Ana Sayfaİstanbul Gezi RehberiSultanahmet Arasta Çarşısı (Pazarı) Hakkında Bilgiler, Ulaşım

Sultanahmet Arasta Çarşısı (Pazarı) Hakkında Bilgiler, Ulaşım

Arasta Çarşısı veya Osmanlı dönemindeki adı ile Sipahiler Çarşısı, İstanbul'da yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği çarşılardan biri. Tarihi Yarımada'da şehrin dünyaca ünlü yapılarına kısa bir yürüyüş mesafesindeki güzel konumu, birbirinden değerli hediyelik eşyaları ve tarihi yapısı ile görülmeye değer yerler arasında.

-

Sultanahmet Camii arkasında merkezi bir konumda bulunan Arasta Çarşısı, üstü çatıyla örtülü bir sokağın her iki tarafına sıralanmış dükkanlardan oluşuyor. Çarşı içerisinde daha çok yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek hediyelik eşyalar, kilimler, baharatlar ve el işi ürünleri satılıyor. Çarşının konumunu göz önüne aldığınızda burada satılan her şeyin pahalı olması oldukça normal. Çünkü fiyatlar genel olarak yabancı turistlere göre düzenlenmiş.

Çarşı, Arasta Bazaar olarak da bilinir ve burada Bizans döneminden kalma bir sarayın üzerine inşa edilmiş Büyük Saray Mozaikleri Müzesi yer alır. Bu müze daha çok yabancı turistlerin ilgisini çekiyor olsa da, müzekartınız varsa 5-10 dakikalığına da olsa mutlaka göz atın. Sanata, arkeolojiye veya tarihe merakınız varsa müze ilginizi çekecektir.

Arasta Çarşısı Tarihi

Arasta Bazaar

Çarşı, 70’e yakın dükkandan oluşuyor. Her renk ve desenden el yapımı tekstil ürünlerinin de yer aldığı çarşıdaki fiyatlar, Kapalıçarşı‘ya nazaran biraz daha uygun olduğu söylenir.

Çarşının bulunduğu bölgede yapılan 1930-45 yılları arası kazı çalışmasında bulunan mozaiklere göre, çarşının tarihinin Bizans dönemine kadar uzandığı bilinir. Bu dönemden kalan kalıntıların üzerine inşa edilmiş olan çarşı, Osmanlı döneminde Sipahiler Çarşısı olarak biliniyormuş. Bunun nedeni ise, o dönemin sipahileri için birçok ürünün burada satılıyor olması.

Tarihinde birçok badireler atlatmış olan çarşı, 1912 yılında çıkan bir yangından dolayı harap olmuş. Daha sonra uzun bir süre boyunca kullanılmamış, gecekondu sakinleri tarafından işgal edilmiş. 1980 yılına kadar gecekondu sakinleri tarafından kullanılmış olan çarşı, bu tarihten sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca restore edilmiş, gecekondu sakinleri çıkarılmış ve günümüzdeki haline getirilmiş.

Arasta Bazaar

Çarşı içerisindeki dükkanların çatıları ile ön cepheleri arasına dikilmiş, destek amaçlı görüntüsü veren uzun ve kalın kalaslar, Osmanlı döneminde yaşayan bir çarşı içerisinde olduğunuzun izlenimi veriyor.

Çarşı içerisinde alışveriş yapabileceğiniz 70’ten fazla dükkanın yanı sıra, oturup bir şeyler içebileceğiniz kafe de bulunuyor. Ayrıca burada, bazı günlerde Mevlevi ayinleri de düzenleniyor. Daha çok yabancı turistlerin ilgi gösterdiği bu ayinler, yerli turistlerin de ilgisini çekiyor.

Arasta Çarşısı Fotoğrafları

Arasta Çarşısı Nerede ?

İstanbul Avrupa Yakası’nda, Fatih ilçesinin Sultanahmet semtinde bulunan Arasta Çarşısı’na şehrin birçok noktasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Arasta Çarşısı’na Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un kalbinin attığı yerlerden biri olan Tarihi Yarımada’da bulunan çarşıya ulaşım için en ideal yol, Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanarak Sultanahmet durağına ulaşmaktır. Bu duraktan çarşıya yürüyerek 10 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan Arasta Bazaar’a ulaşım için de, Üsküdar-Eminönü veya Kadıköy-Eminönü vapurlarını kullanabilirsiniz. Eminönü’ne geldikten sonra yine tramvayları kullanarak çarşıya ulaşılabilir. Ayrıca iskeleden çarşıya yürüyerek 20-25 dakikada gidebilirsiniz.

Arasta Bazaar
Çarşıdan Sultanahmet caminin görünümü

Yakınlarda Neler Var ?

Arasta Pazar’ın bulunduğu yer, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri. Burada dünyaca ünlü Ayasofya ve Topkapı Sarayı gibi tarihi yapıların yanı sıra ;

Halı ve Kilim Müzesi ; Çarşıya 10 dakikadan kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Geleneksel halıların ve kilimlerin sergilendiği bu müze, bölgede en çok ziyaret edilen cazibe merkezleri arasında.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi ; İslam dünyasının nadir eserlerine ev sahipliği yapan bu müze, Arasta Pazar’a kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Müzeye müzekartlar ile ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. İçeride sergilenen eserler Abbasi, Memlük, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma. Ağırlıklı olarak halıların sergilendiği bu müze, birçok ödüle layık görülmüş cazibe merkezlerinden.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri ; Arasta Çarşısı’na 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu müze, 3 müzenin oluşturduğu bir kompleks. Arkeolojik eserlerin ağırlıklı olduğu müzede 1 milyona yakın eser sergileniyor. Ayrıca müzede müzekart geçerlidir.

Yerebatan Sarnıcı ; Çarşı yakınlarında görülmeye değer en önemli ve en popüler tarihi yapılardan biri. Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılmış ve Bazilika Sarnıcı olarak da biliniyor. Suyun içinden yükselen mermer sütunlardan dolayı halk arasında Yerebatan Sarayı olarak da anılıyor.

Arasta Çarşısı İstanbul

Kısaca Arasta Nedir ?

Arasta, çarşılar ve pazarlar için kullanılan bir terim. Arasta’nın kullanıldığı çarşı veya pazarlar tek bir ürünün satıldığı yer olabileceği gibi farklı ürünlerin bir arada satıldığı yer de olabilir. İslam mimarisinin önemli yapı taşlarından biri olan birçok külliyede Arasta yer alır ve günümüzdeki örnekleri daha çok turistik ürün satan dükkanlardan oluşmaktadır.

Arasta Çarşısı, günümüzde daha çok yabancı turistlerin hediyelik alışveriş için tercih ettiği yerler arasında geliyor. Türk turistlere göre fiyatlar biraz abartılı olduğu söylenmektedir. Ancak, Kapalıçarşı veya Mısır Çarşısı’na göre fiyatların daha uygun olduğunu söylemek de pekala mümkün.

Bu çarşıdan İstanbul anısına hediyelik bir şeyler almayı planlıyorsanız, ilk olarak Tripadvisor üzerinden ziyaretçi yorumlarına bir göz atın deriz. Kimisine göre pahalı olan çarşıda, İstanbul’un diğer çarşılarında bulamayacağınız birçok hediyelik eşyaları ve seramikleri bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Alman Çeşmesi İstanbul

Alman Çeşmesi Tarihi, Mimari Özellikleri, Ulaşım ve Bilgiler

0
Bizanslıların Hipodrom, Osmanlıların ise At Meydanı dediği meydanda yer alan Alman Çeşmesi, Almanya'da yapılmış olup parçalara ayrıldıktan sonra gemiler ile İstanbul'a getirilmiş. 27 ocak...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!