoranlarından biri.

  • Adres: Arnavutköy Mahallesi, Satış Meydanı Sokak, No 12, Beşiktaş, İstanbul

Arnavutköy’de yapılacak daha birçok şey bulabilirsiniz. Gece hayatı ile de ünlü olan bu semtte geceleri birbirinden güzel kokteyl barlarını bulabilirsiniz. Hudson, Any ve Halet-i Ruhiye gibi mekanlar akşam saatlerinin en sevilen yerleri arasında. Ayrıca sabaha kadar eğlence derseniz de Pop Arnavutköy adlı mekana göz atabilirsiniz.

Arnavutköy Çevresinde Gezilecek Yerler

Arnavutköy’de gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerinden sonra, semt yakınlarında görülecek yerlere de göz atabilirsiniz. Aracınız ile Arnavutköy’ü ziyaret etmiyorsanız bile, yakınlarda görülmeye değer birçok cazibe merkezini bulabilirsiniz. Bunlar arasında popüler olan çekim merkezleri ise ;

Aşiyan Müzesi

Aşiyan Müzesi
Aşiyan Müzesi

Arnavutköy’den Bebek’i geçtikten sonra yaklaşık 15-20 dakika yürüyüş sonrası Aşiyan Müzesi‘ne ulaşabilirsiniz.

Müze, Tevfik Fikret’in Evi olarak da biliniyor ve ünlü şairin 9 yıl boyunca eşi Nazime Hanım ile birlikte yaşadığı yer. Boğaz’ın en güzel manzarasına sahip olmasıyla ünlü müzede, ünlü şair Tevfik Fikret’e ait kişisel eşyaların yanı sıra, Makber şiiriyle tanıdığımız Abdülhak Hamit’e ve kadın şairlerimizden Nigar Hanım’a ait eserleri ve nesneleri de görebilirsiniz.

Her sanatsevere keyifli dakikalar sunan müzedeki eserler ve objelerden sonra, müzenin bahçesindeki bankta oturup, muhteşem Boğaz manzarasının keyfini de çıkarabilirsiniz.

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı da, Arnavutköy çevresinde gezilecek yerlerden olabilir. Arnavutköy’ün o renkli evlerine yaklaşık 30 dakika yürüme mesafesinde olan Rumeli Hisarı, hem kalesi hem de birbirinden güzel ve nezih mekanlarıyla adından söz ettiriyor. Hisar ise günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor ve cüzi bir ücret ödeyerek bu müzeye de göz atabilirsiniz.

Arnavutköy gezilecek yerler listesindeki bu cazibe merkezleri ilginizi çekmese bile, boğaz boyunca manzara eşliğinde eşsiz bir yürüyüş yapabilir, rakı balık veya birkaç fotoğraf çekmek için Akıntıburnu’na gidebilirsiniz. Herkese göre bir şeylerin olduğu Arnavutköy’de sıkılmadan birkaç saatinizi rahatlıkla geçirebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!