Ana Sayfaİstanbul Gezi Rehberiİstanbul Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

İstanbul Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

Görkemli yapısı ve tüm güzelliğiyle tarihin izlerini taşıyan 'Alay Köşkü', Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Ahmet Hamdi Tanpınar'ın adını taşıyan bir Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak hizmet veriyor. İstanbul'un kalbinde, Gülhane'de bulunan bu müze kütüphane edebiyata ilgisi olan her ziyaretçiye eşsiz bir deneyim sunuyor. Ayrıca Gülhane Parkı manzaralı okuma odalarıyla da, kitap okumak için en huzurlu adres...

-

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, İstanbul’un en sevilen ve en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olan Gülhane Parkı içerisinde yer alıyor. Tarihi Yarımada sınırları içerisinde yer alan, daha çok bir kütüphane olarak hizmet veren bina, bir müze olarak da ziyaret edilebiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulmuş olan müze, 2011 yılında kapılarını aralamış. Kurulduğu günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam eden kütüphane, çok az İstanbullu tarafından biliniyor olsa da, son zamanlarda şehir halkının popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Kütüphanesi Hakkında Bilgiler

Kaynak ; twitter.com/istanbulukeşfet

Kütüphane tam olarak, Tarihi Yarımada’da Gülhane Parkı girişinin solunda, Topkapı Sarayı’nı çevreleyen surun köşe kulesi üzerinde yer alan Alay Köşkü içerisinde bulunuyor.

Ampir üslubuyla dikkat çeken bu köşk, 1810 yılında II. Mahmut tarafından yaptırılmış. 2 salon, 3 oda ve 1 taht odasına sahip olan yapı günümüzde bir müzeye dönüştürülmüş olsa da, yapının mimarisi de en az müze kadar ilgi çekici.

1920’li yıllarda edebiyatçıların toplantılarını yaptıkları yer olarak bilinen kütüphane, üst katındaki okuma odalarıyla dikkat çekiyor.

Kütüphane içerisinde pek çok tanınmış edebiyatçıların adını alan bölümler de var. Necip Fazıl Kısakürek, Yahya Kemal Beyatlı, Nedim, Orhan Pamuk ve Nazım Hikmet gibi tanınmış İstanbullu edebiyatçıların eserlerine ev sahipliği yapan müze kütüphane, edebiyata merakı olan her İstanbullunun mutlaka görmesi gereken yerlerden biri.

Bu müze kütüphane adını, Türk romancı, şair ve öykücü Ahmet Hamdi Tanpınar’dan almış. Bunun nedeni ise yine Tanpınar’ın kendisidir. Çünkü Modern Türk Edebiyatı ve etrafındaki problemler düşünüldüğü zaman ilk akla gelen isimlerden biri Ahmet Hamdi Tanpınar’dır. Ayrıca onun sanatçı kimliği kadar bilim adamı kimliğinin de olmasıdır.

Kaynak ; twitter.com/istanbuletkinn

Bazı odalarda ünlü Türk yazarlarının büstleri de bulunuyor. Çoğu yazarın bulunduğu ve istediğiniz kadar kalabileceğiniz bu mekan, sizi çoğu romancı ve öykücüyle de buluşturuyor. Ayrıca ücretsiz olarak bu müze kütüphaneyi ziyaret edebiliyorsunuz.

Bugün kütüphane içerisinde 8 binden fazla eser bulunuyor. Bu eserlerin büyük bir bölümü ise Türk edebiyatının farklı dönemlerinin akla gelen ilk kitaplarından oluşuyor. Tabii bunun yanında kütüphanede sadece İstanbul ile ilgili çok sayıda değerli kitapların yer aldığı bir koleksiyon da bulunuyor.

Kütüphane, tarihinde birçok edebiyat-sanat dergisine aboneliği olduğundan dolayı, kütüphanenin arşivinde bu dergilerin eski sayılarını da bulabiliyorsunuz. Türk edebiyatçılara ait kişisel eşyalar, Ödüllü Türk edebiyatı eserlerinin orijinal baskıları, mektuplar ve el yazması çalışmaları da kütüphanenin müze bölümünde sergileniyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi Tarihi

Müze kütüphane günümüzde Topkapı Sarayı‘na bağlı olan Alay Köşkü içerisinde bulunuyor.

O dönemde alay geçitlerini seyretmek için yapılmış olan Alay Köşkü’ne, ‘Selam Köşkü’ de denirmiş. 1819 yılında II. Mahmut tarafından Batı Avrupa mimarisi standartlarına uygun olarak yaptırılmış olan köşk, Osmanlı döneminde çeşitli düğün ve şölenlerin organizasyonu için de kullanılmış.

Köşk, tarihinde birçok farklı amaçlarda kullanılmış. Telgrafhane Nazırlığı olarak da kullanılmış olan yapı, Cumhuriyet Dönemi’nde Güzel Sanatlar Birliği’ne bir merkez olarak tahsis edilmiş ve edebiyat toplantıları için kullanılmış.

Müze kütüphanesinde yazarlara ait eserler

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın bu kütüphane ile ilişkisi ise, 1929’da burada yapılan edebiyat toplantılarına üye seçilmesiyle başlamış.

2011 yılında bir müze kütüphanesi olarak kapılarını araladıktan sonra da edebiyat sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği organizasyonlara, birçok farklı etkinliklere ve sergilere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Foto Kaynak ; ercanumut

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde Tarihi Yarımada’da bulunan Gülhane Parkı’nın hemen solunda yer alıyor.

İstanbul’un hemen her yerinden bu müze kütüphaneye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Buraya en kolay Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Müze kütüphane, Gülhane tramvay durağına sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca Sultanahmet tramvay durağını kullanarak da kütüphaneye ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan kütüphane ulaşım için öncelikle vapurlarla Eminönü’ne geçebilir, buradan 10-15 dakika yürüyerek veya tramvaylara binerek de kütüphaneye ulaşabilirsiniz.

  • Adres ; Alemdar Mah. Gülhane Parkı içi, Alay Köşkü, 34112 Fatih, İstanbul
Müze kütüphanesinde yazarlara ait eserler

YAKINLARDA NELER VAR ?

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, İstanbul gezilecek yerler listesinin en popüler turistik yapılarından olan Ayasofya ve Sultanahmet Camii’ne 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Bunun yanında Sultanahmet Meydanı etrafındaki hemen her turistik yere bu kütüphaneden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi Giriş Ücreti

Bu tarihi müze kütüphanesini ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ; Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi hafta içi her gün 10:00-19:00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi köşk olduğu için oldukça büyük. Bu yüzden alan sıkıntısı hiç yaşanmamış. Geniş büyük odalarda büyük açık raflar, çalışma masası olarak kullanılan genişçe masalar, ahşap evlerde rastladığımız eski tip minderli koltuklar ve sandalyeler de bulunuyor.

Dekorasyon oldukça güzel. Genişçe bir odanın ortasına doğru sarkan kocaman avize, duvarları ve tavanları süsleyen geleneksel motifler, ortama loş hava veren pastel mobilyalar ve ışık, kelimenin tam anlamıyla muhteşem. Her İstanbullunun mutlaka görmesi, soluması gereken bir ortam…

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi & Ulaşım, Tarihi, Hikayesi

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!